سرمایه گذاری در ایران

مصاحبه با تارنمای The Worldfolio

دیپلماسی اقتصادی ج.ا.ایران برای باثبات سازی و استحکام اقتصادی در حوزه داخلی رویکرد اقتصاد مقاومتی و در عرصه بین المللی رویکرد تعامل سازنده را اتخاذ نموده است. در بعد داخلی، مبنای اقتصاد مقاومتی، تغییر ساختارهای اقتصادی موجود و بومی سازی آن بر اساس محدودکردن اتکاء اقتصاد به منابع نفتی و رهایی از اتکای اقتصاد کشور به خام فروشی نفت و متنوع نمودن اقتصاد بومی در بخش های مصرف داخلی و صادرات استوار است. دیپلماسی اقتصادی در بعد خارجی بر بحران زدایی از محیط روابط خارجی بر مبنای تعامل سازنده، حل مشکلات از طریق گفتگو و تعامل دیپلماتیک و تسهیل سازوکارهای همکاری متقابل اقتصاد داخلی و اقتصاد بین الملل استوار گشته است. در حوزه داخلی مقاوم سازی اقتصاد در مقابل بحران سازی های خارجی، حمایت از تولید ملی، محدود سازی اقتصاد دولتی و آزاد سازی اقتصاد بخصوص از طریق جذب و مشارکت سرمایه های غیردولتی، توجه به نخبگان و استفاده ازفناوری نوین با تکیه بر هوش، خلاقیت، کارآفرینی و نبوغ فکری ایرانیان در عرصه صنعت، تجارت، کشاورزی و خدمات و از همه مهمتر، کاهش اتکای اقتصاد به درآمد نفت و تمرکز بر فروش مشتقات نفتی بجای خام فروشی و متنوع سازی مبانی درآمدی کشور بخصوص از طریق مالیات استوار است. همزمان مهار تورم، اشتغال زایی، تثبیت نرخ ارز، مهار سوداگری و فساد و قاچاق و توجه به اقشار ضعیف و آسیب پذیر نیز مد نظر قرار گرفته است.در حوزه خارجی ، ج.ا.ایران به دنبال حل و فصل مشکلات و سوء تفاهمات بر اساس فرمول برد - برد و با روش گفتگوی مسالمت آمیز است. در صورت موفقیت این رویکرد، ایران بازار مستعد و متنوع خود را بر روی سرمایه گذاران خارجی می گشاید و در یک فضای متقابلا سودمند که سرمایه خارجی مورد حمایت همه جانبه قانون قرار می گیرد. ایران با بهره گیری از تجربیات دوران تحریم، به دنبال متنوع سازی شرکای خارجی خود و یافتن مکمل های اقتصادی است که بدور از گرایشات ناسالم سیاسی بدنبال تعامل سالم و متقابلا سودمند اقتصادی هستند. ایران از طریق اصلاحات جدید در قانون جذب و حمایت از سرمایه گذاری خارجی و تغییر شکل قراردادهای ملی خود این پیام را به شرکت ها، بانک ها، صنایع و سرمایه گذاران خارجی می فرستد که بجای ذخیره سازی منابع شان در بانک های خارجی با نرخ سود منفی به بازار وسیع و متنوع فراروی خود در ایران با بیشترین میزان سودآوری بنگرند. هجوم شرکت های بزرگ انرژی بین المللی بسوی بازار ایران در شرایطی که هنوز تحریم ها برداشته نشده است، نمایانگر این واقعیت است. اقتصاد ايران مي‌تواند با تکیه بر ظرفیت های بالقوه و بالفعل خود به آرمان قدرت اول اقتصادي منطقه دست يابد.

امتیازات بسیاری ، ایران را متمایز از دیگر کشورها در منطقه می نماید. ایران با داشتن 40 بخش صنعتی مختلف که در بازارهای بورس حضور دارند ، برخوردا

ر از متنوع ترین صنایع در خاورمیانه و شمال آفریقاست. تنوعی بالا در حوزه های معدنی و ذخائر هیدورکربوری اش دارد.سرمایه عظیم سوخت های فسیلی اعم از نفت (جایگاه چهارم جهانی ) و گاز (رتبه دوم ذخائر دنیا)، انرژی هسته ای و ظرفیتهای بکر تولید انرژی بادی و خورشیدی، موقعیتی منحصربفرد به ایران داده است. در زمینه صنایع پیشرو نظیر خودروسازی ایران دارای سهم خوبی در سطح جهانی است. ایران در سال 2014 در میان کشورهای خودروساز رتبه 18 را به خود اختصاص داد.تولید خودروی ایران در این سال با رشد 46.7درصدی نسبت به سال قبل مواجه شد و به یک‌میلیون و یکصد هزار دستگاه رسید.به ‌لحاظ میزان رشد تولید خودرو در سال 2014، ایران در رتبه دوم جهانی قرار گرفت.در حوزه محصولات معدنی، ایران پس از هند، رتبه دوم تولید آهن اسفنجی دنیا را دارد و براساس برنامه ریزی‌های تولید، سال آینده اولین کشور تولیدکننده سنگ آهن اسفنجی در دنیا می شود. ایران امروز بزرگترین تولید کننده برق منطقه خاورمیانه است و امروز صادرات برق به کشورهای همسایه منجمله ترکیه و عراق دارد. ايران بزرگ‌ترين توليد کننده فولاد در خاورميانه و از جمله توليد کننده فولاد خام به روش احياي مستقيم در جهان است. ایران اولین تولید کننده سرامیک و بزرگترین تولیدکننده سرب و روی خاورمیانه، رتبه سوم استخراج سنگ تزئینی، چهارمین تولیدکننده روی، نهمین تولید کننده سیمان، هفدهمین تولید کننده فولاد، دهمین تولیدکننده کبالت و نیز جزء کشورهای پیشرو در تولید چرم، آلومینیوم، منگنز و مس دنیاست. از حیث تنوع تولیدات کشاورزی نیز ایران، چهارمین کشور دنیا به شمار می آید. ویژگی بازار بزرگ 80 میلیونی و دسترسی به بازار پیرامونی 350 میلیونی اطراف نیز وجه ممیزه دیگر حضور در بازار بزرگ ایران است که بدلیل دسترسی آسان و ساختار ارتباطات ترکیبی بندری، ریلی و جاده ای ایران با همسایگانش قابل توجه است.به منظور افزايش سهم ايران در تجارت بين الملل، ایران با جدیت بدنبال فراهم كردن محيطي مناسب، مشوق، شفاف و امن براي سرمایه گذاران خارجی با حمایت قانونی، كاهش مداخله دولت در امور مربوطه، كاهش هزينه هاي مبادلاتي، ارائه تسهیلات شامل گسترش حقوق مالكيت؛ توسعه فضاي رقابتي موثر، افزايش سرعت و سهولت سرمايه گذاري، رفع موانع سرمايه‌گذاري و مقررات‌زدايي و رفع تبعيض بين بخشهاي دولتي و غيردولتي است. ایران طی سال های آینده گسترش ارتباط با سازمان هاي بين المللي و به طور خاص با سازمان جهاني گمرك و تقويت همكاري هاي منطقه اي و پذيرش كنوانسيون هاي مهم گمركي و الحاق به آن ها را در دستورکار دارد. این اقدامات باید به ارتقاء جايگاه ايران در رتبه‌بندي‌هاي جهاني، اعلام وضعيت اقتصادي مناسب كشور به سرمايه‌گذارانخارجي و کاهش نرخ ریسک سرمایه گذاری بینجامد.

از محورهای اصلی سند چشم انداز 20 ساله ، تلاش بمنظور رشد پرشتاب و مستمر اقتصادي، توسعة كارآمد، اقتصاد دانش محور، برخورداري عموم مردم از رفاه و کاهش فقر، دستیابی به اشتغال كامل و ارتقاي نسبي سطح درآمد سرانه است.بر اساس برنامه 20 ساله کشور، اولویت های سیاست گذاری اقتصادی کشور بر اصلاحات نظام گمركي، نظام بانك و بيمه، نظام مالياتي، بازار سرمايه، نظام سياست گذاري و اصلاحات ساختاري، بهبود محيط كسب وكار، فساد ستيزي و انضباط مالي- اداري، خصوصي سازي، هدفمندي يارانه ها، توسعه زيرساخت هاي جامعه و اقتصاد الكترونيكي و جذب سرمایه گذاری خارجی متمرکز گردیده است.

آینده نویدبخش:

مشارکت فعالانه ایران در معادلات اقتصادی جهان ضمن اینکه فضای مناسبی برای ارائه پتانسیل های بالای اقتصادی این کشور در سطح جهانی ایجاد می کند، برای شرکتها و کشورهای خارجی نیز فرصت بهره برداری از ساختار همکاری تجاری صنعتی مطمنی را با باثبات ترین کشور خاورمیانه فراهم می سازد. فعالان اقتصادی داخلی و خارجی طبیعتا از فضای مناسب تعاملات بین‌المللی بیشترین بهره را خواهند برد. نگرانی شرکتهای خارجی برای ورود به پروژه های پرمنفعت ایران برطرف خواهد شد و از مزایای کم هزینه و پرمنفعت واردات و صادرات و تعاملات فنی و تکنولوژیکی در همه حوزه‌ها اعم از بیمه، بانک، حمل و نقل و بازرگانی بدون تهدید مجازات کشور ثالث بهره خواهند برد. برای شرکتهای خارجی بازار ایران بعنوان بازاری ۷۸میلیون نفری با پتانسیل سرمایه‌گذاری بالا از نظر منابع طبیعی، نیروی انسانی، انرژی ارزان، موقعیت جغرافیایی می تواند به تدریج واقعیت توجه به ایران بعنوان قطب اقتصاد و تجارت منطقه را نمایان سازد. بازار ایران طی سالهای گذشته از دسترس شرکتهای غربی‌ها تقریبا دور بوده و به یک اقتصاد شرق-محور تبدیل شده که عمدتا کشورهایی چون چین و هند توانسته اند با برخی ابتکارات سهم خود را در این بازار بشدت افزایش دهند و سهم اروپا و آمریکا را بخود اختصاص دهند. رفع موانع تجاری موجود می تواند بار دیگر دربهای ایران را باتوجه به پتانسیل بالا از بعد سرمایه‌گذاری، صادرات، واردات و ... بر شرکتهای غربی باز نماید.

در صورتی که سرمایه‌گذاران خارجی بخواهند در منطقه خاورمیانه سرمایه‌گذاری کند، کشوری امن‌تر و باثبات تر از ایران به لحاظ اقتصادی، سیاسی و اجتماعی نخواهد یافت. وضعیت نرم‌افزاری و سخت‌افزاری اقتصاد ایران به گونه‌ای است که شرکای غربی می‌توانند به خوبی با شرکت‌های ایرانی مشارکت سرمایه و نیرو داشته و بازارهای منطقه ای را تصاحب کنند؛از نظر شرایط روان فعالیتهای تولیدی و خدماتی، ایران با برخورداری از 6 منطقه آزاد تجاری و 19 منطقه ویژه اقتصادی با مزایای سرمایه گذاری خاص، شرایط مناسبی را فراوری فعالان تجاری اقتصادی و سرمایه گذاران قرار می دهد.از نظر امنیت فعالیت های اقتصادی، طی سالهای اخير قوانين مختلفي براي حمايت از سرمايه گذاري خارجي به تصويب رسيده است. به عنوان مثال قانون ماليات ها، بخشودگي هاي فراواني رابرای فعاليتهاي توليدي قائل شده و يا قانون جذب و حمايت از سرمايه گذاري خارجي تضمين هاي لازم را به سرمايه گذاران خارجي در رابطه با هرگونه مخاطره غير تجاري داده و آزادي كامل خروج سرمايه و سود حاصله از آن را ارائه می نماید. صنايع پتروشيمي، خودرو و فعالیت بانكي‌ جزو حوزه هایی هستند كه مي‌توانند با حصول نتايج مثبت مذاكرات، مورد توجه شرکتهای خارجی قرار گيرند.ایران دارای ذخائر انبوه شناسایی شده نفت، گاز طبیعی و معادن متنوع می‌باشد که برنامه در اولویت برنامه های دولت برای توسعه زیرساختها قرار دارد و فرصت خوبی را در مقابل سرمایه گذاران بین المللی قرار داده است. از اینک غول های نفتی جهان به سوی بازار ایران یورش برده اند و بازار مذاکره بر سر پروژه های پیشنهادی داغ است. صنعت پتروشيمي ایران با توجه به ريسك پايين و سوددهی بالا برای سرمایه گذاری جزء صنايع با بازدهي مطلوب ارزیابی شده است. ایران قراردادهای بیع متقابل قبلی را بکلی تغییر داده و با ارائه مشوق ها و تضمین های قانونی انهغا را روزآمد نموده بگونه ای که سرمایه گذاران خارجی در پروژه ها و سود مطمئن آنها شریکباشند. تبعا" لغو کامل تحریم های اقتصادی و تسهیل تبادلات پولی، مالی، بیمه ای و اعتباری، فضای حضور شرکای خارجی را در ایران از بعد سرمایه گذاری بشدت ترفیع خواهد داد. انتظار ما این است که پس از اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک، تمامی قطعنامه های شورای امنیت لغو شده و همه تحریم های اقتصادی و مالی چندجانبه اروپا و یک جانبه آمریکا از جمله تحریم های مالی، بانکی، بیمه، سرمایه گذاری و تمامی خدمات مرتبط با آنها در حوزه های مختلف از جمله نفت، گاز، پتروشیمی و خودروسازی فورا لغو شوند. از جمله امکانات قابل طرح برای مشارکت فعالتر شرکتهای خارجی، امکان جوینت ونچر برای ورود به طرحهای زیربنایی در ایران و کشورهای همسایه ایران( پروژه های صنعتی معدنی ، زیرساختهای ارتباطاتی و ...) است.

مجاورت جغرافيايي به بازار 350 میلیون نفری کشورهاي آسیای میانه، قفقاز و افغانستان، صرفه اقتصادی و وجود زیرساختارهای ترکیبی بندری، جاده ای و ریلی و افزون بر همه، وجود ارتباطات تاريخي در عرصه‏هاي مختلف تجاري، فرهنگي و اجتماعي با ملت های منطقه، ایران را به بهترین کریدور ارتباطی منطقه تبدیل نموده است. اقدامات جاری حکايت از عزم ملي براي فعال‏سازي زيرساخت‏هاي لازم در زمينه ترانزيت دارد که زمينه‏ساز پويايي کريدور شمال جنوب مي‏شود، مسير ترانزيتي که فاصله زماني و هزينه ترانزيت کالا در مسير آسياي جنوب شرقي به اروپا را به ترتيب 30 و 40 درصد کاهش مي‏دهد.در این راستا، ایران از ظرفیت های سازمان اکو و سازمان همکاری شانگهای نیز برای تسهیل تجارت بهره می گیرد.

موضوع 2

نفت و گاز- قدرت آینده :

در میان طرح‌های مختلف ده‌ها بلوك اكتشافی با احتمال موفقیت بالای ۷۰درصد وجود دارد كه افقی عظیم پیشِ‌روی این صنعت جهانی قرار می‌دهد.ما در توسعه میدان‌های نفتی غرب ایران از جمله میدان‌های آزادگان، یادآوران، دارخوین، یاران و چند میدان دیگر، قادر به افزایش ظرفیت تولید نفت ایران به میزان یک میلیون بشکه در روز می‌باشیم. وزارت نفت ایران در برنامه زیری خود در افقی چهار ساله، افزایش ظرفیت تولید نفت از این میدان‌ها را به میزان ۷۰۰هزار بشکه در روز منظور کرده است. افزایش بازیافت نفت، به ویژه از میدانهای در حال بهرهبرداری از اولویتهای دیگر وزارت نفت میباشد که در این زمینه، فضایی گسترده برای جلب همکاری شرکتهای معتبر نفتی، وجود دارد. میدانهای عظیم اهواز آسماری، مارون آسماری، بی‌بی‌حکیمه، گچساران، آغاجاری، رگ سفید، منصوری آسماری، پازنان، کَرَنج، پارسی و شادگان از این جمله میدان‌ها میباشند. امروز همسایگان ما، خصوصاً در ساحل جنوبی خلیج‌فارس به دلیل توسعه‌ بخش‌های مختلف، نیازمند به گاز می‌باشند. هم‌اكنون برخی از این كشورها به وارداتLNG روی آورده‌اند، در حالی که با خط لوله می‌توان همه نیازهای آنها را برطرف و همكاری‌های انرژی را به سایر بخشهای سیاسی و اقتصادی و تجاری توسعه داد. ایران همچنین آمادگی خود برای تنوع بخشی و تأمین بخشی از گاز مصرفی اروپا از طریق لوله و تانکر را اعلام داشته و سرمایه گذاران خارجی ابزار تحقق این برنامه هستند.

رویکرد دولت ما همزمان با سرمایه گذاری و توسعه صنایع نفت و گاز، توجه به سایر منابع درآمدزای ارزی است تا در بلندمدت کاهش اتکای درآمدی کشور را به صدور نفت خام تضمین سازد. در این راستا تبعا نیازمند توسعه بیش از قبل زیرساختهای کشور برای بهینه سازی درآمدها و تنوع بخشی آن منجمله در حوزه هایی چون گردشگری هستیم . از نقطه نظر انرژی طبیعتا توان و پتانسیل ذخائر و تولید ایران در میان مدت از منابع مهم تامین و مدنظر ما برای کمک به سایر بخشهاست. ایران بهرحال از ثروتمندترین کشورهای منطقه از نظر ذخایر غنی نفت و گاز است. ایران از نظر تولید گاز در بین کشورهای حوزه خزر و خلیج فارس در مجموع دست بالا را دارد. این یک بازار بزرگ برای غرب است که تا به حال بسته مانده است و البته فرصتی برای کشور ما ایجاد شده تا به توسعه بیش از قبل این حوزه و ارتقاء دیگر بخشهای اقتصادی اهتمام ورزد.

هم اکنون عمده گاز تولیدی ایران به کشورهای آسیای میانه و ترکیه صادر می شود که در آینده اروپا نیز می تواند بخشی از نیازهای گازی خود را از ایران تامین نماید. به اعتقاد ما با توجه به زیرساختها و ظرفیتهای ویژه انتقالی انرژی اسپانیا و همچنین از طریق شرق اروپا، شرایط خوبی برای صدور این گاز به قاره اروپا وجود دارد. همچنین آسیا می تواند از دیگر مشتریان گاز ایران بخصوص از طریق لوله باشد. در سال 2014 تولید نفت ایران 6/3 میلیون بشکه بود که هدفگذاری تولید برای سال 2018 حدود 7/5 میلیون بشکه در روز برنامه ریزی شده است. تبعا رفع تحریم های کنونی می تواند زمینه را برای شرکتهای نفتی اروپایی که اشتیاق بالایی برای ورود مجدد به بازار انرژی ایران دارند، هموار سازد. از حدود یک سال پیش ده ها هیات از شرکتهای نفتی غربی در تهران حاضر شده اند تا احیاء فعالیت شان در این بازار جذاب را مورد بررسی قرار دهند. لذا رقابت غربی ها برای کسب بهترین موقعیت شروع مبادلات تجاری با ایران در حوزه انرژی هم اکنون درجریان است.علاوه بر دو زمینه فوق ، در زمینه برق نیز ایران سالانه صادرات بالایی به کشورهای همجوار دارد. از حیث انرژی ، ترکیه به‌عنوان واردکننده بزرگ گاز از ایران یکی از راه‌های صادراتی گاز این کشور به اروپا است.جلب همكاری‌های شركت‌های نفتی بین‌المللی و مشاركت آنها در فرآیند اكتشافات و توسعه میادین، خصوصاً طرح‌های افزایش بازیافت در میادین بزرگ نفتی ایران و نیز توسعه این مشاركت‌ها در همه مناطق خشكی و دریایی شامل همكاری‌های فنی، مالی و مدیریتی ازجمله برنامه دولت ایران است. انتقال فناوریهای مدرن به بخش‌های اكتشاف و تولید در صنعت نفت و گاز كشور و ارتقاء ظرفیت‌های داخلی با هدف ورود همراه و یا مستقل شركت‌های عملیاتی ایرانی به بازارهای بین‌المللی ازجمله راهبردهای کشور ما می باشد. تانسیل عظیم نفت و گاز ایران و نوع ساختارهای زمین‌شناسی آن، كشور را به مكانی مطلوب جهت سرمایه‌گذاری نفتی تبدیل كرده، به طوری كه میزان ریسك منفی و هزینه شركت‌ها بسیار كم و به هیچ وجه قابل قیاس با دیگر نقاطی كه هم‌اكنون در حال سرمایه‌گذاری بوده و گاهی هزینه‌ها و ریسكهای تا ده برابری را پذیرا هستند، نمی‌باشد.با رفع موانع گذشته می‌توان گفت كه همه چیز برای آغاز دوره‌ای جدید از همكاری‌ها بین این صنعت و شركت‌های بزرگ و معتبر نفتی فراهم گردیده است.

طرح های mini LNGو یا طرح های متعدد پتروشیمی موسوم به GTPP(تبدیل گاز به پروپیلن) و یا طرح فراگیر مجتمع پالایشی 480 هزار بشکه ای سیراف از جمله این پروژه هاست. میدان پارس جنوبی بزرگترین میدان گازی مستقل جهان است. هم‌اكنون علاوه بر استفاده از ۱۰فاز در دست بهره برداری، ۱۷فاز متعارف دیگر با ظرفیت فراتر از ۴۵۰میلیون متر مکعب در روز گاز طبیعی و حدود ۷۰۰هزار بشكه در روز میعانات گازی در برنامه توسعه می‌باشد. این ظرفیت تولیدی گاز همراه با دیگر طرح‌ها می‌تواند چهره منطقه و جهان را در این بخش تغییر کلی دهد. طرح‌های مرتبط با این گسترش شامل احداث واحدهایLNG جهت صدور به كشورها و بازارهای فراتر از منطقه نیز از دیگر پتانسیل‌های سرمایه‌گذاری به صورت توأمان با طرح‌های این میدان می‌باشد. طرح‌هایLNG برای صدور به بازارهای دورتر نیز در دست برنامه‌ریزی و اجرا می‌باشند كه این امكان سرمایه‌گذاری و مشارکت شرکت‌های بین‌المللی را در این عرصه فراهم خواهد نمود.در بخش پایین دستی صنعت نفت برنامههای گستردهای برای نوسازی پالایشگاههای موجود و ایجاد پالایشگاههای جدید پیش‌بینی شده است.برنامه وسیعی برای توسعه واحدهای جدید پتروشیمی در کشور طراحی شده که به سرمایه‌گذاری قریب ۷۵میلیارد دلار در مدت حدود ۸سال نیاز دارد. این سرمایه‌گذاری‌ها تولید پتروشیمی ایران را ازحدود ۲۰میلیارد دلار در سال به بیش از ۷۰میلیارد دلار در سال افزایش خواهد داد. این حجم عظیم از سرمایه‌گذاری فرصت‌های زیادی را برای سرمایه‌گذاران، تجار و مهندسان در داخل و خارج از ایران فراهم می‌کند.

کشاورزی :

تولید محصولات کشاورزی ایران سالانه به بیش از ۹۰میلیون تن می‌رسد و در تولید و صادرات محصولات کشاورزی به ویژه محصولات باغی جزء ۱۰کشور نخست دنیاست. در همین راستا ایران در تولید زعفران، انار و پسته جایگاه نخست جهانی، در تولید خرما و زردآلو جایگاه دوم، در تولید انجیر و گیلاس جایگاه سوم و در تولید گردو و سیب درختی جایگاه چهارم جهانی را دارد.ایران در تولید 22 محصول مهم کشاورزی در میان هفت کشور نخست دنیا قرار گرفته و رتبه 18 گندم جهان را به خود اختصاص داده است. ایران در زمینه تولید چهار محصول سیب، به، گردو و صمغ طبیعی نیز در رتبه چهارم جهان قرار دارد. آمارهای فائو نشان می دهد ایران از نظر تولید پیله کرم ابریشم و انجیر نیز رتبه پنجم جهان، از نظر تولید هلو، لیموترش، و پیاز رتبه ششم و از نظر تولید گوجه فرنگی، فندق، پرتقال، آلو، کیوی، و نعناع رتبه هفتم جهان را به خود اختصاص داده است. با توجه به وسعت کشور و آب و هوای مناسب، زیر ساختهای لازم برای افزایش تولید محصولات مختلف کشاورزی وجود دارد و شرکت های سرمایه گذار در حوزه کشت و صنعت از مشوق های دولتی برخوردار می شوند.

برای مشارکت سرمایه ای و فناورانه شرکتهای خارجی در امر تولید و بسته بندی و بازاریابی محصولات کشاورزی ایران در بازارهای جهانی امکان بسیار خوبی برای همکاری وجود دارد. در زمینه مدیریت منابع آب و حوزه گسترده شیلات عرصه های فراوانی برای همکاری متقابلا سودمند وجود دارد و 1700 کیلومتر مرز آبی ایران در خلیج فارس و دریای عمان و دسترسی آن به اقیانوس هند، فرصت بی بدیلی برای حضور شرکت های خارجی مهیا ساخته است.

تقویت همکاریها با سایر کشورها و افزایش تعاملات و ارتباطات نقش مهمی در راستا بهبود تصویر در مورد محصولات ایران ایفا می کند. نمایاندن واقعیات بازار جذاب ایران و ثبات و امنیت اقتصادی در کشور ما نیز نقش موثری در این راستا دارد.

کشورهای مختلف دنیا بخصوص در اروپا و اسیا از جمله روسیه ، آلمان، اتریش، اسپانیا، استونی، اسکاتلند، انگلستان، بلژیک، بوسنی، مجارستان، سوئیس، فرانسه، سوئد،ایتالیا،هلند،اردن، کویت، عراق، عربستان سعودی، عمان، قطر، امارات متحده عربی، بحرین، ترکیه، آذربایجان، افغانستان، استرالیا، تایوان، چین، سنگاپور، فیلیپین، ویتنام، هنگ کنگ، نپال، مالزی، هند، ژاپن، سریلانکا، کانادا و موریس را بازارهای صادرات کشاورزی ایران تشکیل می دهند.

توریسم :

ایران کشوری با یک میلیون و 648 هزار کیلومتر مربع، دارای آب و هوای چهار فصل و میراثدار تمدنی چند هزار ساله است که باعث شده تا هر گوشه ای از آن حرفی برای گفتن داشته باشد. در حوزه توریسم ایران بنابر اعلام سازمان جهانی گردشگری، دهمین کشور جذاب و باظرفیت بالا در صنعت گردشگری و نیز پنجمین کشور برتر در اکوتوریسم بشمار می آید. علاوه بر تخت جمشید و بقایای امپراطوری هخامنشی منجمله آرامگاه پادشاه سلسه هخامنشیان - پاسارگاد – و بناها و مجموعه های باستانی متعلق بدان، ایران از جنبه فرهنگی و قدمت بزرگان شعر همچون سعدی و حافظ نیز مورد توجه گردشگران است.علاوه بر جاذبه های تاریخی استان فارس در جنوب ایران که مربوط به بنای تاریخی دوران پیش از اسلام است، آثار تاریخی دوران اسلامی ایران در شهرهایی چون اصفهان، تبریز، مشهد و همدان شاخص هستند. بسیاری از ابنیه اشهر اصفهان منجمله میدان نقش جهان و مساجد این شهر در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارند. یزد دیگر شهر قدیمی ایران با ۷۰۰هکتار بافت تاریخی مشهورش و نیز جاذبه های کویری آن در محدوده مرکزی کشور، از جمله جاذبه های اساسی برای گردشگران است.کویرهای مرکزی ایران (کویر لوت، مرنجاب، شهداد) بکر و دست نخورده بوده و محل بازدیدگسترده گردشگران و کویرنوردان دنیاست . همچنین دریاهای خزر، خلیج فارس و دریای عمان در اطراف ایران هر یک جذابیتی جداگانه با این کشور داده است. جزیره کیش به عنوان مروارید خلیج فارس یکی از بهترین جاذبه های آبی را دارد.آکواریوم های دریایی آن و پرواز روی خلیج فارس آرزوی خیلی از گردشگران خارجی است که می توانند بدون ویزا به این جزیره رفته و از آن استفاده کنند.در بخش جنوبی ایران یعنی دریای عمان نیز جزیره ای واقع شده که به واقع می توان جذابیت یک اقیانوس را در یک جزیره دید: جزیره هرمز با تمام خاک های رنگی و ساحل آبی شفافش از نقاط مورد توجه گردشگران است.علاوه بر این موارد ایران از حیث گردشگری مذهبی و زیارتی نیز محل ورود بسیاری از بازدیدکنندگان مسلمان بشمار می آید. در سالهای اخیر توریسم سلامت و اکوتوریسم نیز در این کشور توسعه زیادی یافته است.

از خصوصيات مهم سرزمين ايران كه از نظر جهانگردي بسيار با اهميت مي باشد، وجود رشته كوههاي سر به فلك كشيده، جلگه ها، دشت هاي هموار، ناحيه هاي كويري، رودها و درياچه هاي گوناگون است كه موجب شده است در هر زمان از سال، در هر گوشه از آن يكي از چهار فصل را بتوان ديد به گونه اي كه در زمستان، در درياي خوب و آرام جنوب به ورزشهاي آبي همچون شنا و اسكي روي آب و در همان زمان، در كوهستان هاي شمال و غرب كشور، به ورزشهاي زمستاني مانند اسكي و كوهنوردي پرداخت و هم زمان در شهرهاي بسياري در كرانه هاي درياي خزر، از هواي دلپذير بهاري استفاده نمود. كرانه هاي درياي خزر به صورت باريكه اي بسيار زيبا در ميان درياي خزر و رشته كوههاي البرز كه پوشيده از جنگل هاي زيبا و انبوه مي باشد، قرار گرفته اند. كرانه هاي خليج فارس كه بخشي ازآن از صخره هاي كوهستاني و بخش هاي ديگر آن از كناره هاي شني و باتلاقي تشكيل شده است، به يك نواختي كرانه هاي شمالي نيستند. استان هاي جنوبي ايران، به ويژه خوزستان، كه بخشي از جلگه پهناور بين النهرين را تشكيل مي دهد، بسيار هموار و مسطح اند و در ارتفاع اندكي از سطح دريا قرار گرفته اند. چنانچه يك جهانگرد در ميان كوهستان هاي شمالي يا غربي ايران به گردش بپردازد، شهرك ها، روستاها، باغ ها و چمن زارهاي بسيار زيبايي را خواهد يافت كه شگفتي او را برخواهند انگيخت. ارتفاع بسيار فلات ايران از سطح دريا و قرار گرفتن بيش تر اراضي در ارتفاع بيش از 1000 متر، از ديگر ويژگي هاي مهم سرزمين ايران است. رشته كوه هاي عظيم و بلند البرز از سوي شمال، كوههاي زاگرس از سوي غرب و رشته كوههايي كه از خراسان به بلوچستان كشيده شده اند، از سوي شرق سرزمين ايران را محصور نموده اند.

حضور جهانگردان خارجی در کشوری با سابقه تمدنی 7 هزار ساله خود یک تجربه ماندگار است. ایران خاستگاه برخی از قدیمی ترین تمدن های جهان است؛ تعداد آثار باستانی ثبت شده ایران در لیست میراث فرهنگی یونسکو به 17 مورد می رسد که از این نظر نهمین کشور جهان است. از طرفی وجود تنوع مذهبی و قومی در کشور هم از دیگر پتانسیل های بالقوه کشور است. جهانگردان خارجی با حضور در ایران علاوه بر بازدید از جلوه های تمدن کهن ایران باستان و جاذبه‏ها و توانمندي‏هاي متنوع و گسترده مشتمل بر توریسم طبیعت، تجاری، روستاشناسی، مذهبی و زیارتی، آموزشی، سلامتی، پزشکی و ورزشی، با یک جامعه متنوع مذهبي، فرهنگي و قومی آشنا می گردند که ساختار حکومتی و دینی متمایزی دارد. بر اساس گزارشات بین المللی، پیش بینی می شود بخش توریسم تا سال 2020، شاهد 5 درصد رشد سالانه باشد، رشدی که تقریبا بیش از تمامی بخش های اقتصادی دیگر است. ایران با وجود در اختیار داشتن یکی از عظیم ترین منابع توریستی جهان بدلیل تحولات منطقه ای و آلوده شدن رفتار کشورها با اغراض سیاسی نتوانسته جایگاه واقعی خود را بدست آورد. در یک وضع طبیعی و بر اساس قابلیت های بخش های مختلف توریسم، ایران باید به یکی از 10 کشور برتر جذب توریست جهان تبدیل شود. همانند سایر کشورها، ایران نیز از گسترش صنعت توریست داخلی و خارجی خود بدنبال درآمد زایی، اشتغال زایی، متنوع ساختن اقتصاد، خصوصی سازی و به جریان انداختن سرمایه است، اما ایران از مسیر توسعه صنعت توریسم ایجاد گفتمان مردم با مردم، تبادلات بین الاذهانی، معرفی عینی و ملموس آداب، رسوم، فرهنگ، اخلاق، روح مسالمت جوی ایرانی و همزیستی مسالمت آمیز اقوام مختلف ایرانی در کنار یکدیگر را نیز هدفگیری نموده است. در کمتر کشور جهان دیده می شود که بر مبنای آموزه های فرهنگی و دینی به گردشگران خارجی به دیده میهمانان گرامی نگریسته شود. بسیاری از گردشگران خارجی که به ایران سفر نموده اند مردم ایران را به خاطر خون گرمی و میهمان نوازی می ستایند و ایرانیان را صاحب فرهنگ و هنر و ادب و اخلاق معرفی می کنند. برای کشوری که حدود چهار دهه در معرض هجمه های تبلیغات مغرضانه قرار گرفته است، این پیام رسانی فرهنگی سرمایه ای به مراتب ارزشمند تر از درآمدهای اقتصادی است. ایران گردشگران از هر کشور و منطقه را سفرای فرهنگی خود می داند.

بسیاری از نقاط گردشگری ایران از جمله اولویتهای سفر گردشگران غربی است. صرفنظر از اماکن تاریخی، اشتیاق فراوانی برای بازدید از سایت های اسکی و طبیعت گردی در ایران دیده می شود که بنظر ما می توانیم در مشارکت با سرمایه گذاران اروپایی زیرساختهای این بخشها را توسعه دهیم. در حوزه مرمت آثار باستانی نیز زمینه های خوبی برای همکاری وجود دارد. در بخشهایی نظیر ساخت هتل و مجتمع های تفریحی اقامتی نیز از مشارکت سرمایه ای شرکتهای اروپایی استقابل می کنیم. مجمع جهانی اقتصاد(WEF) در گزارشی با عنوان «شاخص رقابت‌پذیری گردشگری و سفر» در سال 2015 با مطالعه 141 کشور جهان، ایران را به عنوان اقتصادی‌ترین مقصد گردشگری جهان شناخته است. ایران برای گردشگرانی از 190 کشور جهان در هنگام ورود به کشور ویزا صادر می‌کند که حداکثر برای مدت 14 روز اعتبار دارد که می‌تواند برای یک دوره 14 روز دیگر نیز بدون نیاز به خروج از کشور تمدید شود. ایران سال گذشته به لطف جاذبه‌های گردشگری چون محوطه پرسپولیس و شهرهای تاریخی و زیبای اصفهان و شیراز، در صدر برترین مقاصد گردشگری جهان از سوی نشریات معتبری چون فایننشال تایمز و گاردین قرار گرفت.این ها ظرفیتهایی است که بنظر ما با همکاری شرکتهای اروپایی از حیث سرمایه و دانش و تجربه می تواند به ارتقاء صنعت مزبور در کشورمان کمک زیادی کند. طبعا باتوجه به تجارب ارزشمند شرکتهای اسپانیایی در این صنعت از هرگونه طرح همکاری در این راستا استقبال می کنیم.  

وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر