مصاحبه با مجله اینفوتورسا

1 -  هشتاد سال پیش در سال 1935 نام کشور شما تغییر کرد. کدامیک از این دو نامگذاری را بیشتر دوست دارید. ایران یا پارس؟

کلمه ایران یکی از قدیم ترین الفاظی است که نژاد آریا با خود به دایره تمدن بشر آورده است. در «اوستا» که قدیم ترین اثر کتبی نژاد آریا است، ناحیه ای که نخستین مهد زندگی این نژاد بوده است به اسم « ایران وئجه » یعنی سرزمین آریاها نامیده شده است. بنابراین «ایران» قدیمی ترین نام کشور ما بوده و از زمان ساسانیان کشور ما به نام های آبریان، ابریان، آیران نامیده شده است. اروپائیان کلمه ایران را تنها به عنوان یک اصطلاح جغرافیائی منسوب به فلات ایران بکار می بردند و کشور ایران را تا مدتها در زبان فرانسه «پرس» در انگلیسی «پرشیا» در آلمانی «پرزین» در ایتالیایی «پرسیا» و در روسی «پرسی» می گفتند. علت هم این بود که دولت هخامنشی در سال 550 پیش از میلاد مسیح مرکز قلمرو امپراطوری پهناور خود را «پارسا» یا «پارسوا» می نامید. از اینرو در سال 1313 از تمام کشورهای جهان خواسته شد کشور ما را به نام تاریخی آن یعنی ایران بنامند و یک غلط رایج بین المللی اصلاح گردید. مردم ایران در سال 1357 نام «جمهوری اسلامی ایران» را برای کشور خود برگزیدند. ایران و پارس هر دو برای ما ایرانیان واژگانی دلنشین و غرورآفرین و یادآور عمق فرهنگی و تاریخی ما هستند. «ایران» نام تاریخی سرزمین ما و «پارس» هویت، فرهنگ و زبان ایرانیان است.

2 - با مساحتی سه برابر بزرگتر از اسپانیا، منابع اصلی گردشگران در ایران ( فرهنگی و تفریحی) برای گردشگران اروپایی کدام است؟ تعداد گردشگران اروپایی که در شش ماه نخست سال جاری به ایران سفر نموده اند سه برابر شده است. علت این افزایش چیست؟

ایران کشوری با یک میلیون و 648 هزار کیلومتر مربع، دارای آب و هوای چهار فصل و میراثدار تمدنی چند هزار ساله است که باعث شده تا هر گوشه ای از آن حرفی برای گفتن داشته باشد. در حوزه توریسم ایران بنابر اعلام سازمان جهانی گردشگری، دهمین کشور جذاب و باظرفیت بالا در صنعت گردشگری و نیز پنجمین کشور برتر در اکوتوریسم بشمار می آید. علاوه بر تخت جمشید و بقایای امپراطوری هخامنشی منجمله آرامگاه پادشاه سلسله هخامنشیان - پاسارگاد و بناها و مجموعه های باستانی متعلق بدان، ایران از جنبه فرهنگی و قدمت بزرگان شعر همچون سعدی و حافظ نیز مورد توجه گردشگران است. علاوه بر جاذبه های تاریخی استان فارس در جنوب ایران که مربوط به بنای تاریخی دوران پیش از اسلام است، آثار تاریخی دوران اسلامی ایران در شهرهایی چون اصفهان، تبریز، مشهد و همدان شاخص هستند. بسیاری از ابنیه اشهر اصفهان منجمله میدان نقش جهان و مساجد این شهر در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارند. یزد دیگر شهر قدیمی ایران با ۷۰۰ هکتار بافت تاریخی مشهورش و نیز جاذبه های کویری آن در محدوده مرکزی کشور، از جمله جاذبه های اساسی برای گردشگران است. کویرهای مرکزی ایران (کویر لوت، مرنجاب، شهداد) بکر و دست نخورده بوده و محل بازدیدگسترده گردشگران و کویرنوردان دنیاست . همچنین دریاهای خزر، خلیج فارس و دریای عمان در اطراف ایران هر یک جذابیتی جداگانه با این کشور داده است. جزیره کیش به عنوان مروارید خلیج فارس یکی از بهترین جاذبه های آبی را دارد. آکواریوم های دریایی آن و پرواز روی خلیج فارس آرزوی خیلی از گردشگران خارجی است که می توانند بدون ویزا به این جزیره رفته و از آن استفاده کنند. در بخش جنوبی ایران یعنی دریای عمان نیز جزیره ای واقع شده که به واقع می توان جذابیت یک اقیانوس را در یک جزیره دید: جزیره هرمز با تمام خاک های رنگی و ساحل آبی شفافش از نقاط مورد توجه گردشگران است. علاوه بر این موارد ایران از حیث گردشگری مذهبی و زیارتی نیز محل ورود بسیاری از بازدیدکنندگان مسلمان بشمار می آید. در سالهای اخیر توریسم سلامت و اکوتوریسم نیز در این کشور توسعه زیادی یافته است. اینجانب علت افزایش گردشگران را عمدتا ناشی از شناخت بیشتر و مستقیم مردم کشورهای مختلف از ایران، کاهش گزارشات غیرواقعی با اغراض سیاسی و رقابت سالم و احترام به تشخیص گردشگران در یافتن مقصد گردشگری آنها و مقایسه هزینه ها می دانم.

3 - در ایران سن دوسوم از جمعیت زیر 25 سال است. آیا ورزش نمی تواند عامل خوبی برای جذب گردشگر باشد؟

البته همین طور است. امروزه رشته های مختلف ورزشی به یک زبان مشترک قابل درک بین المللی تبدیل شده و بخش توریسم ورزشی به حوزه صنعت توریسم افزوده شده است. به عنوان نمونه، بسیاری از جوانان ایران وضعیت فوتبال لالیگای اسپانیا و تغییر و تحولات جدول و بازیکنان آنرا به صورت لحظه ای پیگیری می کنند. این بهترین و سهل ترین شکل ارتباط ملت ها است که دولت ها باید آنرا از طریق برپایی تورنمنت های باشگاهی و ملی تقویت نمایند. ایران هم اکنون از کشورهای پیشرو در ورزش هایی مانند والیبال، کشتی، فوتسال، فوتبال و ورزش های رزمی است. ایران در برخی از ورزش ها در رده برتر آسیایی و در برخی مانند کشتی و تکواندو در رده برتر جهانی قرار دارد. بدون تردید، برای تقویت تعاملات کشورها در حوزه دیپلماسی عمومی، ورزش جایگاه ویژه ای خواهد داشت.

4 - آیا 35 سال انزوا توانسته بر روی شخصیت ایرانی ها تأثیر بگذارد؟

از 38 سال قبل، برخی از قدرت ها در مقابل برهم خوردن نظم مستقر و از دست رفتن ژاندارم منطقه ای خود تاب نیاورندند و تمام تلاش خود شامل تهاجم مستقیم نظامی، کودتا، تحریک تروریست ها برای براندازی، تحریم اقتصادی، جنگ نیابتی، هجمه رسانه ای و تبلیغاتی را بکار گرفتند تا ایران را منزوی نمایند، اما امروز قدرت ها پذیرفته اند که سیاست تقابلی و منزوی سازی به نتیجه مورد نظر آنها نرسیده است و ایران قدرتمند تر از هر زمان است و عقبه راهبردی آن نه تنها در قلمرو پیرامونی خود، بلکه در چهار گوشه جهان امتداد یافته است. چگونه می توان کشوری دارای موقعیت کم نظیر ژئوپولیتیکی با داشتن 15 همسایه آبی - خارجی و دسترسی به آبهای آزاد جهان را که با اغلب کشورهای جهان دارای روابط دیپلماتیک است را منزوی نمود. چگونه می شود کشوری منزوی باشد و 6 قدرت جهانی در حال مذاکره با او باشند؟ امروزه ایران برخوردار از متنوع ترین صنایع در خاورمیانه و شمال آفریقاست. سرمایه عظیم سوخت های فسیلی اعم از نفت (جایگاه چهارم جهانی ) و گاز (رتبه دوم ذخائر دنیا)، انرژی هسته ای و ظرفیتهای بکر تولید انرژی بادی و خورشیدی و جایگاه طراز برتر جهانی در خودروسازی، آهن، فولاد، سرامیک، سرب، روی، سنگ های تزئینی، سیمان، کبالت، چرم، آلومینیوم، منگنز و مس است. ویژگی بازار بزرگ 80 میلیونی و دسترسی به بازار پیرامونی 350 میلیونی اطراف نیز وجه ممیزه دیگر ایران است که بدلیل دسترسی آسان و ساختار ارتباطات ترکیبی بندری، ریلی و جاده ای ایران با همسایگانش قابل توجه است. چنین موجودیتی قابل انزوا نیست و کشورهایی که ایران را تحریم کردند، در واقع خود را تحریم کردند و اینک به فکر بازگشت افتاده اند. هجوم شرکت های بزرگ انرژی بین المللی بسوی بازار ایران در شرایطی که هنوز تحریم ها برداشته نشده است، نمایانگر این واقعیت است. فشارهای چهاردهه گذشته باعث شده است که ایرانیان مقاوم تر، متحد تر، خلاق تر و خودکفاتر شوند.

5 - به طور کلی، مقررات محلی که باید تمام گردشگران اجرا نمایند (زنان، نوشابه های الکلی و روابط جنسی) کدام هستند؟

 مقررات رفتاری در کشور ما برگرفته از آموزه های اسلامی و سنت های ایرانی است که برای همه ایرانیان و گردشگران یکسان و بدون تبعیض است. حجاب در سنت اسلامی و ایرانی به معنای پوشش محافظتی زنان است و البته شکل و رنگ خاصی از آن مد نظر نیست. تنوع پوشش زنان اقوام و مناطق مختلف ایران خود یکی از جلوه های آموزنده گردشگری در ایران است. طبیعتا مردم کشورهای میزبان توریست ها زمانی که مشاهده کنند گردشگران خارجی بعه ارزش ها و آداب انها احترام می گذارند، وظایف میزبانی را با صمیمیت و رفاقت عجین خواهند نمود و سفر توریستی، دلپذیر تر و به یادماندنی تر خواهد شد. در بازار ایران مشروب الکلی وجود ندارد. به طور کلی سفر به ایران در قالب تورهای گردشگری سهل تر و کم هزینه تر است.

6 - امنیت پایه اصلی برای هر مقصد گردشگری می باشد. در مورد ایران دفتر گزارشات سیاسی وزارت امور خارجه اسپانیا بطور کلی به شهروندان خود توصیه سفر نکردن به ایران را ننموده است. شما چه موردی را می توانید به این موضوع اضافه کنید؟

ایران لنگرگاه ثبات منطقه و خود در بهترین وضعیت امنیتی قرار دارد. توجه جدید گردشگرانی از کشورهای مختلف دنیا به سوی ایران و حضور آنها در چهارگوشه کشور به خودی خود گویای میزان امنیت گردشگران است. همچنین حضور تعطیلات سازان و سرمایه گذاران خارجی در پروژه های گردشگری شامل مجموعه های توریستی و هتل سازی نیز برگرفته از میزان اعتماد آنها به سطح بالای امنیت در ایران است. گروهی از گردشگران خارجی افرادی هستند که به علت ناامنی در سایرکشورها و با هدف یافتن یک مقصد امن و جذاب گردشگری به سوی ایران آمده اند.  مجمع جهانی اقتصاد (WEF) در گزارشی با عنوان «شاخص رقابت‌پذیری گردشگری و سفر» در سال 2015 با مطالعه 141 کشور جهان، ایران را به عنوان اقتصادی‌ترین مقصد گردشگری جهان شناخته است.  ایران سال گذشته به لطف جاذبه‌های گردشگری چون محوطه پرسپولیس و شهرهای تاریخی و زیبای اصفهان و شیراز، در صدر برترین مقاصد گردشگری جهان از سوی نشریات معتبری چون فایننشال تایمز و گاردین قرار گرفت. در کمتر کشور جهان دیده می شود که بر مبنای آموزه های فرهنگی و دینی به گردشگران خارجی به دیده میهمانان گرامی نگریسته شود. بسیاری از گردشگران خارجی که به ایران سفر نموده اند مردم ایران را به خاطر خون گرمی و میهمان نوازی می ستایند و ایرانیان را صاحب فرهنگ و هنر و ادب و اخلاق معرفی می کنند.

7 - موضوع صدور روادید برای شهروندان اسپانیایی چگونه است؟

ایران برای گردشگرانی از 190 کشور جهان از جمله اسپانیا در هنگام ورود به کشور روادید توریستی صادر می‌کند که حداکثر برای مدت 14 روز اعتبار دارد و می‌تواند برای یک دوره 14 روز دیگر نیز بدون نیاز به خروج از کشور تمدید شود. بخش کنسولی سفارت جمهوری اسلامی ایران در مادرید نیز خود را با فناوری های مدرن تجهیز کرده و برای گروههای توریستی عازم ایران در کمترین زمان و با سهل ترین روش روادید صادر می نماید. شرکت های کردشگری در ایالت های مختلف اسپانیا با فراهم نمودن برنامه های متنوع، جذاب و اقتصادی، به عنوان ابزار اجرایی تورهای گردشگری بخصوص ترتیبات دریافت روادید عمل می کنند. در نتیجه، میزان گردشگران ایرانی و اسپانیایی در دوکشور طی سال گذشته سه برابر شده است. ما به افق های بالاتر چشم دوخته ایم.      

8 _ آیا گردشگری می تواند ابزاری برای تغییر دادن نظر و تصویر ایران درجهان باشد؟

ایران با وجود در اختیار داشتن یکی از عظیم ترین منابع توریستی جهان بدلیل تحولات منطقه ای و آلوده شدن رفتار کشورها با اغراض سیاسی از جمله اشاعه ایران هراسی نتوانسته جایگاه واقعی خود را بدست آورد. همانند سایر کشورها، ایران نیز از گسترش صنعت توریست داخلی و خارجی خود بدنبال درآمد زایی، اشتغال زایی، متنوع ساختن اقتصاد، خصوصی سازی و به جریان انداختن سرمایه است، اما ایران از مسیر توسعه صنعت توریسم ایجاد گفتمان مردم با مردم، تبادلات بین الاذهانی، معرفی عینی و ملموس آداب، رسوم، فرهنگ، اخلاق، روح مسالمت جوی ایرانی و همزیستی مسالمت آمیز اقوام مختلف ایرانی در کنار یکدیگر را نیز هدفگیری نموده است. برای کشوری که حدود چهار دهه در معرض هجمه های تبلیغات مغرضانه قرار گرفته است، این پیام رسانی فرهنگی سرمایه ای به مراتب ارزشمند تر از درآمدهای اقتصادی است. ایران گردشگران از هر کشور و منطقه را سفرای فرهنگی خود می داند.

9 - به نظر شما در آینده گردشگری می تواند بر روی تولید ناخالص داخلی ایران تإثیر بگذارد؟ آیا می تواند مکمل اقتصادی برای برخی از نقاط کشور باشد؟

یکی از مهم ترین سازوکارهای بازسازی اقتصادی کشور در مسیر کاهش اتکای اقتصاد به درآمد نفت، متنوع سازی مبانی درآمدی کشور، اشتغال زایی و نگاه متوازن به بخش های مختلف کشور، توجه به توسعه صنعت توریسم است. بر اساس گزارشات بین المللی، پیش بینی می شود بخش توریسم تا سال 2020، شاهد 5 درصد رشد سالانه باشد، رشدی که تقریبا بیش از تمامی بخش های اقتصادی دیگر است و ایران نیز تصاحب بخشی از این سهم جهانی را هدفگذاری نموده است. با توجه به پراکندگی سایت های گردشگری ایران و تنوع فصلی آن، همه نقاط کشور می توانند در این بازار سهم داشته باشند و از منافع اقتصادی و فرهنگی صنعت توریسم منتفع شوند. در یک وضع طبیعی و بر اساس قابلیت های بخش های مختلف توریسم، ایران باید به یکی از 10 کشور برتر جذب توریست جهان تبدیل شود.

10 - بهترین فصل و بهترین مقصد برای سفر به ایران کدام است؟

ایران کشوری چهار فصل است و هر بخش از کشور ویزگی ها و جذابیت های خاص خود را دارد. به عنوان مثال، اسکی بازان حتی در فصل تابستان می توانند از سایت های اسکی واقع در کوههای سربه فلک کشیده البرز استفاده نمایند. همچنین، توریست های زیارتی که به مشهد، شیراز و قم سفر می کنند با محدودیت زمانی مواجه نیستند، اما بهار و پائیز گردشگری در ایران را دلپذیرتر می نماید. طبیعتاً گردشگرانی که با اهداف تاریخ شناسی، روستاشناسی، زیارتی و بیابان نوردی به ایران سفر می کنند هر کدام بر اساس انتخاب های خود مجموعه ای از مقاصد خاص را در مقابل خود دارند. ایران خاستگاه برخی از قدیمی ترین تمدن های جهان است؛ تعداد آثار باستانی ثبت شده ایران در لیست میراث فرهنگی یونسکو به 17 مورد می رسد که از این نظر نهمین کشور جهان است. از طرفی وجود تنوع مذهبی و قومی در کشور هم از دیگر پتانسیل های بالقوه کشور است. جهانگردان خارجی با حضور در ایران علاوه بر بازدید از جلوه های تمدن کهن ایران باستان و جاذبه‏ها و توانمندي‏هاي متنوع و گسترده مشتمل بر توریسم طبیعت، تجاری، روستاشناسی، مذهبی و زیارتی، آموزشی، سلامتی، پزشکی و ورزشی، با یک جامعه متنوع مذهبي، فرهنگي و قومی آشنا می گردند که ساختار حکومتی و دینی متمایزی دارد.

11 - شبکه حمل و نقل و ارتباطات هوایی

ایران بدلیل موقعیت جغرافیایی خود به یکی از کریدورهای اصلی ارتباطات بین قاره ای تبدیل شده است. گردشگران علاوه بر استفاده از راه آهن و خطوط شوسه که به کشورهای همسایه متصل است، می توانند با خطوط هوایی معتبر بین المللی به ایران سفر نمایند. ده ها شرکت هوایی برتر جهان نه تنها در فرودگاه تهران بلکه در شهرهای مقصد گردشگران به زمین می نشینند. هم اکنون حدود ده شرکت هواپیمایی مسافران ایرانی و اسپانیایی را با یک توقف بین دو کشور جابجا می نمایند و به زودی پرواز مستقیم بین تهران و مادرید از سوی دو شرکت ایرانی و اسپانیایی برقرار خواهد شد. بر اثر اصل رقابت پذیری در اقتصاد، شرکت های هواپیمایی برای مسافران خود برای مقاصد اسپانیا و ایران قیمت های مناسب و ترجیحی ارائه می نمایند. برخی از افراد حقیقی و حقوقی شامل شرکت های هواپیمایی بین المللی برای سرمایه گذاری در صنعت هواپیمایی تجاری ایران پیشنهاداتی ارائه نموده اند که می تواند ظرفیت ناوگان هوایی ایران را متحول نماید. سفر به ایران راحت و دلپذیر است.

12 - وضعیت رزرو هتل در ایران و زیرساخت های آنها

در تمام شهرهای ایران که کانون های جذب گردشگران خارجی هستند، هتل هایی در کلاس های 3 و 4 و 5 ستاره وجود دارند. رستوران های مختلف ایرانی با غذاهای سالم و متنوع و با قیمت هایی باورنکردنی از میهمانان پذیرایی می کنند. نرخ حمل و نقل درون شهری و بین شهری در ایران بسیار پایین است ( حدود یک پنجم اسپانیا) و مجموعه عوامل فوق، ایران را به یکی از ارزان ترین و جذاب ترین مقاصد گردشگران تبدیل نموده است. گردشگرانی که از طریق تور سفر می نمایند از هتل هایی با قیمت مناسبتر بهره مند می شوند.

13 - آیا دولت ایران به نحوی ورود سرمایه گذاران در بخش گردشگری خود را تشویق می نماید؟

متعاقب تصاعدی شدن آمار گردشگران خارجی و پیبش بینی آینده، حدود سیصد هتل و اقامتگاه گردشگران در نقاط مختلف ایران در حال احداث است و سرمایه گذاران زیادی برای حضور در این بازار پیشگام شده اند. دولت ایران با اتکاء به قانون جذب و حمایت از سرمایه گذاران خارجی در همه حوزه های تجاری، اقتصادی و خدماتی به استقبال و حمایت از سرمایه گذاران شتافته است، اما بخش گردشگری در اولویت های دولت قرار گرفته و از مشوق های خاص همانند در اختیار گذاشتن زمین، مشارکت درتأمین مالی، مساعدت به تأمین تجهیزات و تدارکات احداث و بهره برداری ( مانند تسهیلات گمرکی) و تضمین اصل سرمایه  برخوردار شده است.   

14 - آیا همه چیز در ایران و خارج به مذاکرات هسته ای مشروط خواهد بود؟

سیاست خارجی دولت جمهوری اسلامی ایران بر بحران زدایی از محیط روابط خارجی بر مبنای تعامل سازنده، حل مشکلات از طریق گفتگو و تعامل دیپلماتیک و تسهیل سازوکارهای  همکاری متقابل اقتصاد داخلی و اقتصاد بین الملل استوار گشته است. این رویکرد طی 18 ماه گذشته به تفاهمات مقدماتی ژنو و سپس لوزان منتهی شده است. در صورت موفقیت این رویکرد، ایران بازار مستعد و متنوع خود را بر روی سرمایه گذاران خارجی می گشاید و در یک فضای متقابلا سودآور، سرمایه خارجی مورد حمایت همه جانبه قانون قرار می گیرد. ایران برای مقطع مابعد ژوئن 2015 سناریوهای مختلف را پیش بینی نموده و برای هر وضعیتی آماده است، در حالیکه امیدوار است با اراده ای که در خود و طرف های مذاکراتی یافته است به راه حل برد - برد دست یابد. گردشگری هیچگاه مشمول تحریم نبوده است، اما بخشی از موضوعات مرتبط به آن همانند نقل و انتقالات بانکی بر اثر تحریم متأثر شده است. در نتیجه، در حالیکه هیچ چیز مشروط به توافق نهایی نیست، اما یک توافق سیاسی و فنی خوب و جامع می تواند دستاوردهای سیاسی، اقتصادی، تجاری و امنیتی در ابعاد دوجانبه و منطقه ای بر جای گذارد و حوزه اعتماد آفرین گردشگری نیز بیشترین استفاده را از آن ببرد.

15 - یک ابرقدرت انرژی (در نفت یا گاز) می تواند بر روی قیمت هر بشکه نفت برنت تأثیر بگذارد؟

میزان تأثیرگذاری بازیگران بازار انرژی بستگی به سهم هر یک در بازار، ظرفیت دیگر بازیگران برای پر کردن بازار به شیوه های قانونی یا جاعلانه، میزان ذخایر راهبردی کشورها و . . .  دارد. چنانچه گروهی از بازیگران در یک کلوپ انرژی در هماهنگی با یکدیگر اقدام نمایند، تأثیرگذاری بر بازار به اوج می رسد. البته به خطر افتادن مهمترین مسیرهای انتقال انرژی از کانون های تولید بسوی بازارهای مصرف بخصوص خلیج فارس و تنگه استراتژیگ هرمز می تواند قیمت انرژ ی را به صورت انفجاری تغییر دهد. ایران همواره مدافع یک قیمت منطقی متضمن نفع تولید کنندگان و مصرف کنندگان بوده است تا وضعیت بازار برای همه طرفها قابل پیش بینی و برنامه ریزی باشد. ما همجنین مدافع و تضمین کننده امنیت کریدورهای دریایی عبور تانکرهای نفت و گاز بسوی بازارهای بین المللی بوده ایم. ما همواره بر خارج ماندن امور تجاری و اقتصادی که بر زندگی مردم عادی تأثیر می گذارد از مناقشات بین الدولی بوده ایم.

16 - نظر شما بطور اعم در مورد اسپانیا و بطور اخص در مورد مادرید چیست؟

اسپانیا جایگاه قطعاتی از بهشت خداوند است. قلمرو دوستی، مهربانی، تعامل فرهنگها و عرصه تبلور فرهنگ و هنر و دانش است. زیبایی های سرزمین اسپانیا مدیون مردمانی است که عشق و فرهنگ را در هم آمیخته اند و به میهمانانشان از هر قوم و نژادی خوشامد می گویند. مردمانی که هم اسپانیا را ساخته اند و هم در ساختن تمدن بشری نقش موثری ایفا نموده اند. زبان، رقص، موسیقی و مفاخر هنری و ادبی، معرف لطافت مردم اسپانیا، متمایز کننده آنها از دیگران و هدیه ماندگار و نافذ آنها به مردمان دنیا است. من از زیبایی های هر نقطه اسپانیا و مهربانی مردمانش دانسته های زیادی داشتم، اما طی یکسال گذشته که در میان مردم اسپانیا زندگی می کنم، آنها را ورای تصوراتم یافتم و به حضور در بین آنها مفتخرم. مادرید سمبل زیبایی ها، جذابیتها،  برازندگی ها و قلب تپنده همه اسپانیا است. شهری زیبا و بالنده که ترانه زندگی می خواند. مادرید تجلیگاه توانمندی فرهنگ اسپانیایی برای تبدیل تنوع فرهنگ ها به بستر تعامل و همزیستی همه انسان ها صرفنظر از رنگ و دین و نژاد آنها و امتزاج میراث کهن و مدرنیته است. گردشگرانی که فقط یکبار به دیدار موزه پرادو، موزه تیسن، میدان سول، پلاسا مایور، پالاسیو رئال، پالاسیو د کوررئوس، پلاسا د اسپانیا، پارک رتیرو، بوتانیک گاردن، استادیوم رئال مادرید و دروازه آلکالا بیایند، برای همیشه به اسپانیا و مردمانش و تاریخش و هنرش به دیده تحسین و احترام خواهند نگریست.

وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر