سخنرانی سفیر در همایش چهارصدمین سال روابط ایران و اسپانیا
بسم الله الرحمن الرحیم
جناب آقای بوسکتس سفیر محترم اسپانیا در جمهوری اسلامی ایران
جناب آقای آسبو مدیرکل محترم وزارت امور خارجه اسپانیا
جناب آقای دامن پاک مدیرکل محترم پژوهشی مرکز آموزش و پژوهش وزارت امور خارجه
رئیس محترم دانشکده دیپلماتیک اسپانیا
سفرا و دیپلماتهای محترم مقیم مادرید  
خانم ها و آقایان؛
در ابتدا مایلم چهارصدمین سال برقراری روابط دیپلماتیک میان ایران و اسپانیا را به ملت های دو کشور که صاحبان اصلی این روابط هستند، به رهبرای خردمندی که پایه گذار این تعاملات دوستانه بودند، به همه کسانی که در طول 400 سال گذشته برای بالندگی و استواری این مناسبات تلاش کرده اند و به همه شما حضار گرامی صمیمانه تبریک بگویم و از وزارت امور خارجه و همکاری اسپانیا، وزارت آموزش، مرکز اسناد دولتی و مدرسه دیپلماتیک برای مشارکت در برگزاری این رخداد همیشه ماندگار قدردانی کنم.
قدمت روابط دوستانه دو کشور از سابقه تأسیس بسیاری از کشورهای جهان طولانی تر است. ویژگی های رفتاری مشترک دو ملت متمدن و فرهنگ ساز ایران و اسپانیا از قبیل مقاومت در مقابل سختی ها، استقلال طلبی، صلح خواهی، نوعدوستی، عدالت طلبی و تعامل دوستانه با ملت ها بر تارک تاریخ دو کشور می درخشد. روابطی که در فراز و نشیب تحولات بین المللی هرگز اهمیت خود را از دست نداده و از مسیر دوستی خارج نشده، بلکه همواره از عمق و استحکام فزاینده برخوردار بوده است. روابط دو کشور ایران و اسپانیا که از پایه گذاران تمدن بشری هستند، بیش از هرچیز بر پایه تعاملات فرهنگی و دوستی ملت ها شکل گرفته و مناسبات سیاسی و اقتصادی ما را استحکام بخشیده است. به گواهی تاریخ، تعاملات عمیقی میان دانشمندان، اخترشناسان، هنرمندان، و موسیقی دانان دو سرزمین وجود داشته است. من با جستاری در تاریخ روابط دو کشور، جوهره این مناسبات را در احترام، دوستی و اعتماد یافته ام. این دارایی بزرگ مناسبات تاریخی ما است که باید پاسداری و ارتقاء یابد. مردان و زنان زیادی برای تحکیم پیوندهای دو کشور و دو ملت در طوی چهار صده گذشته تلاش خستگی ناپذیری به عمل آورده اند و ما به همه آنها ادای احترام می کنیم.
از عهدنامه مودت و تجارت منعقده در سال 1842 تا امروز دهها موافقتنامه و یادداشت تفاهم در حوزه های سیاسی، پارلمانی، تجاری، اقتصادی، گمرکی، کشتی سازی، انرژی صلح آمیز هسته ای، زیربنایی، حمل و نقل، مسکن، کشاورزی، محیط زیست، استاندارد، مبارزه با مواد مخدر، اجتناب از اخذ مالیات مضاعف و حمایت متقابل از سرمایه گذاری منعقد گردیده است. ما در صدد فعال نمودن و احیاء همه توافقات گذشته هستیم.
صدها استاد، دانشجو و پژوهشگر ایرانی، اسپانیا را برای تحصیلات تکمیلی و پژوهش های خود انتخاب نموده اند. ما در صدد تسهیل تعاملات علمی و دانشگاهی هستیم
همایش ها، جشنواره ها، سمینارهای ادبی و هنری و گفتمانی مختلف شامل موسیقی، تئاتر، هنرهای تجسمی، عکس و فیلم به دستورکار دائم ما تبدیل شده و همین هفته گذشته هنرمندان اسپانیایی در روز اسپانیا در جشنواره فجر به مقام اول دست یافتند.
ما به همکاری های مترقیانه خود در مجامع و سازمان های بین المللی در جهت مقابله با چالش ها، دفع مخاطرات و تهدیدها، استقرار صلح و امنیت و رفاه برای همه ملت ها و جهانی امن و توسعه پایدار ادامه می دهیم.    
ما از نقش مثبت رهبری و دستگاه دیپلماسی اسپانیا در به نتیجه رسیدن ماراتن 13 ساله مذاکرات هسته ای سپاسگزاریم. این توافق بین المللی سمبل چندجانبه گرایی و حل و فصل اختلافات با ابزارهای دیپلماتیک و با فرمول برد برد بود که نقش اسپانیا در ابعاد دوجانبه، اروپایی و به عنوان عضو سابق شورای امنیت سازمان ملل در آن ویژه است. تبعات نقض برجام توسط هر کشور ناقض توافقات بین المللی، وحشتناک و غیرقابل جبران خواهد بود.  
با گذشت یک سال از اجرائی شدن توافق هسته ای،  شرکت های اسپانیایی جزو برندگان اروپایی بسیاری از پروژه های زیرساختی ایران بوده و در حال نهایی نمودن قراردادهایی به ارزش چند میلیارد یورو هستند. آمار تجارت ما به سرعت در حال رشد است و در حال بازگشت به دوران ما قبل تحریم می باشد. آمار گردشگران ما دو برابر شده و با تسهیلات روادید اسپانیا، شاهد افزایش چشمگیر گردشگران ایرانی در اسپانیا خواهیم بود. یک شرکت هواپیمائی ایرانی به زودی پروازهای مستقیم خود به اسپانیا را آغاز خواهد نمود. اولین پالایشگاه مشترک دو کشور در مرحله مطالعات پایه و تأمین مالی است. ما در صدد پیوند زدن حوزه های نفت و گاز، پتروشیمی، انرژی های نو و هسته ای، صنایع سنگین، برق، غذایی، شیمیایی، بهداشتی، دارویی، کشاورزی، شیلات، خودرو، فولاد، نساجی، الکترونیک و مخابرات در دو کشور هستیم و دست دوستی و همکاری و مشارکتی که 400 سال قبل فشرده ایم را مستحکم تر می کنیم. ایران در مسیر یک جهش عظیم اقتصادی و علمی است. بازار ایران با جمعیت جوان و فرهیخته و تحصیلکرده اش با در اختیار داشتن متنوع ترین زیرساختارهای اقتصادی و علمی خاورمیانه آغوش خود را به روی اسپانیا گشوده است.
ما میراث دار روابطی دوستانه و مقابلا سودمند هستیم و برای حفظ و گسترش آن مفتخر و مسئولیم. این روابط بر پایه منافع و مصالح مشترک دو ملت شکل گرفته و ما به افق های روشن توسعه همکاریها و توافقات همه جانبه در شأن تاریخ، فرهنگ و جایگاه راهبردی دو کشور در مناطق خود و جهان می اندیشیم. رهبران دو کشور اراده سیاسی خود را برای تعمیق و تحکیم این پیوندهای مشترک اعلام نموده و ملت ها پشتوانه آن هستند. تحقق این آرزوها دور از دسترس نیست و علاوه بر تأمین منافع متقابل، به صلح و ثبات منطقه ای و بین المللی نیز کمک خواهد نمود.
متشکرم
وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر