اخبار > دیدار سفیر جمهوری اسلامی ایران در مادرید با دبیران ارشد بین الملل رسانه های اسپانیا


  چاپ        ارسال به دوست

دیدار با اصحاب رسانه

دیدار سفیر جمهوری اسلامی ایران در مادرید با دبیران ارشد بین الملل رسانه های اسپانیا

 

دیدار سفیر جمهوری اسلامی ایران  در مادرید  با دبیران ارشد بین الملل رسانه های اسپانیا

1396/11/12

با آغاز ایام الله دهه مبارک فجر و در آستانه سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، جناب آقای محمد حسن فدایی فرد سفیر محترم کشورمان در اسپانیا در ضیافت ناهار کاری دوستانه با جمع کثیری از دبیران ارشد بین الملل رسانه های گروهی و نمایندگان اندیشکده های سیاسی - راهبردی اسپانیا، آخرین تحولات روابط دوجانبه، منطقه ای و بین المللی را تشریح نمود.

سفیر کشورمان در این دیدار اظهار داشت جمهوری اسلامی ایران در سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب، پیشرفته تر، مقتدر تر و با ثبات تر از همیشه مسیر تکامل را می پیماید و در سایه دیپلماسی تعامل سازنده، دروازه های همکاری را به روی دوستان بین المللی خود گشوده است. جناب آقای فدایی فرد رسانه ها را بهترین مجرای اطلاع رسانی صحیح واقعیت های جوامع و تحکیم دوستی و همکاری میان کشورها و ملت ها دانست و رسالت حرفه ای رسانه در پاسداری از حقایق و انتقال خبر و تحلیل صحیح را یادآوری نمود

ایشان با تشریح ابعاد مختلف روابط دوستانه با اسپانیا، اظهار داشت اگر چه تحریم های ظالمانه به حجم روابط و منافع شرکت های اسپانیایی صدمه زد، اما در مقطع پسابرجام با اراده سیاسی قوی دو کشور با سرعت در مسیر بازگشت به عصر طلایی روابط هستیم و کماکان پروژه های مختلفی در دست مطالعه و مذاکره شرکت های اسپانیایی است. 

سفیر کشورمان با اشاره به سفر اوایل اسفند ماه آقای آلفونسو داستیس وزیر امور خارجه و همکاری اسپانیا به جمهوری اسلامی ایران که در تداوم دیدارهای قبلی وزرای خارجه دو کشور صورت می گیرد، این سفر را از ابعاد دو جانبه، منطقه ای و بین المللی حائز اهمیت فراوان دانست و افزود این سفر طلیعه تحولات مهمی در روابط دو کشور خواهد بود.

جناب آقای فدایی فرد در بخش دیگری از سخنانش گفت برجام یک توافق چند جانبه بین المللی است که مورد حمایت قطعنامه شورای امنیت و جامعه بین المللی شامل اتحادیه اروپا قرار دارد، لذا هرگونه مذاکره یا تغییر در برجام منتفی است. ایشان هدف ترامپ از حمله به برجام را هراس افکنی در شرکت های اروپایی برای ورود به بازار ایران عنوان کرد و بر نقش اروپا در حمایت از اتباع و شرکت های خود تأکید نمود. سفیر ایران توانمندی موشکی کشور را رکن اساسی استراتژی دفاع ملی بر پایه دو رکن تدافعی و بازدارندگی با هدف تضمین ثبات منطقه ای و پیشگیری از ماجراجویی نااهلان دانست و با یادآوری تجاوزات گذشته و تهدیدات جاری علیه تمامیت و حاکمیت ملی ایران، هرگونه مذاکره در مورد توانمندی دفاعی ایران را غیر ممکن معرفی نمود. 

سفیر کشورمان در اسپانیا توهم و اشتباه محاسباتی بازیگران  منطقه ای و فرا منطقه ای و ایجاد و تسلیح و تأمین مالی تروریست ها را موجب برهم خوردن ثبات و امنیت منطقه، ویرانی کشورهای عراق، سوریه، یمن و افغانستان، کشتار صدها هزار انسان بیگناه و آواره شدن میلیون ها نفر دانست  و تأکید کرد که حضور مستشاری ایران در برخی از کشورهای منطقه به دعوت دولت های قانونی و برای مبارزه با تروریست های تکفیری بوده و تا پایان مأموریت ضد تروریستی ادامه خواهد یافت. سفیر کشورمان بازگشت صلح و ثبات به منطقه را منوط به دست برداشتن برخی از کشورها و رژیم ها از سناریوهای استیلاجویانه و احترام به رأی ملت ها در تعیین سرنوشت خود دانست و نسبت به بازگشت تروریست ها به شهرهای خود و یا ایجاد پایگاه های بحرانی جدید، هشدار داد.

در پایان این دیدار تعدادی از مدیران رسانه ها سئوالاتی در خصوص توافق هسته ای و نقش اروپا در تدوام آن، روابط دوجانبه  جمهوری اسلامی ایران با اسپانیا و همچنین با  کشورهای حوزه خلیج فارس، توانمندی های موشکی و ماهیت آن، وضعیت اقتصادی ایران و نفوذ ایران در منطقه مطرح نمودند که پاسخ های لازم از سوی سفیر کشورمان در مادرید ارائه گردید.

 


١٩:٢٠ - 1396/11/18    /    شماره : ٤٩٩٤٦٦    /    تعداد نمایش : ٢٧٣خروج
وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر