اخبار > مصاحبه معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با روزنامه ال پائیس


  چاپ        ارسال به دوست

مصاحبه

مصاحبه معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با روزنامه ال پائیس

مصاحبه معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

 با آنخلس اسپینوسا خبرنگار روزنامه ال پائیس اسپانیا  اول خرداد ماه 1397

"اگر بخواهند برجام را به دیگر مسائل ربط دهند، توافق را از دست خواهند داد"

"ایران یک قدرت صلح جو در منطقه است"

عباس عراقچی، تکیه گاه تيم مذاکره کننده هسته ای ايران چگونگي به خطر افتادن توافق هسته ای با خروج آمريکا از این توافق تاريخي که مجددا کشورش را در معرض تهدید انزوا قرار خواهد داد را نظاره گر است. وی در جایگاه نفر دوم وزارت امور خارجه ایران و دست راست آقای محمد جواد ظریف و کسی که در روز یکشنبه گذشته در برابر پارلمان پر سر و صدای ایران از اقدامات اتحادیه اروپا برای نجات توافق هسته ای دفاع کرده بود، در مصاحبه با ال پائیس در دفترش در وزارت امور خارجه ایران در چارچوب اولین مصاحبه خود پس از اعلام خروج آمریکا از برجام هشدار می دهد: "اگر آنها سعی کنند برجام را به مسائل دیگر پیوند بزنند، توافق را از دست خواهند داد و حل و فصل سایر مسائل را پیچیده تر خواهند کرد".

-        سئوال: ایران خواستار دریافت تضمین هایی از اتحادیه اروپا برای ماندن در برجام شده است. آیا شما با پیشنهاداتی که «میگل آریاس کانیته» کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا ارائه داده راضی‌ هستید؟

-         پاسخ: هنوز در جریان همه ابعاد این موضوع نیستیم. منتظریم که اروپایی ها، همانطوری که وعده داده ا‌ند یک بسته اقتصادی راجع به مباحث مورد بحث به ایران تحویل دهند. آنچه انتظار داریم را از آنها خواسته ایم. البته بیشتر از آن چیزی که در برجام آمده، نمی‌ خواهیم. ولی سوال اینجاست که آیا اروپایی ها می‌ توانند انتظارات ایران را برآورده سازند یا خیر؟ آمریکا که اکنون از برجام خارج شده، در ماه های آینده به وضع مجدد تحریم ها خواهد پرداخت. این دیگر بستگی به اروپایی ها دارد که آیا قادر خواهند بود جبران وضع مجدد تحریم های علیه ایران را بنمایند یا خیر.

-        سئوال: می توانید مثالی در این زمینه بزنید؟

-         پاسخ: دنبال تحقق مفاد برجام هستیم. به طور مثال، توافق موجب لغو تحریم نفتی‌ شد. اکنون آمریکا می‌ خواهد تحریم های نفتی‌ را بار دیگر اعمال کند. آیا اتحادیه اروپا می‌ تواند تضمین دهد که ایران می‌ تواند نفت خام، گاز و محصولات پتروشیمی بفروشد؟ آیا اتحادیه می‌ تواند معاملات بانکی موثر با ایران را تضمین کند؟ آیا می‌ تواند از شرکت های خودشان که در ایران کار می‌ کنند، محافظت کند؟ اگر یک شرکت اسپانیایی تصمیم بگیرد با ایران کسب و کار داشته باشد آیا دولت اسپانیا یا اتحادیه اروپا می‌ تواند از آن محافظت کند؟ و اگر از سوی آمریکا جریمه شوند، می‌ توانند از آن محافظت کنند؟ همه این موارد در برجام آمده بود. آیا با تحریم های آمریکا، همه اینها امکان پذیرند؟ این سئوال بزرگی‌ است.

-        سئوال: مطبوعات ایران تاریخ 8 آگوست را به عنوان ضرب الاجل ایران به اتحادیه اروپا برای اتخاذ تمهیداتش در برابر تحریم های آمریکا علیه ایران مطرح کرده اند. اینگونه است؟ 

-         پاسخ: ششم آگوست، - و نه هشتم آگوست - روزی است که کمیسیون اروپا آن را برای انتشار قانون انسداد تحریم ها تعیین کرده زیرا روزی است که آمریکا به اعمال مجدد تحریم ها خواهد پرداخت. هفته های اندکی‌ مانده تا اروپایی ها یک بسته اقتصادی با راه حل های عملی‌ ارائه دهند. البته پس از آن، نیاز به زمان داریم تا ببینیم آیا اجرای این بسته اقتصادی عملیاتی هست یا خیر؟

-        سئوال: از نقطه نظر ایران همه چیز اقتصادی است اما در اروپا نگرانی‌ هایی به خاطر نقش منطقه ای ایران و برنامه موشکی کشور وجود دارند. آیا آمادگی گفت و گو در خصوص این موضوعات را هم دارید؟

-         پاسخ: این نگرانی ها، هنگامی که به مذاکرات با اتحادیه اروپا، آمریکا و بقیه کشورها پرداختیم وجود داشتند اما در آن موقع، همه تصمیم گرفتیم برنامه هسته ای را به طور جداگانه از هر مساله دیگر بررسی کنیم و با تمرکز بر روی آن، مساله را حل کنیم و به این دلیل موفق شدیم. اگر به مسائل دیگر هم ورود می کردیم در حصول توافق موفق نمی شدیم. آمریکا، اتحادیه اروپا و دیگر کشورها می‌ دانستند که ایران یک برنامه موشکی بالیستیکی و مواضع مختلف منطقه ای دارد و تصمیم گرفتند که این مسائل را با مسئله هسته ای مخلوط نکنند. حال اگر آنها تلاش کنند برجام را به دیگر مسائل ربط دهند، توافق را از دست خواهند داد و حل بقیه مسائل را پیچیده تر خواهند کرد. اختلاط مسائل، اشتباه بسیار بزرگی‌ است. در مورد رسیدگی به آنها به طور مستقل، باید بدانند که قبلا یک توافق را امضا کردیم که عملا برای ایران سودی نداشته است. بدین ترتیب، قبل از هر چیز باید کاری کنند که اجرای برجام موفقیت آمیز باشد. چگونه می‌ توانیم در حالی که توافق اول نتیجه نداده است وارد مذاکره در خصوص توافق دوم شویم؟ پیام ما روشن است. اولویت این است که برجام کار کند و از آنجا به بعد می‌ توانیم صحبت کنیم.

-        سئوال: بسیاری از ایرانی ها می گویند که دوست دارند دولتشان کمتر به مشکلات کشورهای همسایه بپردازد و به فکر حل مشکلات خودش باشد. شما در جریان این خواسته ها هستید؟ به این خواسته توجه خواهید کرد؟

-         پاسخ: قابل درک است که مردم نگران وضعیت اقتصادی خود باشند، اما هم زمان، مردم ما درک می‌ کنند که امنیت نیاز نخست است. حضور در سوریه، یک مساله امنیتی برای ایران است زیرا می‌ دانیم که اگر با تروریست ها در سوریه یا عراق مقابله نکنیم، باید این کار را در خیابان های تهران انجام دهیم، کما اینکه سال گذشته این مهم در حمله به پارلمان ایران اتفاق افتاد یا شما در اروپا با آن روبرو شده اید. نیروهای ایران به درخواست دولت سوریه در این کشور حضور دارند. ما این کار را نه تنها برای امنیت ایران، بلکه برای همه منطقه انجام می‌ دهیم. امنیت خودمان را در امنیت منطقه می‌ بینیم. به همین دلیل با داعش و دیگر گروه های تروریستی در عراق، در سوریه و غیره می‌ جنگیم. همه اذعان دارند که اگر بخاطر ایران نبود، داعش را در بغداد، در دمشق و احتمالا در بیروت داشتیم. ایران در مبارزه با آنها موفق بوده است و مردم ایران درک می‌ کنند که یک مساله امنیتی است.

-        سئوال: ایران در برابر نگاه بی اعتماد همسایگان عربش چه اقداماتی می تواند انجام دهد؟

-         پاسخ: برادران عرب منطقه باید در ارزیابی های خود بازنگری کنند. ایران هرگز به یکی‌ از همسایگان خود حمله نکرده است. از سوی «صدام حسین» مورد حمله قرار گرفتیم و همه از او از نظر سیاسی و مالی‌ حمایت کردند تا اینکه به کویت حمله کرد و فهمیدند که چه کسی‌ بود. ما در یک منطقه متزلزل و بسیار خطرناک قرار داریم. چه کسی‌ جنگ ها در منطقه را آغاز کرد؟ ایران جنگ علیه عراق و لیبی‌ را آغاز کرد یا آمریکا؟ چه کسی‌ در حال حمله به یمن است؟ آیا ایران است؟ چه کسی‌ به سرزمین های اشغالی حمله می‌ کند و هر روز فلسطینیان را می‌ کشد؟ ایران است یا اسرائیل؟ چه کسی‌ تصمیم به یک راه حل مذاکرای برای برنامه هسته ای خود گرفت؟ هیچ نمونه دیگری از راه حل دیپلماتیکی در منطقه نداریم. چه کسی‌ علیه داعش جنگید و چه کسی‌ آن را ایجاد و با سلاح و پول حمایت کرد؟ واقعیت ها، خود حرف می‌ زنند و ثابت می‌ کنند که ایران یک قدرت صلح جو در منطقه است. صلح و ثبات منطقه، صلح و ثبات ایران است. آماده کار با همسایگانمان هستیم. آقای ظریف وزیر خارجه ما در آخرین کنفرانس امنیتی مونیخ پیشنهاد مجمع گفتگوی منطقه ای کشورهای خلیج فارس را داد. اما گوش شنوایی برای پیشنهاد ایشان نبود. امیدواریم که دیگران در منطقه از این ایده حمایت کنند و بتوانیم گفتگو کنیم.

-        سئوال: در حال حاضر حدود 30 ایرانی با تابعیت دو گانه در کشور زندانی هستند که برای دید و بازدید، کار و یا فعالیت در دانشگاه به ایران بازگشته بودند. بسیاری از ایرانیان دو تابعیتی از خود می پرسند آیا سفر به ایران برایشان امن خواهد بود یا خیر...

-         پاسخ: البته که امن است. بین پنج تا شش میلیون ایرانی در خارج داریم. بسیاری از آنها بدون مشکل رفت و آمد می‌ کنند و فقط تعداد اندکی به خاطر جاسوسی دستگیر شده ا‌ند. من کسی‌ را متهم نمی‌ کنم اما متوجه هستم که ایرانی های دارای تابعیت مظاعف، یک هدف آسان برای جذب از سوی سرویس های اطلاعاتی خارجی‌ هستند. ما بسیار مراقب امنیت مان هستیم. ایران شاید امن ترین کشور منطقه باشد. نیروهای امنیتی بسیار مراقب هستند و به کار آنها احترام می‌ گذاریم. در عین حال می‌ خواهم به همه ایرانی ها بگویم که هیچ سیاستی علیه شهروندانی که تابیعت دوگانه دارند، وجود ندارد. در واقع، ما این امر را نادیده می‌ گیریم چرا که هرچند تابعیت دوگانه بر اساس قانون ممنوع است اما هیچگاه از هیچ ایرانی نمی‌ پرسیم آیا گذرنامه دیگری دارد یا نه. ما می‌ خواهیم که آنها به خانه بازگردند؛ با خانواده های خود تماس و ارتباط داشته باشند؛ از نظر اقتصادی فعال باشند؛ و در دانشگاه ها تدریس کنند. آنها را یک سرمایه برای خودمان قلمداد می‌ کنیم و تلاش می کنیم رفت و آمد آنها را تسهیل نمائیم.

 

 


١٢:٠٦ - 1397/03/03    /    شماره : ٥١٧٢٣٦    /    تعداد نمایش : ٢٥١خروج
وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر