مصاحبه با رادیو بین الملل مادرید
متن مصاحبه سفیر محترم با رادیو بین المللی مادرید
جناب آقای فدایی فرد سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا در گفتگو با رادیو بین المللی ماردید، به سوالات مطروحه در خصوص روابط سیاسی و اقتصادی دوجانبه و موضوعات مختلف صنعت گردشگری و تبادل گردشگران بین دو کشور پاسخ گفت. مشرورح سوالات و پاسخ های ارائه شده به قرار زیر ارائه می گردد:
1- روابط دوجانبه میان اسپانیا و ایران از چه کیفیتی برخوردار است؟
مناسبات دوستانه ایران و اسپانیا از عمق 400 ساله برخوردار می باشد. این روابط در ابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی، تجاری و فرهنگی به صورت متقابلا سودمند تداوم داشته و اغلب ایالت های اسپانیا از این مناسبات بهره برده اند. خوشبختانه در بعد دوجانبه هیچ نقطه تاریکی در روابط مان با اسپانیا وجود نداشته است. اسپانیا را کشوری دوست در اتحادیه اروپا می دانیم و از اشتراک مواضع گسترده ای در مسائل بین المللی برخورداریم. همواره در موضوعات منطقه ای و بین المللی تبادل نظر و رایزنی می کنیم و در مجامع مختلف بین المللی با هم همکاری داریم. برای دوره ای بر اثر تحریم های ظالمانه بر علیه مردم ایران، شاهد کاهش حجم روابط اقتصادی دوجانبه بودیم که البته شرکت های اسپانیایی از این تحریم ها خسارت زیادی متحمل شدند. متعاقب توافق هسته ای، بسرعت در مسیر بازسازی و ترمیم روابط اقتصادی هستیم. اعتماد و احترام متقابل دو ویژگی اصلی پیوند دهنده دو ملت و دو کشور طی چهار صد سال گذشته بوده و طرفین مصمم به تحکیم و بسط مناسبات همه جانبه هستند. در آوریل 2015 وزیر امور خارجه ایران در اولین سفر اروپایی پس از مذاکرات لوزان از مادرید دیدار نمود و این سفر واجد پیام سیاسی خاص بود. در سپتامبر 2015 سه وزیر اسپانیایی در ترکیب هیات بزرگ سیاسی و اقتصادی از ایران بازدید نمودند. طی این مدت چندین هیأت سیاسی، پارلمانی و اقتصادی بین دو کشور مبادله شده و دو کشور اراده سیاسی خود را برای تحکیم و توسعه همه جانبه روابط نشان داده اند.
 
2 - نقش دولت ایران و سفارت برای ورود شرکت های اسپانیایی به بازار ایران چیست؟
در شرایط فعلی و با گشایش بازار ایران، عرصه برای همکاری شرکت های اسپانیایی کاملا باز است. وظیفه دولت ایران، رفع موانع قانونی تجارت و سرمایه گذاری و مهیا کردن عرصه حضور سرمایه گذاران در فضایی سودآور، بدون ریسک و همراه با حمایت های دولتی و قانونی است. وظیفه سفارت در مادرید اطلاع رسانی سریع پروژه های اقتصادی، تسهیل سفر و دیدار و مداکرات فعالان اقتصادی  دو طرف، کمک به تحلیل اقتصادی و دسترسی به سریع به تصمیم سازان است. دوالت ایران، زیر ساخت های سیاسی، قانونی، گمرکی، مطالعاتی و تسهیلات اقتصادی را فراهم نموده و سفارت همه ظرفیت های خود را برای  ارتقاء  همکاری با اسپانیا بسیج نموده است . دولت ایران اشتیاق و اراده سیاسی خود را برای همکاری با شرکت های اسپانیایی نشان داده و اسپانیا در ردیف چند کشور برتر همکاری اقتصادی و فنآوریانه ایران معرفی شده است . برخی از پروژه های پیشنهادی به اسپانیا ، جایگاه اسپانیا در معادلات راهبردی قدرت در اروپا را ارتقاء می دهد. به عنوان نمونه ما در حوزه انرژی به ویژه در بخش تامین گاز اروپا با مطالعه موقعیت ویژه ژئو اموتومیک اسپانیا و شبکه توزیع آن ، به اسپانیا پیشنهاد نموده ایم دروازه ورود گاز طبیعی ایران به اروپا باشد. این مهم نیازمند سرمایه گذاری بیشتر در این حوزه است که می تواند منافع بلند مدتی برای طرفین به همراه داشته باشد. به اعتقاد ما با توجه به زیر ساختها و ظرفیت های ویژه انتقال انرژی اسپانیا به اروپا ، شرایط خوبی برای عملیاتی نمودن این همکاری راهبردی وجود دارد . بعلاوه ما در حوزه هایی نظیر انرژی های نو نیز با ارائه تسهیلات آمادگی زمینه سازی مشارکت بیشتر شرکتهای توانمند اسپانیایی را داریم . ما به شرکت های اسپانیایی پروژه های سرمایه گذاری مشترک برای تولید برق و عرضه آن در بازار منطه را ارائه نموده ایم. در بسیاری از حوزه های پیشنهادی همکاری ، نه تنها بازار 80 میلیونی ایران ، بلکه 400 میلیون نفری منطقه مد نظر قرار دارد . سفارت طی ماههای اخیر تمام ظرفیت خود را برای ارائه مشاوره ، تسهیل ارتباطات و سفرها و مهیا نمودن عرصه مذاکرات کاربردی ، در اختیار شرکت های اسپانیایی در ایالت های مختلف قرار داده است.
3 - فعالیت های سفارت ایران در اسپانیا بر چه موضوعاتی متمرکز است؟
اولین وظیفه سفارت، حفظ، تحکیم و گسترش روابط مودت آمیز و تاریخی دو کشور است. در این رابطه ما وظیفه داریم مناسبات سیاسی ، اقتصادی ، و فرهنگی دو کشور را به عصر طلایی آن بازگردانده و از آن هم فراتر برویم . وظیفه دیگر سفارت ، معرفی تاریخ ، فرهنگ و هنر ایران به مردم اسپانیاست. در این رابطه باید ارتباطات مردم با مردم را تقویت کنیم و راههای آشنایی دو ملت با یکدیگر را تسهیل نمائیم . ما از طریق مبادله هیات های عالیرتبه سیاسی و پارلمانی و اقتصادی تلاش زیادی در این رابطه انجام داده ایم. همچنین برای تسهیل سفر شهروندان اسپانیایی به ایران علاوه بر تسهیل ترتیبات صدور روادید در بخش کنسولی سفارت ، مکانیسم صدور روادید فرودگاهی برای 30 روز را ایجاد کرده ایم. در حال کار برای راه اندازی خط مستقیم پروازی میان شهرهای مهم ایران و اسپانیا هستیم. این اقدامات قبل از منافع اقتصادی، آشنایی مردم اسپانیا باتاریخ ، فرهنگ ، آداب و رسوم ، عقاید و زیرساخت های اخلاقی و معنوی مردم ایران را هدف گیری نموده است. همواره از توسعه حضور شرکت های اسپانیایی در بازار ایران استقبال کرده ایم و اطلاعات ضروری در مورد پروژه های سرمایه گذاری را به موضع به موقع به اطلاع شرکت های اسپانیایی رسانده ایم. نگرش جامعه صنعتی و تجار ایرانی نسبت به کار با شرکت های اسپانیایی بسیار مثبت است و طی سالها همکاری تجاری، یک رابطه اعتماد آمیز بین طرفین ایجاد شده است که باید از این دارایی استفاده بهینه نمود. باور داریم این تبادل هیات ها باید به صورت پیوسته تداوم داشته باشد و شرکت های اسپانیایی از بازار رقابتی سرمایه گذاری ها ی جذاب ایران عقب نمانند.
4 - جامعه ایرانی مقیم اسپانیا را چگونه ارزیابی می کنید و چه تعاملی با مردم اسپانیا دارند؟
جامعه ایرانیان مقیم اسپانیا اقلیتی حدود 12 هزار نفرند که در نقاط مختلف این کشور پراکنده اند. قطب تمرکز ایرانیان در مادرید، بارسلون، الیکانته و والنسیا است. ایرانیان به جهت غنای فرهنگی و آموزه های شیعی اسلامی که دارند معرف یک اسلام اعتدالی وتعاملی با سایر ادیان و ملل و فرهنگ ها و تمدن ها هستند که احترام به قوانین و مقررات کشور میزبان را از اصول خود می دانند. آنها از برداشت های افراطی و دهشت انگیز از اسلام دوری می جویند. ایرانیان در تمامی بخش های جامعه اسپانیا از دانشجویی تا شبکه خدمات عمومی و تجارت و پزشکی فعالند و در زمره اقلیت های قانونمند و خوشنام هستند. نه در اسپانیا و نه در هیچ کشور دیگر تاکنون هیچ ایرانی در گروههای تروریستی تکفیری مشارکت نداشته است و ایرانیان همواره منادی همزیستی مسالمت آمیز و آموختن از یکدیگر بوده اند. البته مردم ایران نسبت به تاریخ، فرهنگ، هنر و زبان و مشاهیر اسپانیا اطلاعات خوبی دارند و به دیده  احترام به ملت و کشور اسپانیا می نگرند و طبیعتا ایرانیان مقیم اسپانیا نیز تابعی از همان دیدگاههای عام جامعه ایرانی هستند.
5 - توریسم در اقتصاد ایران و در رتبه بندی جهانی جه جایگاهی دارد
با وجود ظرفیت هایی که در حوزه های مختلف گردشگری اعم از فرهنگی-تاریخی،زیارتی،طبیعی و گردشگری سلامت در کشور ما وجود دارد، سهم ایران از اقتصاد گردشگری جهانی بسیار ناچیز است. سهم ما از اقتصاد گردشگری جهانی باید حداقل دو درصد باشد این درحالیست که سهم ما اکنون نیم درصد است. باید برای رسیدن به 20 میلیون گردشگر طی 10 سال آینده تلاش کنیم. صنعت گردشگری از بخش های اولویت دار در اهداف توسعه ای مقطع پسابرجام با مشوق ها و امتیازات استثنائی است. برای حصول این هدف، اقدامات عملی در زمینه تسهیلات صدور ویزا، ساماندهی شبکه حمل و نقل هوائی، ریلی و جاده ای، سرمایه گذاری و ایجاد زیرساخت های مناسب شامل هتل سازی و مجتمع های اقامتی و آموزش نیروی انسانی مرتبط با گردشگری اقدامات جدی و عملی صورت گرفته است. افزایش زمان ویزای فرودگاهی از 15 به 30 روز انجام شده و اقداماتی برای صدور ویزای الکترونیک دردست انجام است که طی ماههای آینده عملیاتی خواهد شد. همچنین برقراری پروازهای جدید توسط ایرلاین ها، خرید هواپیماها و بازسازی شبکه حمل ونقل ریلی از جمله اقداماتی است که در بخش حمل و نقل در حال شکل گیری است. طی دو سال گذشته 32 هتل 4 و 5 ستاره در کشور احداث و مورد بهره برداری قرار گرفته است؛ همچنین اکنون 800 هتل 1 تا 5 ستاره در شمار پروژه های اعلام شده به سرمایه گذاران خارجی در فضای جدید است.
 
6 - مکان های برجسته توریستی ایران کجاها است؟
ایران کشوری با یک میلیون و 648 هزار کیلومتر مربع (بیش از 3 برابر مساحت کشور اسپانیا)، دارای آب  و هوای چهار فصل و میراث دار تمدنی چند هزارساله است که باعث شده تا هرگوشه ای از آن حرفی برای گفتن داشته باشد. براساس گزارش شورای جهانی هماهنگی سفر و گردشگری، ایران در شاخص هزینه سفر رتبه نخست را از نظر ارزان بودن دارد. ایران همچنین جزء 15 کشور نخست جهان از لحاظ دارا بودن جاذبه گردشگری و نیز پنجمین کشور برتر در اکوتوریسم بشمار می آید.   
علاوه بر تخت جمشید و بقایای امپراطوری هخامنشی منجمله آرامگاه پادشاه سلسله هخامنشیان -پاسارگاد- و بناها و مجموعه های باستانی متعلق بدان، ایران از جنبه های فرهنگی و قدمت بزرگان شعر همچون سعدی و حافظ نیز مورد توجه گردشگران است. علاوه بر جاذبه های تاریخی استان فارس در جنوب ایران که مربوط به بنای تاریخی دوران پیش از اسلام است، آثار تاریخی دوران اسلامی ایران در شهرهایی چون اصفهان، تبریز، مشهد، همدان شاخص هستند. بسیاری از ابنیه شهر اصفهان منجمله میدان نقش جهان و مساجد این شهر در فهرسیت میراث جهانی یونسکو قرار دارند. یزد دیگر شهر قدیمی ایران با 700 هزار هکتار بافت تاریخی مشهورش و نیز جاذبه های کویری آن در محدو.ده مرکزی کشور، از جمله جاذبه های اساسی برای گردشگران است. در ایران دهها شهر و روستا مانند یزد، کرمان، نایین، ابیانه، کندوان، ماسوله وجود داردکه برخی با قدمت چند هزار ساله ثبت جهانی شده و از جذابین بی نظیر گردشگری و مهندسی کهن برخوردار می باشند. کویرهای مرکزی ایران (لوت، مرنجاب، شهداد) بکر و دست نخورده بوده و محل بازدید گسترده گردشگران و کویر نوردان دنیاست. همچنین آبهای دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان در اطراف ایران هر یک جذابیتی جداگانه به کشور من داده است. جزیره کیش به عنوان مروارید خلیج فارس یکی از بهترین جاذبه های آبی را دارد. اکواریوم های دریایی آن و پرواز بر فراز خلیج فارس آرزوی خیلی از گردشگران خارجی است که می توانند بدون ویزا به این جزیره رفته و از آن استفاده کنند. در بخش جنوبی ایران یعنی دریای عمان نیز جزیره ایی قرار دارد که به واقع می توان جذابیت یک اقیانوس را در آن دید: جزیره هرمز با تمام خاکهای رنگی و ساحل آبی شفافش از نقاط مورد توجه گردشگران است. علاوه بر این موارد، ایران از حیث گردشگری مذهبی و زیارتی نیز محل ورود بسیاری از بازدید کنندگان مسلمان بشمار می رود. در سالهای اخیر توریسم سلامت و اکوتوریسم نیز در ایران توسعه زیادی یافته است.
          امروزه رشته های مختلف ورزشی به یک زبان مشترک قابل درک بین المللی تبدیل شده و بخش توریسم ورزشی به حوزه صنعت توریسم افزوده شده است. به عنوان نمونه، بسیاری از جوانان ایران وضعیت فوتبال لا لیگای اسپانیا و تغییر و تحولات جدول و بازیکنان آنرا به صورت لحظه ای پیگیری می کنند. این بهترین و سهل ترین شکل ارتباط ملت هاست که دولت ها باید آنرا از طریق برپایی تورمنت های باشگاهی و ملی تقویت نمایند. ایران هم اکنون از کشورهای پیشرو در ورزش هایی مانند والیبال، کشتی، فوتسال، فوتبال و ورزش های رزمی است. ایران در برخی از ورزشها در رده برتر آسیایی و در برخی مانند کشتی و تکواندو در رده برتر جهانی قرار دارد. هفته گذشته جوانان ایرانی قهرمان کشتی آزاد جهان شدند. برای تقویت تعاملات کشورها در حوزه دیپلماسی عمومی، ورزش جایگاه ویژه ای خواهد داشت.
7 - وضعیت امنیتی ایران چه تأثیری در جذب توریست دارد؟
ایران لنگرگاه ثبات منطقه و خود در بهترین وضعیت امنیتی قرار دارد. توجه جدید گردشگرانی از کشورهای مختلف دنیا به سوی ایران و حضور آن در چهار گوشه کشور به خودی خود گویای میزان امنیت گردشگران است. همچنین حضور تعطیلات سازان و سرمایه گذاران خارجی در پروژه های گردشگری شامل مجموعه های توریستی و هتل سازی نیز برگرفته از میزان اعتماد آنها به سطح بالای امنیت در ایران است. گروهی از گردشگران خارجی افرادی هستند که به علت ناامنی در سایر کشورها و با هدف یافتن یک مقصد امن و جذاب و ارزان گردشگری به ایران آمده اند. بسیاری از گردشگران خارجی که به ایران سفر کرده اند، مردم ایران را به خاطر خونگرمی و میهمان نوازی می ستایند و ایرانیان را صاحب فرهنگ، هنر، ادب و اخلاق معرفی می کنند. اینجانب بطور مداوم نامه هایی از شهروندان اسپانیایی دریافت می کنم که در بازگشت از یک سفر خاطره انگیز به ایران، مراتب قدردانی خود را از مهربانی و میهمان نوازی مردم ایران اعلام کرده اند. بسیاری از گردشگران و خبرنگاران اسپانیایی در مورد سفر خود به ایران گزارشات بسیار احساس و عاطفی و دلگرم کننده نوشته اند که شمایی از جاذبه های گردشگری همراه با میهمان نوازی ایرانیان را معرفی می نماید.
8 - وضعیت صدور روادید ایران برای شهروندان اسپانیایی چگونه است؟ اسپانیایی ها باید جه مقرراتی را رعایت کنند؟
ایران برای گردشگرانی از 190 کشور جهان منجمله اسپانیا در هنگام ورود به کشور روادید توریستی صادر می کند که حداکثر برای مدت 30 روز اعتبار دارد و می تواند برای یک دوره دیگر نیز بدون نیاز به خروج از کشور تمدید شود. بخش کنسولی سفارت ج.ا.ایران در مادرید نیز خود را با فن آوری های مدرن تجهیز کرده و برای گروه های توریستی عازم ایران در کمترین زمان و با سهل ترین روش روادید سفر صادر می نماید. شرکت های گردشگری در ایالت های مختلف اسپانیا با فراهم نمودن برنامه های متنوع، جذاب و اقتصادی، به عنوان ابزار اجرایی تورهای گردشگری بخصوص ترتیبات دریافت روادید عمل می کنند. طی ماه های آینده صدور روادید الکترونیک که طی 24 ساعت روادید صادر می نماید به یاری گردشگران می آید. میزان گردشگران ایرانی و اسپانیایی در دو کشور طی سال کذشته سه برابر شده است. ما به افق های بالاتر چشم دوخته ایم.
          مقررات رفتاری در کشور ما برگرفته از آموزه های اسلامی و سنت های ایرانی است که برای همه ایرانیان و گردشگران یکسان و بدون تبعیض است. حجاب در سنت اسلامی و ایرانی به معنای پوشش محافظتی زنان است و البته شکل و رنگ خاصی از آن مد نظر نیست. تنوع پوشش زنان اقوام و مناطق مختلف ایران خود یکی از جلوه های آموزنده گردشگری در ایران است. طبیعتا مردم کشورهای میزبان توریست ها زمانی که مشاهده کنند گردشگران خارجی بعه ارزش ها و آداب انها احترام می گذارند، وظایف میزبانی را با صمیمیت و رفاقت عجین خواهند نمود و سفر توریستی، دلپذیر تر و به یادماندنی تر خواهد شد. در بازار ایران مشروب الکلی وجود ندارد. به طور کلی سفر به ایران در قالب تورهای گردشگری سهل تر و کم هزینه تر است.
9 - گردشگران خارجی از چه نوع از غذاها می توانند استفاده کنند؟
جذابیت های غذایی یکی از موضوعات مهم برای گردشگران خارجی است. ایران از نظر تنوع، کیفیت و سلامت غذایی یکی از کشورهای مطرح خاورمیانه است. یک گردشگر خارجی در هر منطقه از ایران می تواند علاوه بر غذاهای عمومی و مشابه، از طیفی از غذاهای سنتی همان منطقه لذت ببرد. برخی از غذاهای ایرانی به برند خاص یک منطقه تبدیل شده است. غذاهای ایرانی از مواد اولیه بهداشتی، تازه و سالم تهیه می شود و با انواع چاشنی ها و رنگ های طبیعی مانند زعفران مزه دار و زیبا می شود. خوشبختانه طعم و مزه و کیفیت غذاهای ایرانی از جذابیت بین المللی برخوردار است. غذاهای ایرانی در گروه غذاهای حلال است. در میز غذای ایرانی مشروبات الکلی و گوشت خوک وجود ندارد، اما از انواع گوشت ها، سبزیجات و حبوبات در آن استفاده می شود. همانند کشورهای اروپایی، بازار غذاهای فست فود نیز در ایران پررونق، متنوع و ارزان است. 
10 _ آیا گردشگری می تواند ابزاری برای تغییر دادن نظر و تصویر ایران درجهان باشد؟
ایران با وجود در اختیار داشتن یکی از عظیم ترین منابع توریستی جهان، بدیلیل تحولات منطقه ای و آلوده شدن رفتار کشورها با اغراض سیاسی از جمله اشاعه ایران هراسی نتوانسته جایگاه واقعی خود را بدست آورد. ایران از مسیر توسعه صنعت توریسم، ایجاد گفتمان مردم با مردم، تبادلات بین الاذهانی، معرفی عینی و ملموس آداب، رسوم، فرهنگ، اخلاق و روح مسالمت جوی ایرانی و همزیستی مسالمت آمیز اقوام مختلف ایرانی درکنار یکدیگر را هدفگیری نموده است. برای کشوری که حدود چهار دهه در معرض هجمه های تبلیغاتی مغرضانه قرار گرفته است، این پیام رسانی فرهنگی سرمایه ای به مراتب ارزشمند تر از درآمدهای اقتصادی است. ایران گردشگران از هر کشور و منطقه ای را سفرای فرهنگی خود می داند.
11 - بهترین فصل و بهترین مقصد برای سفر به ایران کدام است؟
ایران کشوری چهارفصل است و هر بخش از کشور ویژگی ها و جذابیت های خاص خود را دارد. به عنوان مثال اسکی بازان حتی در فصل تابستان می توانند از سایت های اسکی واقع در کوههای سر به فلک کشیده البرز استفاده نمایند. همچنین، توریست های زیارتی که به مشهد، شیراز و قم سفر می کنند با محدودیت زمانی مواجه نیستند، اما بهار و پائیز گردشگری در ایران را دلپذیرتر می کند. طبیعتا گردشگرانی که با اهداف تاریخ شناسی، روستاشناسی، زیارتی و بیابان نوردی به ایران سفر می نمایند، هر گدام بر اساس انتخاب های خود مجموعه ای از مقاصد خاص را در مقابل خود دارند.
12 - به طورکلی مهمترین جذابیت های فرهنگی ایران برای گردشگران را در چه می بینید؟
حضور جهانگردان خارجی در کشوری با سابقه تمدنی 7 هزار ساله خود یک تجربه ماندگار است. ایران خاستگاه برخی از قدیمی ترین تمدن های جهان است؛ تعداد آثار باستانی ثبت شده ایران در لیست میراث فرهنگی یونسکو به 17 مورد می رسد که از این نظر نهمین کشور جهان است. از طرفی وجود تنوع مذهبی و قومی در کشور هم از دیگر پتانسیل های بالقوه کشور است. جهانگردان خارجی با حضور در ایران علاوه بر بازدید از جلوه های تمدن کهن ایران باستان و جاذبه‏ها و توانمندي‏هاي متنوع و گسترده مشتمل بر توریسم طبیعت، تجاری، روستاشناسی، مذهبی و زیارتی، آموزشی، سلامتی، پزشکی و ورزشی، با یک جامعه متنوع مذهبي، فرهنگي و قومی آشنا می گردند که ساختار حکومتی و دینی متمایزی دارد.
13 - توصیه شما به اسپانیایی هایی که بدنبال یک مقصد توریستی هستند چیست؟
من به شهروندان عزیز اسپانیا پیشنهاد می کنم ایران را به عنوان یکی از مقاصد توریستی آینده خود انتخاب کنند و باور دارم اگر این اتفاق بیفتد، یک تجربه زیبا و ماندگار برای آنها رقم خواهد خورد و ایران به عنوان یک مقصد دائمی گردشگری اسپانیایی ها تبدیل خواهد شد. گردشگران اسپانیایی در ایران با جامعه و مردمانی مهربان، میهمان دوست و خون گرم و با جذابیت های متنوع گردشگری و با غذاهای متنوع و مطبوع مواجه خواهند شد و نظاره گر کشور و ملتی خواهند بود که با تمامی مردمان کشورهای پیرامونی خود متفاوتند. در ایران عظمت و غنای فرهنگی یک ملت و روح مداراجوی ایرانی دیده خواهد شد و پیوندهای تاریخی روابط 400 ساله دوکشور به پشتوانده دوستی ها و ارتباطات دو ملت بر اثر ان سفرها تقویت و تحکیم خواهد شد. 
وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر