مقاله منتشر شده در روزنامه ال کنفیدنسیال به مناسبت 22 بهمن 96

جمهوری اسلامی ایران 39 سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی؛

بسوی افق های بلند همکاری

نویسنده: محمد حسن فدایی فرد، سفر فوق العاده و تام الاختیار جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا

منتشر شده در روزنامه ال کنفیدنسیال مورخ 24 بهمن 1396  برابر با  13 فوریه 2018

روز 11 فوریه مصادف با سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در ایران است. با پیروزی انقلاب اسلامی، استیلای دیرپای قدرت های منطقه ای و فرا منطقه ای بر ارکان سیاسی، اقتصادی و امنیتی ایران خاتمه یافت. از آن زمان، رهانیدن کشور از اتکای به درآمدهای نفتی، خودکفایی در همه بخش ها، خصوصی سازی، بهبود شرایط اقتصادی کشور و ارتقاء سطح رفاه اجتماعی به یکی از اولویت های اصلی دولتمردان تبدیل شد و اجرای برنامه های توسعه ای گسترده در دستور کار قرار گرفت. طی 39 سال گذشته دولت و ملت ایران با انسجامی مثال زدنی و با تکیه بر توانمندی های داخلی خود، با خنثی نمودن توطئه های متعدد دشمنان خارجی، به تلاش برای پیشرفت اقتصاد کشور ادامه دادند و به دستاوردهای نمایان اقتصادی نائل گشتند.

ایران در 4 دهه گذشته از نظر تولید علم و جایگاه علمی جهانی، تعداد دانشگاه ها و دانشجویان، تعداد پزشکان، میزان تولید دارو و پیشرفت در رشته های مختلف علوم پزشکی بخصوص دانش كشت سلول هاي بنيادين، توليد فولاد، تولید سیمان، تولیدات معدنی، تولید و صادرات خودرو، تولید لوازم خانگی، احداث پالايشگاه ها و مراكز پتروشيمي، توسعه بهره برداری از منابع نفت و گاز، توسعه چرخه صنعت هسته ای، توسعه انرژی های تجدید پذیر، صادرات کالاهای غیر نفتی، توسعه راه‌های اصلی و فرعی، توسعه راه آهن، احداث مترو، توسعه و احداث فرودگاه ها، توسعه ناوگان دريايي، توسعه توانمندی های نظامی بخصوص هوا فضا افزایش چشمگیری داشته است و البته همچنان نیازهای فراوانی دارد.

طی 4 دهه گذشته، جمعیت کشور از 35 میلیون به 80 میلیون افزایش یافته (60 % زیر 40 سال) و اكثر مردم به خصوص قشر متوسط و صاحبان مشاغل آزاد از وضعيت معيشتي مناسب تري نسبت به قبل از انقلاب برخودار گشته و الگوي زندگي (مسكن، خوراک، پوشاك و لوازم مصرفی و منزل) ارتقاء یافته و برندهای خارجی از جمله اسپانیایی در بازار ایران حضور چشمگیری یافته اند. در این مدت ظرفیت سازی ملی با حمایت از نیروی انسانی و بنگاه های داخلی و تقویت بخش خصوصی به ایجاد ظرفیت بالای فنی و مهندسی و اجرایی در میان میلیون ها جوان تحصیلکرده و شرکت های کوچک و متوسط انجامیده که می توانند در خدمت سرمایه گذاران خارجی و رشد و توسعه سریع اقتصادی قرار گیرند.

ايران با وسعت 1.648 ميليون کيلومتر مربع، هجدهمین کشور دنیا از نظر وسعت و هفدهمین کشور دنیا از نظر جمعیت و هجدهمین اقتصاد بزرگ جهان است. ایران به عنوان امن ترین و با ثبات ترین کشور خاورمیانه هیچ بدهی معوق خارجی ندارد و نرخ رشد اقتصادی آن 5% است. میزان ذخایر ارز و طلای ایران در پایان سال 2017 میلادی به بیش از 132 میلیارد و 600 میلیون دلار رسیده است که در این خصوص بین 175 کشور دنیا در رتبه 19 قرار دارد. به دلیل اتصال ایران به اقیانوس هند و آب های آزاد از طریق خلیج فارس و تنگه هرمز، ایران کوتاه ترین و امن ترین مسیر دسترسی به آسیای مرکزی، قفقاز و آسیای غربی می باشد و این به معنای دسترسی به بازار چهار صد میلیون نفری در کشورهای همجوار ایران است. با تکمیل پروژه کریدور شمال-جنوب، کشورهای اروپایی از طریق ایران، آذربایجان و روسیه دسترسی سریع تر و کم هزینه تری به جنوب شرق آسیا خواهند داشت و30 درصد هزینه ها و 40 درصد مسافت کاهش خواهد یافت. واقع شدن در هارتلند انرژی جهان در بین دو حوزه انرژی خلیج فارس و دریای خزر که حدودا 70% ذخایر نفت و گاز جهان را در خود جای داده است، تسلط بر خلیج فارس با بیشترین طول ساحلی و تسلط بر تنگه هرمز که شاهراه حیاتی انتقال انرژی در جهان می باشد، ایران را به منطقه ای ژئو استراتژیک در سطح جهانی تبدیل کرده است. قرار گرفتن در جایگاه چهارمین کشور در جهان از نظر ذخائر نفت (3/9 % کل ذخائر اثبات شده جهان) و اولین کشور از نظر ذخائر گازی جهان (2/18% کل ذخائر گازی جهان)، ایران را به کشوری تاثیرگذار در عرصه انرژی جهانی تبدیل کرده است. بسیاری از کشورهای جهان ایران را تضمین کننده و تنوع بخش نیازهای انرژی خود می دانند.

به دنبال توافق هسته ای و لغو تحریم های بین المللی علیه ایران، دولت جمهوری اسلامی ایران به منظور سرعت بخشیدن به روند پیشرفت اقتصادی کشور، تصمیم به توسعه هر چه بیشتر تعاملات بین المللی خود نمود و در حوزه اقتصادی در صدد فراهم نمودن زمینه حضور شرکت های خارجی در بخش های مختلف اقتصاد ایران برآمد. بر این اساس پروژه های زیربنایی متنوعی به ارزش 360 میلیارد دلار در بخش های مختلف تعریف و از حضور سرمایه گذاران خارجی در این پروژه ها استقبال نمود.

- ایران با دارا بودن 68 نوع ماده معدنی (غیر نفتی)، 37 بیلیون تن ذخایر کشف شده و 57 بیلیون تن ذخایر بالقوه در میان 15 قدرت معدنی جهان جای گرفته و ده ها پروژه توسعه ای به سرمایه گذاران پیشنهاد کرده است.

- ایران٥٠ پروژه نفت و گاز به ارزش ١٨٥ میلیارد دلار و پروژه های متعدد پتروشیمی به ارزش 70 میلیارد دلار را طراحی و هدفگذاری نموده و از حضور سرمایه گذاران خارجی استقبال می نماید.

- ایران یکی از جذاب ترین و اقتصادی ترین کشورها در زمینه تولید انرژی های خورشیدی و بادی است و سرمایه گذاران خارجی از مشوق های جذابی برای حضور در پروژه های این حوزه برخوردار می گردند.

- ایران یک کشور صادر کننده برق به کشورهای همجوار است و از طریق پروژه های متعدد در نظر دارد توان صادراتی را از 1500 مگاوات به 6000 مگاوات افزایش دهد. لذا از حضور شرکت های خارجی در زمینه احداث نیروگاه و انتقال برق استقبال می شود.

- دولت جمهوری اسلامی ایران 121 طرح زیرساخت حمل و نقلی به ارزش 25 میلیارد یورو شامل توسعه چندین فرودگاه بین‌المللی، احداث شهرهای جدید، توسعه مترو در شهرهای بزرگ، طرح های ریلی و آزاد راهی، توسعه بنادر و ... را معرفی و در صدد جلب مشارکت خارجی برای اجرای این پروژه ها می باشد.

- ایران در رتبه چهارم دنیا از حیث تنوع تولیدات کشاورزی با تولید بیش از 90 میلیون تن در سال قرار دارد. با توجه به مشکل خشکسالی و کمبود منابع آب، وزارت کشاورزی ایران در صدد بهبود شرایط مدیریت منابع آبی و بهره مندی از آخرین فناوری های روز دنیا می باشد.

- ایران با پیشینه تمدنی چند هزار ساله، جامعه متنوع از قومیت ها و فرهنگ ها، طبیعت چهار فصل و منحصر به فرد، یکی از ده کشور جذاب جاذبه های گردشگری جهان است. به منظور تحقق هدف افزایش تعداد گردشگران خارجی از 5 میلیون فعلی به 20 میلیون تا سال 2025، ایران نیاز به سرمایه گذاری در حوزه های زیربنایی و توسعه امکانات اقامتی، تاسیسات گردشگری و مدیریت گردشگری دارد و به تجربه و توانمندی اسپانیا چشم دوخته است.

دولت ایران همواره تلاش نموده است با تنظیم قوانين مناسب حمايت از سرمايه گذاري خارجي شامل تضمین های دولتی به سرمایه گذار، معافیت های مالیاتی، مشوق هایی در قالب امکان استفاده از درآمد و سود ناشی از بهره برداری پروژه ها برای بازپرداخت سرمایه، زمینه برای حضور هر چه بیشتر سرمایه گذاران خارجی در ایران را فراهم نماید. 

تنوع بالا در حوزه های قابل سرمایه گذاری به ویژه در بخش توسعه زیرساخت ریل، فرودگاه ها و جاده ها، نفت، گاز و پتروشیمی و انرژی های نو، گردشگری و هتل سازی، صنایع معدنی، کشاورزی و حوزه های متنوع دیگر، فرصت های قابل توجهی پیش روی سرمایه گذاران خارجی برای حضور در بازار ایران فراهم کرده است. شرکت های خارجی می توانند تحت حمایت قانون، با بهره مندی از انرژی و نیروی کار ارزان، تحصیلکرده، جوان و ماهر، محصولات خود را در ایران تولید و علاوه بر بازار 80 میلیون نفری ایران، به بازار 400 میلیون نفری منطقه صادر نمایند.

اقتصاد ایران در دومین سال بعد از برجام، به علت کارشکنی و تخلف آشکار ایالات متحده آمریکا از تعهدات خود در قبال توافق هسته ای و هراس افکنی در میان بانک ها و شرکت ها و صاحبان سرمایه نتوانسته است به اهداف خود برسد، اما از اتحادیه اروپایی و کشورهای عضو آن خبرهای دلگرم کننده ای به گوش می رسد. کره ای ها، ایتالیایی ها، اتریشی ها و فرانسوی ها برای خریداران ایرانی خطوط اعتباری ویژه گشوده اند و اتحادیه اروپا اعلام نموده که با پایبندی کامل به اجرای برجام، از اتباع و شرکت هایش در مقابل قوانین محدود کننده آمریکا حمایت می کند. اسپانیا در این مسیر پیشگام بوده است. سفر 21 فوریه وزیر امور خارجه و همکاری اسپانیا به ایران اثبات کننده این واقعیت است که ایران و اسپانیا برای گسترش مناسبات در فضای پسا برجام، عزم جدی دارند.

 

وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر