سخنرانی سفیر در دانشگاه کمپلوتنسه - انقلاب اسلامی پس از 36 سال

بسم الله الرحمن الرحیم

اساتید و دانشجویان محترم؛

در ابتدا مایلم از برگزار کنندگان این کنفرانس تشکر کنم. از حضور در جمع شما اساتید، دانشجویان و فرهیختگان مفتخرم. بر این باورم که شناخت واقع بینانه پایه اساسی دوستی و تعامل ملت ها، فرهنگ ها و تمدن ها است و دانشگاه جایگاه اصلی این شناخت و آگاهی بخشی اجتماعی است، از اینرو امیدوارم در رسیدن به هدف این کنفرانس و آشنایی با دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران موفق باشید.

حضار محترم؛

روز 11 فوریه میلیونها نفر از مردم ایران در تمام شهرهای و روستاهای کشور با انجام راهپیمایی سی و ششمین سالگرد انقلاب اسلامی خود را جشن گرفتند. انقلابی که در فوریه سال 1979 با ورود امام خمینی (ره) به تهران از تبعیدگاه نوفل لوشاتو در حومه پاریس به پیروزی رسید. انقلاب اسلامی که همه تحلیلگران سیاسی را غافلگیر کرده بود با شعار «استقلال آزادی جمهوری اسلامی» به پیروزی رسید. مهم‌ترین دستاورد این پیروزی، فروپاشی نظام سلطنت پهلوی و دیکتاتوری هایی با سابقه 2500 ساله از یک طرف و برقراری حاکمیت ملی با استقرار نظام مردم‌سالاری دینی با عنوان «جمهوری اسلامی» با رای بیش از 98 درصد ملت از طرف دیگر بود. جمهوری اسلامی از آن پس نه ژاندارم منطقه به عنوان حافظ منافع قدرت ها، بلکه خود تئوریسین نظم نوین منطقه ای بود که البته با مقاومت قدرت های مسلط و هم پیمانان منطقه ای آنها مواجه شد. با گذشت 36 سال از انقلاب اسلامی و به رغم مشکلات فراوان ناشی از هشت سال جنگ تحمیلی و تحریمهای فزاینده اقتصادی در سایه تعهد و تلاش محققان ایرانی در مسیر خودکفایی و پاسخگویی به نیازهای کشور، دستاوردها و موفقیت های چشمگیری در حوزه های مختلف علمی و فناوری حاصل شده است:

1 - دستاوردهای سیاسی داخلی

قانون اساسی جمهوری اسلامی از بزرگ‌ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است. در اصل ششم قانون اساسی آمده است: «در جمهوری اسلامی ایران، امور کشور باید به اتکاء آراء عمومی اداره شود از راه انتخابات: انتخاب رئیس‌جمهور، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اعضای شوراها و نظایر این‌ها، یا از راه همه‌پرسی در مواردی که در اصول دیگر این قانون معین می‌گردد.بر اساس این اصل، ایران طی 35 سال گذشته به طور میانگین یک انتخابات در هر سال برگزار نموده و تمامی مسئولان در حوزه‌های مختلف با رای مستقیم یا غیرمستقیم مردم انتخاب شده‌اند.

ساختار حکومتی و قدرت در جمهوری اسلامی، با محوریت ولایت فقیه برگرفته از آموزه‌های دینی و شرع مقدس اسلام است که انقلابی با ماهیت دینی را پدید آوردند. رهبرکشور با آراء غیر مستقیم مردم برگزیده می شود. اصول استقلال، آزادی، عدالت و پیشرفت بر مبنای اسلام، از اصول اصلی نظام جمهوری اسلامی بوده و رویکرد آرمانی این نظام، ایجاد تمدن نوین اسلامی می‌باشد. مردم در جمهوری اسلامی، مالک، ناظر و همراه و پاسدار انقلابند.

2 - دستاوردهای سیاسی بین‌المللی

با پیروزی انقلاب اسلامی، استیلای دیرپای قدرت های منطقه ای و فرامنطقه ای بر ارکان سیاسی، اقتصادی و امنیتی ایران خاتمه یافت. ایرانیان پس از انقلاب راه کشورهایی را که به بهانه عمران و آبادانی وارد ایران شده و بر منابع ایران مسلط شده بودند، مسدود کردند و زمام امور کشور خود را بدست گرفتند.

شعارهای «نه شرقی نه غربی» و «استقلال - آزادی» گویای یک واقعیت تلخ تاریخی یعنی به تاراج رفتن استقلال ایران بخاطر سلطه قدرت‌های خارجی برای یک دوره طولانی است. با انقلاب اسلامی، ایران از یک طرف از سلطه قدرت‌هایی خارجی رها شد و از طرف دیگر با حفظ استقلال در سیاست خارجی، مسیر توسعه قدرت برای تحقق آرمان‌های انقلابی را در پیش گرفت. جمهوری اسلامی با تکیه بر قدرت مردم توانست برای حفظ استقلال ایران، در برابر قدرت‌ها مقاومت نماید و ایران به کانون الهام‌بخش و آغازگر تحولات اساسی و بنیادین در معادلات منطقه‌ای و بین‌المللی گردید. برخی از بازتاب های انقلاب اسلامی در معادلات منطقه‌ای و بین‌المللی بدین قرار است:

الف- تأثیر جدی بر نظریه‌های سیاسی از طریق ارائه مدل مردمسالاری دینی به عنوان گزینه جدیدی درکنار نظام های سوسیالیستی و لیبرال دموکراسی

ب- تأثیر بر مسایل راهبردی جهان و از جمله تقویت روح مبارزه، مقاومت و ایستادگی در ملت‌ها

ج- معرفی اسلام ناب و اعتدالی به عنوان یک مکتب تعالی‌بخش و تمدن‌ساز در مقابل قرائت های افراطی

و- تبدیل ایران به یک قدرت منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای تاثیرگذار

3 - دستاوردهای اقتصادی

اقتصاد ایران و وضعیت اقتصادی مردم با انقلاب اسلامی به‌طور کلی متحول گردید. هرچند هم اکنون به دلایلی کشور با مشکلات اقتصادی و از جمله به دلیل تحریم‌ها و فشارهای خارجی دست‌ و پنجه نرم می‌کند، لکن وضیعت اقتصادی ایران و میزان برخورداری مردم در حوزه‌های گوناگون با دوران قبل از انقلاب بسیار متفاوت است. پس از انقلاب اسلامی مجموعه‌ای از نهادهای انقلابی مانند جهاد سازندگی، بنیاد مسکن و کمیته امداد حضرت امام خمینی (ره) با هدف رفع فقر و محرومیت به‌ویژه از مناطق روستایی و شهرهای کوچک تشکیل گردید که نقش موثری در محرومیت زدایی ایفاء کردند. طی سالهای پس از انقلاب بسیاری از شاخص‌های زندگی در ایران به دلیل دستاوردهای اقتصادی و معیشتی در سایه سیاست پیشرفت و عدالت تغییر کرد. شاخص‌های زیر می‌توانند تا حدودی نمایشگر این تحول باشد:

- امروزه با توجه به 2 برابر شدن جمعیت، کشور می‌تواند غذای 300 روز مردم را در داخل تهیه نماید

- میزان مرگ و میر کودکان از 111 نفر در 1000 به 26 نفر کاهش یافته است

- نرخ امید به زندگی از 58 به 72 سال افزایش یافته است.

- ارزش شاخص توسعه انسانی(HDI) که به موضوعات طول عمر، دسترسی به آموزش و استانداردهای زندگی می پردازد، رشد 67 درصدی داشته و این میزان دو برابر میانگین نرخ رشد جهانی است.

- شبکه سراسری توزیع برق ایران، 40 برابر فاصله زمین تا ماه را پوشش می‌دهد و در مقاطعی از سال به کشورهای همسایه برق صادر می‌شود

- ایران با داشتن 34 تریلیون متر مکعب ذخایر گاز طبیعی به عنوان اولین دارنده ذخایر شناخته شده جهان شناخته شده است. امروزه بیش از 14 میلیون خانوار ایرانی، مصرف کننده گاز طبیعی هستند

- خطوط ریلی و راه‌آهن ایران با توسعه 100 درصدی به حدود 10،000 کیلومتر رسیده است.

- امروزه با تکیه بر توان داخلی بیش از 96 درصد داروهای مورد نیاز در داخل کشور تولید می‌شود و جمهوری اسلامی ایران به یکی از صادرکنندگان دارو تبدیل شده است.

- بیش از 30 میلیون مشترک تلفن ثابت، بیش از 45 میلیون مشترک تلفن همراه و نزدیک به 30 میلیون کاربر اینترنتی دستاورد فرزندان انقلاب در عرصه ارتباطات است.

- رشد و توسعه صنعت خودروسازی، رشد و توسعه صنعت فولاد و آلومینیوم، رشد و توسعه صنعت کشتی‌سازی، رشد و توسعه صنعت هواپیما‌سازی، و پیش‌رفت‌های علمی و فنی کشور در ساخت اسکله‌ها، حفر چاه‌های نفت و گاز، ساخت پالایشگاه، ساخت سد، ساخت سیلو، ساخت بزرگراه‌ها و انواع سازه‌های فلزی و بتنی، از جمله دیگر دستاوردهای صنعتی کشور می‌باشد.

4 –دستاوردهای علمی و فناوری:

جمهوری اسلامی جمهوری اسلامی با شعار ضرورت خودکفایی و استقلال همه جانبه بر توانایی ها و ظرفیتهای نیروهای جوان داخلی در مسیر پیشرفت علمی و فناوری کشور قدم گذاشت. در این راستا توسعه آموزش و تحقیقات، توجه توامان به تولید علم، تحقیقات بنیادی و کاربردی و فناوری های پیشرفته، حمایت از نخبگان و استعدادهای برتر مورد توجه قرار گرفت.

اکنون بیش از 4 میلیون دانشجو در حدود 2400 دانشگاه دولتی، آزاد، مراکز آموزش عالی و مراکز آموزش عالی علمی و کاربردی ، فنی حرفه‌ای و تربیت معلم در کشور به تحصیل اشتغال دارند

- امسال بیش از دو میلیون دانشجو در دانشگاه ها ثبت نام کرده اند که بیش از 60 درصد آنها را زنان تشکیل می دهد.

- ایران در میان 10 کشور برتر جهان در زمینه سلول های بنیادی و پژوهش های همانند سازی و در میان 20 کشور برتر جهان در عرصه علوم نانو فناوری، شیمی، داروسازی، رایانه و ریاضیات و نهمین کشور در زمینه برنامه کامل فضایی است.

- سرعت پیشرفت علمی در ایران براساس گزارش محافل علمی بین‌‌المللی، 11 برابر سرعت متوسط رشد علم در جهان است.

- رقم باسوادی در کشور از زیر 40 % به عدد 100 درصد در حال نزدیک شدن است.

برخی از نتایج این پیشرفت‌های علمی و فناوری را می‌توان در حوزه‌های زیر ملاحظه کرد:

الف- جمهوری اسلامی ایران، در حال تبدیل شدن به قطب پزشکی در غرب آسیا می‌باشد.

ب- دانش پزشکی در ایران خصوصاً در حوزه‌هایی چون سلول‌های بنیادین، ترمیم ضایعات نخاعی، تولید داروهای راهبردی، شبیه‌سازی حیوانات و ... پیش‌رفت‌های چشمگیری داشته و ایران در ردیف برترین ها قرار گرفته است.

ج- جمهوری اسلامی اکنون کشوری هسته‌ای شده و عملاً عضو باشگاه هسته‌ای جهان است. به‌‌رغم همه تحریم‌ها و تهدیدها، ایران با تلاش‌ها و مجاهدت‌های جوانان و متخصصین خود، به چرخه کامل سوخت‌ هسته‌ای (غنی‌سازی) دست یافته و از نظر دانش علمی و فناوری در این عرصه در ردیف 7-8 کشور پیش‌رفته جهان قرار گرفته است.

د- ایران تنها کشور دارای دانش و فناوری فضایی، آن هم به صورت بومی در منطقه است. تاکنون چند ماهواره با ماهواره‌بر تولید داخل در مدار زمین قرار گرفته است. ایران اکنون جز شش کشور طراح، سازنده و پرتاب‌کننده ماهواره در جهان است.

ه- دستاوردهای ارزشمند در حوزه نانو، لیزر و ... از دیگر آثار پیشرفت‌های علمی و فناوری ایران بعد از انقلاب است. ایران اکنون رتبه 12 جهانی را در حوزه نانو دارد.

5 - دستاوردهای دفاعی - نظامی

امروزه، جمهوری اسلامی از نظر قدرت دفاعی، در سطح بازدارندگی قرار دارد. پیش‌رفت‌های نظامی در کشور به‌ویژه در صنایع دفاعی، به گونه‌ای است که علاوه بر تأمین تمامی نیازمندی‌های نیروهای مسلح در حوزه‌های گوناگون، ایران به یکی از صادرگنندگان تجیهزات نظامی تبدیل شده است. ساخت کلاس های مختلف موشک‌های کوتاه‌برد، میان‌برد و بلندبرد و بالستیک، انواع تانک‌ها و سلاح‌های ضد تانک، کشتی‌های نظامی و ناوچه‌ها، انواع موشک‌ها و اژدرهای ساحل به دریا و دریا به دریا، انواع هواپیماهای نظامی با سرنشین و بدون سرنشین، سیستم های جنگ‌ الکترونیک و نبردهای سایبری، انواع سامانه‌های ثابت، متحرک و زیرزمینی برای پرتاب موشک‌ها، سامانه‌های فوق مدرن ضدهوایی و انواع رادارهای پیش‌رفته نمونه ‌هایی از دستاوردهای نظامی کشور طی سال هیا بعد از انقلاب است.

قدرت دفاعی –نظامی ایران، نه تنها از عوامل بسیار مهم در تأمین امنیت ملی کشور می‌باشد، بلکه دستاوردهای این حوزه معادله قدرت در منطقه را به نفع متحدین جمهوری اسلامی تغییر داده است.

ایران از 36 سال قبل تاکنون با اشکال مختلف تحریم یکجانبه و چندجانبه مواجه بوده و همه دستاوردهای انقلاب در شرایط سخت تحریمی بدست آمده است. دولت های پیاپی بعد از انقلاب اهتمام خود را بر بی اثر نمودن و خنثی سازی تحریم ها گذاشتند به گونه ای که امروز ایران در بسیاری از عرصه های علوم و فناوری یک کشور پیشتاز است. همزمان با تلاش برای مقابله با تحریم ها، دولت ایران راهبرد اقتصاد مقاومتی را در دستورکار خود قرار داده که به معنی اتکا به توانمندی و ظرفیت های داخلی برای حفظ پویایی سیاسی و اقتصادی است.

در طول 36 سال گذشته مردم ایران با تبعیت از رهبری های حکیمانه امام راحل و مقام معظم رهبری و با پایداری و اتحاد مثال زدنی از دستاوردها و آرمان های انقلاب خود دفاع کرده اند و ایران امروز با 79 میلیون نفر جمعیت در تمامی عرصه های علوم و فناوری یک کشور مقتدر و یک بازیگر تأثیر گذار منطقه ای است. ایران طی این مدت از گردنه های سخت و خطرناکی مانند ظهور گروهک های تروریستی و نبردهای مسلحانه داخلی، کودتای نظامی، بلوکه شدن اموال و دارایی ها در خارج از کشور، تحریم تمام عیار اقتصادی، اقدامات جدایی طلبانه نظامی، جنگ تحمیلی هشت ساله رژیم صدام علیه ایران، سرنگونی هواپیمای مسافری، ترور دانشمندان هسته ای، خرابکاری در تأسیسات صنعتی و هسته ای، درگیریهای داخلی برای فروپاشی وحدت ملی مواجه شد، اما ایران همه موانع را پشت سر گذاشته و به عنوان یک دولت مقتدر و پایدار باقی مانده و عقبه استراتژیک خود را به اقصی نقاط جهان گسترش داده است و دوستان ایران در سراسر جهان پراکنده اند.

حضار گرامی؛

اینک یکسال و نیم از عمر یازدهمین دولت ایران با عنوان تدبیر و امید می گذرد. جناب آقای حسن روحانی رئیس جمهور ایران در زمینه تنش زدایی و توسعه روابط خارجی کارنامه فعالی داشته است. اتخاذ سیاست تعامل سازنده با جهان با استفاده از ابزارهای دیپلماتیک برای یافتن راه حل مشکلات از جمله پیشبرد مذاکرات هسته ای، تقویت روابط منطقه ای و فرا منطقه ای و مدیریت کشور پهناور ایران در منطقه ای با بحران های حاد همانند سوریه، عراق، افغانستان و یمن مهمترین محورهای دستورکار دولت ایران بوده است. ایران با دستاوردهای 36 سال مردمسالاری دینی، خود را طلایه دار یک حکومت تعامل گرای دینی غیر افراطی و طراح تمدن نوین اسلامی –ایرانی می داند و خود را برای دوران جدید حیات سیاسی خود مهیا می کند.

وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر