سخنرانی سفیر در دانشگاه آنتونيا نبریخا- اشتباهات غرب در خاورميانه

بسم الله الرحمن الرحیم

 سخنرانی جناب آقای فدایی فرد سفیر کشورمان در دانشگاه آتونیا نبریخا در تاریخ 23/8/1393

جناب آقای خوان کایون پنیا؛

حضار گرامی؛

اشتباهات راهبردی غرب در مسائل منطقه خاورمیانه، این نقطه از جهان را به جولانگاه تروریست‌ها و افراطیون بدل کرده است. زنجیره اشتباهات غرب از تهاجم نظامی به افغانستان و عراق آغاز شد و با مداخلات‌ نادرست در تحولات سوریه به اوج رسید. ج.ا.ایران از ابتدا به غرب هشدار داد که هیچیک از اهداف غرب در افغانستان مبنی بر انهدام تروریسم و مواد مخدر محقق نخواهد شد و با حضور نظامی بیگانه در عراق وضعیت امنیتی بهبود نمی یابد. از اولین روزهای بحران سازی در سوریه هشدار داده بودیم که مسائل سوریه پیچیده است و به هیچ وجه راه حل نظامی ندارد، اما برخی از قدرتهای جهانی و عوامل منطقه ای آنها با ایجاد و کمک همه جانبه به گروههای تروریستی با هدف سرنگونی نظام سوریه آتش بحران در منطقه را شعله ور ساختند و امروز با پدیده شومی به نام داعش مواجهند که خود ایجاد کننده آن بوده اند.

- بحران سازی در سوریه از سال 2011 از طریق ایجاد ارتش آزاد، جبهه النصره، احرار الشام و سایر گروه های مسلح تروریستی آغاز شد، در حالی که داعش در سال 2013 از ادغام گروههای قبلی شکل گرفت و اعلام موجودیت کرد. تا قبل از اعلام موجودیت داعش، جنایات بیشماری در سوریه علیه دولت و مردم از سوی گروه های ترویستی رخ داد که کمتر از جنایات امروز داعش نبود. همه این گروهها که امروز تحت عنوان معارضه معتدل شناخته می شوند مورد حمایت ایالات متحده آمریکا و متحدینش بودند.

- داعش یک موجود عجیب الخلقه نیست که ناگهان ظهور کرده باشد.چطور آنها تا دیروز شورشیان معتدل در سوریه بودند و ناگهان تروریست های بیرحمی شدند که گردن می زنند و سر می برند؟

- داعش یک ماشین جنگ تروریستی است که با هدف برهم زدن توازن منطقه ای شکل گرفته و قرار بود از داعش برای حذف نظام های غیرهمسو و تغییر ساختار قدرت در منطقه استفاده ابزاری بکنند. اما این پدیده بسرعت از کنترل تولیدکنندگان خارج شد و مسیر ایجاد خلافت اسلامی را در پیش گرفت و اینک در مسیر اردن، عربستان،آسیاواسپانیاحرکت می کندوبه تهدیدی علیهصلح و ثبات منطقهای و بین المللی تبدیل شدهاست.

- امروزه طرفداران تروریست های داعش در بسیاری از کشورها پراکنده اند و بسیاری از کشورهای غربی هم درگیر این پدیده شده اند.

- ائتلاف ضد داعش در شرایطی شکل گرفته که برخی از کشورهای عضو ائتلاف بطور مستقیم و غیرمستقیم درشکل گیری این جریان تروریستی نقش داشته اند و خودشان پدید آورندگان این گروه تروریستی هستند و در حال حاضر نیز کمک به این گروه به اشکال گوناگون ادامه دارد. باز گذاشتن مرزها بر روی تروریستها، دادن امکانات برای نقل و انتقالات مالی و تدارکاتی و معامله نفتی با آنها بدیهی ترین شکل ارتباطات برخی از ائتلافیون با تروریست ها است.

- ایران مقابله با تروریسم در عراق و سوریه ( از طریق دولت های مرکزی و اقلیم کردستان) را از سه سال قبل آغاز کرده بود. زمانی که ما به جهان در مورد خطر این تروریست ها هشدار می دادیم، غرب در حال معامله و مذاکره با آنها بود. ج.ا.ایران با توجه به مرز طولانی 1200 کیلومتری با عراق و با توجه به ماهیت خطرناک تروریست ها، نگرانی خود را از وضعیت عراق پنهان نمی کند. ایران به عنوان کشور موثر و مسئول در منطقه نمی تواند نسبت به تحولات کشورهای همسایه خود بی تفاوت باشد.

- ج.ا.ایران بدلیل وجود ابهام و علامت سوال جدی در شکل و محتوای ائتلاف ضد تروریستی، غیرمنطقی و غیرواقع بینانه بودن آن و انجام اقدامات و بازیگران متناقض در درون ائتلاف حاضر به همکاری با آن نشد. در عین حال ایران از هیچ کمکی برای کمک به کشورهای درگیر مبارزه با تروریسم داعش کوتاهی نکرده و در خط مقدم مبارزه قرار دارد.

- اقدام غرب از جمله دولت آمریکا برای کمک به دولت و ملت عراق در مبارزه با تروریسم داعشی و بعثی دیرهنگام و توأم با تردید و پیش شرط گذاری و به صورت گزینشی بود. آنها ابتدا به داعش به عنوان معارضه معتدل مسلح کمک کردند و آنها را تقویت نمودند. سپس اجازه دادند آنها در دو کشور سوریه و عراق صاحب سرزمین شوند. آنها مدتها چشمان خود را بر روی جنایات و نسل کشی داعش در مناطق مختلف سوریه و عراق بستند و تنها پس از حمله آنها به اقلیت های مسیحی و ایزدی و اعدام اتباع غربی و حرکت به سمت اقلیم کردستان، دست بکار شدند.

- بسیاری از کسانی که امروز در داعش هستند، قبلا در جبهه اسلامی و ارتش آزاد که مورد حمایت آمریکا است و الان بعنوان گروههای معتدل و یا به تعبیری تروریست خوب معروفند، می جنگیدند و پیش بینی می شود با افزایش فشار به داعش این افراد با سوء استفاده از وضعیت و با حفظ ماهیت خود به این گروه های به اصطلاح معتدل بپیوندند.

- کسی نمی تواند ادعا کند تمام تسلیحات پیشرفته داعش در دو کشور سوریه و عراق از انبارهای تسلیحات موصل غارت شده است، خاصه آنکه برخی از این سلاح ها در زرادخانه عراق وجود ندارد. اتومبیل ها و زرهی آنها از کجا آمده است؟ نفت آنها را چه کشورهایی خریداری می کنند؟ تروریست ها از چه مرزهایی وارد عراق و سوریه می شوند؟ تراکنش های مالی تروریست ها از طریق بانک های معتبر اروپا و آمریکا چگونه انجام می شود؟ اروپایی ها با عناصر شناخته شده و تروریست های بازگشته از میدان جنگ چه می کنند؟ قطعنامه 2071 شورای امنیت مسئولیت و تکلیف کشورها در کنترل منابع مالی داعش و ممانعت از رسیدن منابع مالی به این پدیده شوم را پیش بینی کرده است. کنترل مالی داعش برای غرب (اگر اراده آنرا داشته باشند) کار دشواری نیست. انتظار این است که غرب به طور جدی به این موضوع توجه کند.

 

حضار گرامی

- متأسفانه، تروریسم، جهانی شده است؛ از شمال آمریکا و نیویورک تا موصل، از دمشق تا بغداد، از القاعده تا داعش. افراطیون جهان با یکدیکر همسو شده اند. برخی از قدرت های بزرگ و کشورهای منطقه در پیدایش آن مؤثر بوده و در مبارزه با آن ناکام هستند. تروریسم در بستر فقر، بیکاری، تبعیض، تحقیر و بی‌عدالتی می‌روید و با فرهنگ خشونت رشد می‌کند.تجربه پیدایش القاعده، طالبان و گروه های افراطی نشان داد که نمی شود از گروه های افراطی، برای مقابله با کشورهای مخالف، استفاده ابزاری کرد و پس از آن، از عوارض پیدایش این افراط، در امان ماند.جهان باید علیه تروریسم متحد شود. همه باید ابزارهای سیاسی، قضایی، اطلاعاتی، بانکی خود را علیه تروریسم بکار گیرند و هر اقدامی باید از مسیر دولت های منطقه صورت پذیرد.

- تروریست های داعش به نام دین، خون می‌ریزند و به نام اسلام سر می‌بُرند. می‌خواهند این حقیقت مسلّم تاریخ را پوشیده نگه دارند که بر اساس آموزه همه پیامبران الهی از ابراهیم(ع) و موسی(ع) تا عیسی(ع) و محمد(ص)، کشتن یک انسان بی‌گناه همانند کشتار همه بشریت است.این گروه‌های آدمکش خود را منتسب به اسلام می کنند و نام خود را دولت اسلامی نهاده اند.اماسلام دین عطوفت، مهربانی و محبت است. آنها نه دولت هستند و نه اسلامی.

- خطر تروریسم تکفیری که در سطح منطقه و در سوریه و عراق بطور خاص چهره وحشی، خشن و ضد انسانی خود را به نمایش گذاشته است، خطری فرا مرزی است که در چارچوب سرزمینی خاص محدود نمی ماند و یقینا در آینده منافع و ثبات و امنیت مناطق و کشورهای دور و نزدیک را تهدید خواهد کرد. پیشینه این گروه های تروریستی در افغانستان، سوریه و عراق نشان می دهد که اینها به هیچ وجه قابل اعتماد نبوده و تحت فرمان موسسین خود هم باقی نمی مانند.

- جبهه الاسلامیه، جیش الاسلام، جبهه النصره و داعش نماینده اهل تسنن و مدافع حقوق آنها نیستند و مقابله دولت های عراق و سوریه با آنها هم در چارچوب نزاع شیعه و سنی نمی گنجد. امروزه مشخص است که قربانیان داعش از همه فرق اسلامی و مذاهب غیراسلامی از شیعه، سنی، کرد، ترکمن و حتی مسیحیان را در بر می گیرد. بسیاری از رهبران اهل تسنن در جهان اسلام بخصوص در عراق و سوریه از آنها تبری جسته اند و اهل سنت عراق مهمترین جبهه مقابله را بر علیه آنها گشوده اند.

- حملات موضعی هوایی علیه داعش که به صورت نامنظم می جنگد و به هیچیک از قوانین حقوق بشر و حقوق بشردوستانه جنگ وقعی نمی نهند و از کشورها و ملیت های مختلف تأمین مالی و تسلیحاتی می شوند، ممکن است به تضعیف آنها بینجامد و در حرکت شتابان آنها تأخیر ایجاد کند، اما به هیچ وجه به انهدام ماشین جنگی و سازماندهی گسترده آنها نخواهد انجامید. تداوم روش جنگی کنونی به معنی ماندگاری داعش در منطقه برای سالها و فرسایشی شدن مبارزه است. مبارزه با داعش باید بر اساس دستورکار واضع و منطق واقع بینانه و با هماهنگی سازمان ملل و با محوریت دولت های مرکزی و حضور میدانی چشم در چشم و کاربرد الگوهای مختلف جنگ زمینی و هوایی با کمک دولت های عراق و سوریه، کردهای غیرتمند در دو کشور و کشورهای منطقه انجام شود. اما قبل از هرچیز باید ریاکاری و بی صداقتی کنار گذاشته شود و به خواست ملت های منطقه احترام گذاشته و با زبان تکریم و همکاری با آنها سخن گفته شود.

- خاورمیانه منطقه پیچیده ای است و نگاه یکسویه به مسائل منطقه، بحران ها را پیچیده تر می کند. شرایط کنونی عراق و سوریه منافع هیچکس را تأمین نمی کند و اگر با همکاری یکدیگر این وضعیت را سامان ندهیم، باید منتظر سبعیت تروریسم در کوچه و خیابان های خود باشید. این موضوعی همگانی است و مقابله با ان نیز مستلزم مساعی دستجمعی و واقع بینانه است.

- کشورهای تأثیرگذار در صحنه جهانی از جمله اسپانیا لازم است به طور موثر به درخواست نخست وزیر جدید عراق برای کنترل مرزها و ممانعت از کمک رسانی به تروریست ها پاسخ دهند. انتشار بیانیه و اعلام مواضع سیاسی حمایت آمیز اگرچه لازم است، اما کافی نیست و باید دولت ها مطابق با خواست و نیاز دولت عراق در حد و توان خود به این کشور کمک کنند. درج نام داعش و سایرگروه های همسو در لیست گروه های ترویستی یک نیاز اولویتدار است.

 

از حوصله و توجه شما متشکرم

وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر