سخنرانی سفیر در مرکز بین المللی مطبوعات-راهکاری برای مشکلات خاورمیانه

بسم الله الرحمن الرحیم

حضار محترم؛

در ابتدا مایلم از برگزار کنندگان این کنفرانس بویژه از  خانم کارمن انریکِز رئیس محترم باشگاه بین المللی مطبوعات و آقای پروفسور کمال حالاوا بخاطر ابتکار برگزاری این نشست سودمند تشکر کنم. از حضور در جمع شما مفتخرم و امیدوارم در رسیدن به هدف این نشست و بهره گیری از نظرات مختلف برای درک بهتر از تحولات خاورمیانه و شناخت راههای برون رفت از وضعیت کنونی موفق باشید.

حضار گرامی؛

اگرچه امت اسلامی غالبا فاقد عنصر انسجام و سازمان یافتگی بوده است، اما در برخی از برهه های تاریخی بخصوص در دوران مرحوم ناصر، شاهد نوعی از همگرایی کشورهای عربی به همدیگر بودیم و سازمان هایی مانند اتحادیه عرب نوید یک همدلی و اتفاق را بین ملت های عربی می داد. این همگرایی بر پایه زبان عربی، دین مبین اسلام و موضوع اشغال قبله اول مسلمین تجلی می یافت و همین موضوعات کافی بود تا جناح های مختلف جهان عرب را گردهم آورد، اما امروز خاورمیانه و کشورهای اسلامی کانون چالش ها و مناقشات خونین است و مزدوران قلم به دست صهیونیسم، بدون اشاره به دلایل بروز خشونت و افراطی گری که در سیاست ها و رفتار خودشان نهفته است در یک هجمه هماهنگ رسانه ای در صدد حمله به مقدسات اسلام و مسلمین برآمده اند. من مهمترین چالش های قلمروهای اسلامی را در محورهای زیر می دانم:

1 – واگرایی و از هم پاشیدگی ناشی از اختلاف اهداف و اصطکاک منافع

2 – واگرایی بدلیل تضعیف جبهه مقاومت ضد صهیونیستی

3 – واگرایی بدیلیل تضعیف هسته مرکزی جهان عرب مانند مصر، سوریه و لیبی

4 – واگرایی بدلیل فاصله گرفتن حاکمان از آرمان اسلام عزیز و فاصله میان حکومت ها و ملتها

5 – مشارکت آشکار و پنهان در ایجاد و تقویت گروههای تروریستی و وحشت آفرین

6 _ مشروعیت یافتن و شکستن حرمت تهاجم یک کشور اسلامی به یک کشور برادر اسلامی دیگر 

7 -  از دست رفتن ارزش راهبردی نفت به عنوان یک ابزار اعمال نفوذ و چانه زنی

شرایط امروز به گونه ای است که کشورهای مسلمان به جای توجه به دشمن مشترک، سلاح های اهدایی استکبار را به سوی خودی ها نشانه گرفته اند، خودی ها را بمباران می کنند و زیرساخت های امت اسلامی را ویران می کنند. فاجعه بار تر آنکه برای حصول اهداف سیاسی، گروههای تروریستی را ایجاد و تقویت می کنند تا به استفاده ابزاری از سمبل های اسلامی، اساس دین مبین و رسالت حضرت حتمی مرتبت ( ص) را مورد هجمه قرار دهند.  

- مردم فلسطین که روزی چشمشان به دست رهبران عرب برای بازپس گیری سرزمینشان از دست رژیم صهیونیستی بود اکنون شاهد کشتار فرزندانشان در اردوگاه یرموک توسط مزدورانی بنام عرب مسلمان هستند.

- مردم عراق هر روز توسط کسانی قربانی می شوند که به ظاهر مسلمانند و به ظاهر برای استقرار شریعت اسلام مسلمان کشی به راه انداخته اند. طی روزهای گذشته تنها 100 هزار نفر از شهر رمادی آواره شده اند.

- مردم افغانستان که زخم چهاردهه تروریسم را بر تن دارند هنوز درگیر نبردی ظالمانه با القاعده و طالبان هستند که به نام اسلام خون مسلمانان را میریزند.

- مردم سوریه قربانی توطئه دوستان جاهل و دشمنان کینه توزی شده اند که مدعی هستند منافع ومصالح سوری ها را بهتر از خود انها می فهمند و به خوداجازه می دهند بجای یک ملت تصمیم بگیرند.

- مردم یمن تاوان نه گفتن خود به کسانی را می پردازند که تصمیم گیری مستقل یک ملت برای اداره کشورشان را بر نمی تابند و در کشور دیگر برای خود حوزه مانور اختصاصی تعریف کرده اند.

- تروریست های تکفیری در گوشه و کنار آفریقا برای خود جای پاهای محکمی ایجاد کرده اند و به نظر می رسد آفریقا هم به صف مناطق محل مناقشه و جولانگاه تروریست ها تبدیل شده است.

امروز همگی اذعان دارند که تروریست های موسوم به جهادگرا بیش از هر کس دیگر، مسلمانان را مورد هدف قرار میدهند و زنان و کودکان کشورهای عربی و مسلمان هستند که بدلیل تهاجم وحشیانه گروههایی مانند داعش، القاعده، النصره، الشباب، بوکوحرام و.. مورد آزار و اذیت قرار می گیرند. لذا این یک وظیفه انسانی و حرفه ای است که در مقابل تحریف واقعیت ها و انتساب ترویست های تکفیری به جهان اسلام و اندیشه های اسلامی بایستیم. باید از خود بپرسیم:

- چه کسی از اختلاف میان امت اسلامی و ریختن خون مسلمین سود می برد؟

- چه کسی از نابودی منابع و ذخایرو زیرساخت های مسلمین سود می برد؟

- چه کسی از معرفی تروریست های تکفیری به عنوان نمایندگان خلافت اسلامی سود می برد؟

حضار گرامی؛

با توجه به شرایط حساس یمن مایلم بخشی از سخنانم را به تحولات آن کشور اختصاص دهم.

درست در زمانی که غالب کشورهای جهان به این نتیجه رسیده اند که اقدام نظامی علیه سوریه و کمک به گروههای تروریستی در آن کشور اشتباه بوده و نتیجه ای جز تقویت و توسعه میدان فعالیت گروه تروریستی داعش به عراق و اروپا نداشته است، بار دیگر شاهد تکرار اشتباه دیگری در منطقه و این بار در یمن می باشیم. اقدام نظامی علیه یمن نه تنها مداخله آشکار در امور داخلی آن کشور و نقض تمامیت ارضی و حاکمیت ملی یمن بر خلاف منشور سازمان ملل متحد می باشد بلکه باعث کشته شدن مردم بیگناه و نابودی زیر ساختهای یمن و تقویت گروههای تروریستی القاعده و داعش در آن کشور شده است. لذا کشورهایی که طعم تلخ اقدامات تروریستی را چشیده اند و از ناحیه این گروههای تروریستی احساس تهدید می نمایندلازم است پیش ازآنکه دیر گردد و جان هزاران انسان دیگر به خطر افتد رسالت تاریخی و انسانی خود را بجای آوردند واز تکرار اشتباهی دیگر جلوگیری نمایند.

جمهوری اسلامی ایران هیچ دخالتی در اوضاع یمن ندارد و دخالت هر کشور دیگری راهم محکوم می کند. مردم یمن باید از طریق گفتگوی دموکراتیک یمنی – یمنی در مورد سرنوشت خودشان تصمیم بگیرند و جامعه بین المللی به انتخاب آنها احترام بگذارد. ما از کسانی که به غیر نظامیان و زنان و کودکان حمله می کنند بی زاریم و آنها را فاقد فهم اسلامی و بی خبر از خصایص انسانی می دانیم. تبلیغات هدفدار و اتهامات مبنی بر حضور و مداخله ایران در یمن کاملا بی اساس است. ایران در یمن نفوذ دارد اما حضور ندارد. تاریخ تشکیل و درگیری های انصارالله با عربستان از عمر جمهوری اسلامی بیشتر است. نفوذ ما بخاطر مواضع عادلانه و منطقی مان طی سال های گذشته و تنفر یمنی ها از دیگران نیز بخاطر سیاست ها و اقداماتشان طی دهه های گذشته است. هر کس تنفر کاشته باشد همان را درو می کند. اقدام نظامی و متهم کردن دیگران پاسخ مناسبی به اشتباهات تاریخی نیست.

دلایل تهاجم نظامی به یمن توهم آلود و غیرمنطقی و اهدافشان هم دست نیافتنی است. رهبری که از کشورهای خارجی برای تهاجم نظامی و بمباران کشورش و نابودی ثروت مردمانش درخواست کند، چه مشروعیتی دارد؟ صلح و امنیت منطقه را مهاجمین و تروریست ها به خطر انداخته اند یا مردم یمن؟  متأسفانه موضع برخی از کشورهای غربی تشویق کننده خشونت و جنگ افروزی در قلمرو اسلامی و حمایت از تجاوز نظامی بود.

هر تحلیل گر سیاسی که با جغرافیا و تاریخ و باورهای مردم یمن آشنایی داشته باشد بخوبی می داند که پیروزی در این جنگ دست نیافتنی است. بخاطر داشته باشید که کسان دیگری نیز چهار سال قبل ازاینگونه توهمات داشتند و قصد تسخیر دو ماهه دمشق را نموده بودند. دقیقا به همین دلیل است که با گذشت حدود یکماه از اقدام نظامی در یمن و کشتار حدود 3000 نفر از بیگناهان و نابودی وسیع زیرساخت های کشور فقیر یمن، و در حالیکه شهرهای مختلف هدف موشک باران و بمباران سنگین مهاجمین قرار دارند، نیروهای ارتش و جبهه مردمی در میدان نبرد حرف اصلی را می زنند و بی توجه به بمبارانها به تسخیر و تثبیت موقعیت خود در نقاط مختلف ادامه می دهند. دوران بازگشت سلطه کشورهای دیگر بر یمن سپری شده است. یمنی ها مستحق احترام هستند. مردم یمن هیچ تهدیدی علیه هیچ کشوری نیستند. مناقشه یمن جنگ شیعه و سنی یا نبرد قبیله ای نیست.

حضار محترم؛

ما بر حل مشکل یمن از طریق گفتگو باور و اصرار می ورزیم. این گفتگو نیازمند توقف تجاوزات هوایی، شروع ارسال کمک های انساندوستانه به نیازمندان، راه انداختن گفتگوی یمنی – یمنی در یک کشور بیطرف و تحت نظارت بین المللی و تمهیدات تشکیل یک دولت آشتی ملی است. توصیه می نماییم همه از ظرفیت های خود استفاده نمایند تا به جای بمباران و تجهیز و تسلیح گروههای رقیب، آنها را تشویق به گفتگو و مصالحه نمایند.

از توجه شما سپاسگزارم.   

وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر