مصاحبه با خبرگزاری ایرنا

سفیر ایران دراسپانیا:برجام نمونه ای از تلاش های چند جانبه برای حل و فصل اختلافات بین المللی است

مادرید - ایرنا - سفیر جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا در ارتباط با اثرات برجام برای حل و فصل منطقه خاورمیانه گفت: برجام نمونه ای از مطلوبیت و کاربرد تلاش های چند جانبه برای حل و فصل اختلافات بین المللی است .

محمد حسین فدایی فرد چهارشنبه شب در گفتگو با خبرنگار ایرنا در پاسخ به این سوال که تاثیر برجام بر روابط اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و اسپانیا چه بوده است خاطرنشان ساخت که با توجه به ظرفیت های اقتصادی قابل توجه اسپانیا، روابط اقتصادی با این کشور همواره برای جمهوری اسلامی ایران از اهمیت به سزایی برخوردار بوده، به طوری که این روابط در سال 1390 با عبور از مرز 5 میلیارد یورو به نقطه اوج خود رسید.
وی خاطرنشان ساخت که در نتیجه تلاش های صورت گرفته و به یمن فضای حاصل از توافق هسته ای، امروز شاهد صعودی شدن روند همکاری ها و مبادلات اقتصادی بین دو کشور هستیم به طوریکه در سال 2016 میلادی حجم مبادلات تجاری بین دو کشور پس از اینکه به دلیل تحریم ها در سال 1393 به کمتر از پانصد میلیون یورو کاهش یافت، از مرز یک میلیارد یورو عبور کرد.
به گفته فدایی فرد ، با پایان بحران سیاسی و شکل گیری دولت اسپانیا در آبان ماه سال جاری پس از یک سال ، موضوع نهایی کردن تفاهنامه های اقتصادی بین دو کشور در دستور کار قرار گرفته و یادداشت تفاهم همکاری در حوزه انرژی، یادداشت تفاهم همکاری در زمینه راه و شهرسازی، نقشه راه همکاری های اقتصادی بین جمهوری اسلامی ایران و اسپانیا و یادداشت تفاهم بین سازمان سرمایه گذاری ایران و آژانس بیمه صادرات اسپانیا از جمله این تفاهم نامه ها می باشند.
دیپلمات ارشد ایرانی در پاسخ به این پرسش که تاثیر برجام بر روابط سیاسی دو کشور ایران و اسپانیا چگونه بوده است؟ گفت :چنانچه به برجام به عنوان نتیجه تلاش های ایران برای رفع سوء ظن ها و سوء تفاهمات و اتهامات غیر واقعی نسبت به برنامه صلح آمیز هسته ای کشورمان نگاه شود، این توافق زمینه ای را برای نیل به این هدف در میان کشورهای اروپایی و از جمله اسپانیا فراهم ساخت.
وی تاکید کرد :حصول برجام، برای اسپانیا بعنوان کشوری مهم در مجموعه کشورهای اروپایی، راه را برای تقویت ارتباطات سیاسی با کشورمان هموارتر کرد. سفرهای متقابل وزرای امور خارجه دو کشور و دیگر مقامات عالیرتبه اسپانیایی به کشورمان که بدنبال برجام صورت گرفت نه تنها ارتباطات سیاسی میان دو کشور را به مدار گذشته خود برگرداند بلکه این امر به عنوان نمادی از اراده مسوولان ایران و اسپانیا برای گسترش همکاریها در دیگر بخش های مهم بخصوص همکاریهای تجاری و اقتصادی، ارزیابی شده و به این بخش از ارتباطات دو طرف سرعت بخشید.
وی در سوالی دیگر مبنی بر اینکه آیا به نظر جنابعالی برجام توانسته در حل و فصل موضوعات منطقه ای و بین المللی یک راهکار باشد؟ گفت :بله جمهوری اسلامی ایران همواره بر اهمیت و سودمندی بکارگیری روش های مسالمت آمیز و گفتگو برای حل و فصل اختلافات منطقه ای و بین المللی تاکید کرده و همیشه پیشتاز کمک به رفع اختلافات از طریق گفتگو بوده است.
فدایی در ادامه گفت :حصول برجام بخوبی بر این محور مهم در سیاست خارجی کشورمان صحه گذاشته و نشان داد که جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با اختلافات منطقه ای و بین المللی، گفت وگو و تفاهم میان طرف ها بر اساس احترام متقابل و حفظ منافع مشروع طرف ها را به عنوان اولین ابزار مورد توجه و عمل قرار می دهد. برجام همچنین نمونه ای از مطلوبیت و کاربرد تلاش های چند جانبه برای رسیدگی به اختلافات بین المللی بوده و مدلی که می تواند در ارتباط با دیگر موارد نیز مورد توجه قرار گیرد.
وی در این پرسش که با توجه به اینکه دولت در آمریکا تغییر کرده و رییس جمهور جدید آمریکا روش و منشی متفاوت از آقای اوباما دارد، از دیدگاه جنابعالی وظایف کشورهای اروپایی در قبال حفاظت از برجام چیست؟ خاطرنشان ساخت :به نظر ما برجام یک سند بین المللی و چند جانبه است که توسط شورای امنیت نیز تایید شده است.
دیپلمات ارشد ایرانی تاکید کرد :جمهوری اسلامی ایران تاکنون، بر اساس گزارش مراجع بین المللی از جمله آژانس بین المللی انرژی اتمی، به همه تعهدات خود در برجام بطور کامل عمل کرده و این در حالی است که هنوز برخی مشکلاتی که طرف های دیگر می بایست حل و فصل نمایند، باقی می باشد. بطور طبیعی، استمرار قراردادهای بین المللی به اجرای کامل تعهدات بستگی دارد و جمهوری اسلامی ایران بطور مستمر بر اجرای تعهدات همه طرف های برجام تاکید کرده و آنرا مایه استمرار این قرارداد بین المللی می داند.
به گفته فدایی فرد ، کشورهای اروپایی بخوبی می دانند که اجرای کامل برجام می تواند زمینه ساز ارتباطات سودمند با ایران در زمینه های مختلف بخصوص همکاریهای اقتصادی گردد. این چشم انداز مثبت برای همکاریهای گسترده، در شرایطی که برخی اظهار نظرها و مخالفت ها با برجام در هیات حاکمه جدید آمریکا مشاهده می شود وظیفه مهمی را در مقابل مسئولان اتحادیه و کشورهای اروپایی برای دفاع از برجام قرار می دهد.
وی در این مورد که چه توصیه ای به دولتمردان جدید آمریکا برای حفظ این توافق مهم دارید؟ و نقض این توافق برای آمریکا چه هزینه هایی را بدنبال خواهد داشت ؟ ادامه داد :اینکه دولتمردان آمریکا برای آینده کشورشان و توافقاتی که متعهده شده اند، چه تصمیمی می گیرند به خودشان بستگی دارد لیکن یک واقعیت قابل کتمان نیست و آن اینکه برجام یک توافق دوجانبه نبوده بلکه یک توافق بین المللی است که مورد تائید و حمایت شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار گرفته است.
به گفته وی ، اگر آمریکا بخواهد بصورت یکجانبه رفتار کند و موافقتنامه را نادیده بگیرد ممکن است با یک اجماع جهانی علیه خود مواجه شود زیرا جمهوری اسلامی ایران تاکنون به درستی به تعهداتش عمل نموده و براساس مواد موافقتنامه چارچوبی برای کشورهای متخلف منظور گردیده که با آن برخورد خواهد شد.
فدایی فرد در پاسخ به این سوال که آیا برجام توانسته بر گردشگری و سفر توریسم های اسپانیایی به ایران تاثیر بگذارد؟ اضافه کرد :اجرای برجام دارای آثار بسیار مهمی بر بخش گردشگری شامل افزایش گردشگران خارجی از جمله گردشگران اسپانیایی، ورود سرمایه گذاران خارجی از جمله اسپانیایی برای مشارکت دربخش هتل سازی(با توجه به اینکه براساس برنامه پنجساله ششم باید 300 هتل 4 و 5 ستاره احداث شود)، ایجاد اشتغال پایدار و کاهش وابستگی به نفت و امکان استفاده از کارت های اعتباری خارجی بوده است.
وی ادامه داد : ورود گردشگران خارجی از برخی از کشورهای اروپایی رشد 100 درصدی داشته است؛ بیش از 40 شرکت خارجی از جمله گروه ملیا اسپانیا وارد بازار گردشگری ایران شده اند؛ ؛ همزمان تسهیلات صدور روادید برای گردشگران خارجی در فرودگاه امام خمینی(ره) و از سرگیری پروازهای شرکتهای هواپیمایی اروپائی موجبات افزایش بی سابقه ورود گردشگران به کشورمان گردیده است.
فدایی خاطرنشان ساخت:انتظار می رود با ایجاد خط پروازی مستقیم بین ایران و اسپانیا توسط یکی از شرکتهای هواپیمائی ایرانی سفر گردشگران اسپانیایی به ایران بیش از پیش افزایش یابد.

وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر