سخنرانی سفیر در دانشگاه اتونومای مادرید- جایگاه زنان در توسعه ج.ا.ا.

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای رئیس؛ خانم ها و آقایان

در ابتدا مایلم از برگزار کنندگان این همایش بویژه از مدیریت محترم دانشکده فلسفه و ادبیات دانشگاه آتونوما برای برگزاری این سمینار سودمند تشکر کنم. همچنین به جناب آقای ابویی رئیس محترم مرکز تحقیقات سیاست علمی جمهوری اسلامی ایران و همکارانشان خیرمقدم می گویم. از حضور در جمع شما فرهیختگان و اندیشمندان مفتخرم و امیدوارم در رسیدن به اهداف این همایش و بررسی روشهای توانمند سازی زنان و شناخت جایگاه و نقش زن در توسعه و پیشرفت جمهوری اسلامی ایران موفق باشید.

حضار گرامی؛

انقلاب اسلامی ایران با هدف ارتقاء و تکامل انسان بر مبنای آموزه های دین مبین اسلام شکل گرفته و جایگا‌هی واقعی و نقشی مهم برای زنان قائل است. در نظام حکومتی ما، زن بستر سلامت، شکوفایی و توسعه خانواده و جامعه است. در جمهوری اسلامی ایران زنان از یک طرف توانمندی‌های خودشان را در عرصه‌های مختلف اجتماع به اثبات می‌رسانند و از طرف دیگر از فضای خانه و تربیت فرزند و نقش‌های همسری و مادری خود نیز فاصله نمی‌گیرند. ما طبق معیارهای اصیل اسلامی، نه مرد را جنس اول می‌دانیم و نه زن را جنس دوم. زنان در کنار مردان و هر دوی آنها مانند هم دارای مقام و کرامت انسانی هستند. در تاریخ ایران‌ما، از قرن‌ها پیش زنان برای احقاق حقوق خود به پا خاستند، سخن گفتند، حرف زدند و عمل کردند و مسیر تعالی را پیمودند. قانون اساسی ما در اصول متعدد به موضوع تساوی حقوق زن و مرد پرداخته و دولت را مسئول تامین مطالبات همه جانبه افراد اعم از زن و مرد و ایجاد امنیت قضائی عادلانه برای همه می داند و هرگونه تبعیض و عدم تساوی بر مبنای جنسیت را نفی می نماید. خرسندم اعلام کنم که جمهوری اسلامی ایران قادر است کارنامه قابل قبولی از حضور موثر زنان در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی از خود ارائه دهد.

جناب آقای رئیس؛ حضار ارجمند؛

اشتغال و فعالیت‌های اجتماعی و بیرون از خانه زنان نیز بعد دیگری از زندگی زنان در یک جامعه پویا و بالنده است. از نظر اسلام زنان می‌توانند در عرصه‌های مختلف علمی، تحقیقاتی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی فعالیت کنند. دین اسلام از چهارده قرن پیش اینگونه فعالیت‌های بانوان را به رسمیت شناخته است، در حالی که حق مشارکت سیاسی در غرب در اواخر قرن بیستم و شروع قرن بیست و یکم مطرح شد. امام خمینی رهبر فقید جمهوری اسلامی ایران شخصا در مقابل اندیشه های منزوی سازی زنان در جامعه ایستاد و زنان ایرانی را تشویق کرد تا پا به پای مردان در عرصه های مختلف جامعه حضور یابند.

در سایه فرصتهای پیش آمده در جمهوری اسلامی ایران بوده که براساس آمارهای معتبر بین المللی، شرایط زنان در مقایسه با گذشته بهبودی چشم گیری یافته است. بطوری که علی رغم دو برابر شدن جمعیت کشور از زمان انقلاب اسلامی سال 1979، شاخص های حضور و نقش آفرینی زنان در مواردی حتی دهها برابر ارتقاء داشته است. برای نمونه قبل از سال 1979 صرفا یک درصد کرسی ها علمی و نظریه پردازی در مراکز مختلف علمی – دانشگاهی در دست زنان بوده در حالی که اکنون 40 درصد کرسی ها متعلق به زنان می باشد. براساس پیش بینی یونسکو نرخ با سوادی در میان زنان ایرانی در سال 2015 به 99 ممیز 2 درصد می رسد که از میان 41 کشور از جمله کشورهای در حال توسعه، ایران در رتبه 4 قرار گرفته است. پزشکی زنان از سال 1988 تا سال 2011 رشدی بالغ بر 160 درصدی داشته است. امروزه 30 درصد پزشکان فوق تخصص و 40 درصد متخصصین زنان و زایمان متعلق به زنان می باشد. براساس آمارهای پایگاه های علمی جهان سرعت رشد علمی زنان ایرانی 11 برابر متوسط رشد جهانی بوده است. در حال حاضر بیش از 460 نفر قاضی زن در سمت های مختلف قضائی مشغول به خدمت می باشند.

در ارتباط با فعالیت های سیاسی و اجتماعی زنان، هم اکنون بیش از هزار تشکل اجتماعی زنان در ایران به ثبت رسیده و طی 10 سال گذشته شاهد رشد 18 درصدی سازمان های غیردولتی در امور زنان هستیم. در خاورمیانه برای اولین بار خبرگزاری زنان در ایران شکل گرفت. مشارکت زنان در آخرین انتخابات حدود 5 درصد بیش از مردان بوده است. حضور فعال زنان در چند دهه اخیر در جامعه ایرانی، اعم از کسب جایگاه‌ها و موقعیت‌های علمی که نمونه آن موفقیت‌های کسب شده آنان در آزمون سراسری سال‌های اخیر است تا پذیرش نقش‌های کلیدی و مهم در سطوح عالی سیاسی، پارلمانی، اجرایی، مدیریتی و قضایی کشور نمایانگر جایگاه حقوقی و قانونی زنان و اقبال عمومی جامعه به ارتقاء جایگاه زنان است.  رشد و ارتقاء توانمندی‌های زنان ایرانی در ابعاد مختلف علمی، تکنولوژی، اختراعات، ابتکارات و نوآوری‌هایی در عرصه‌های نانو، انرژی هسته‌ای، هوا و فضا، علوم پایه، سینما، موسیقی و غیره، بخشی از پیشرفت‌های زنان پس از انقلاب اسلامی است. زنان ایرانی زودتر از زنان کشورهای منطقه، برای رسیدن به دموکراسی با پاخواسته اند و در دستیابی به حقوقشان، در جایگاه بالاتری در مقایسه با زنان کشورهای منطقه خاورمیانه  قرار دارند.

در پایان مایلم توجه حضار محترم را به این مهم جلب نمایم که ارتقاء موقعیت زنان در جمهوری اسلامی ایران حاصل شکل گیری نظامی مبتنی بر آراء مردم و تحقق معیارهای مردم سالاری دینی است. زنان ایرانی خود پایه گذار و صاحبان اصلی این نظام و پاسدار آن هستند. ما مدعی احقاق کامل حقوق و جایگاه زنان نیستیم و تا رسیدن به اهداف بلندمان راهی طولانی در پیش داریم.

از حوصله شما سپاسگزارم.

 

وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر