مصاحبه با روزنامه لا ووس د. آلمریا

"تروریسم در خاور میانه از کره ماه نیامده است"

مصاحبه با جناب آقای محمد حسن فدایی فرد سفیر جمهوری اسلامی ایران در مادرید

روزنامه لا وس د. آلمریا  1396/12/7

 

          ایشان چهار سال است در کشور ما اقامت دارد و زمانی که کار خود را به عنوان سفیر ایران در اسپانیا آغاز کرد از زبان و پذیرایی گرم اسپانیایی ها شگفت زده شد. محمد حسن فدایی فرد طی اظهارات خود به برجسته ساختن نقاط مشترک مردم ایران و اسپانیا، برخی مواضع سیاسی مشابه و همچنین نحوه همکاری و زمینه های کار اقتصادی بین دو کشور پرداخت. وی گفت که روابط نزدیک فامیلی در بین خانواده ها و رفتار اسپانیایی ها، آن ها را از مردم سایر کشورهای  اروپا متمایز ساخته است.

روزهای کاری هنر و فرهنگ ایرانی در آلمریا در حال برگزاری می باشد. آیا هنر و فرهنگ مهم ترین رابطه همبستگی میان دو کشور ایران و اسپانیا هستند؟

بله و به نمایش در آوردن این پیوند هدف از برگزاری این برنامه می باشد. بسیارند کسانی که از وجود شباهت های فرهنگی میان ایران و اسپانیا بی خبرند.

با آن که به لحاظ جغرافیایی از یکدیگر فاصله داریم، شما از وجود ریشه های مشترک سخن می گوئید، چطور می توان روابط فرهنگی میان دو کشور را افزایش داد؟

بایستی شناختی که مردم دو کشور از یکدیگر دارند را ارتقاء دهیم. شباهت های فرهنگی برای همه مردم شناخته شده نمی باشند. یکی از دلایل این شباهت ها حضور 700 ساله مسلمانان است و آثار آن در موزه آلمریا نیز مشهود می باشد. در طبقه سوم این موزه می توانیم هنر خوشنویسی گورها را مشاهده کنیم که شباهت به هنر خوشنویسی ایرانی دارد که اکنون در همین موزه به نمایش در آمده است. موضوع دیگر معنویت موجود در دو فرهنگ می باشد. در خوشنویسی، مجسمه، نقاشی و فیلم های ایرانی که در روزهای برگزاری نمایشگاه فرهنگ و هنر ایران به نمایش در می آیند، فرهنگ ایرانی دیده می شود و افرادی که برای بازدید از این آثار بیایند می توانند شباهت های میان دو ملت را درک کنند.

شما به عنوان سفیر ایران از کدامیک از آثاری که در نمایشگاه فرهنگ و هنر ایران در موزه آلمریا به نمایش در آمده بیشتر خوشتان می آید؟

من همه این آثار را دوست دارم چون به فرهنگ علاقمند می باشم... در عکس ها می توان هنر معماری ایرانی را دید، صنایع دستی ما که از فرهنگ ایرانی نشات گرفته و فیلم های که به نمایش در خواهند آمد و دو مورد از آن ها به اسپانیایی دوبله شده اند و سه مورد دیگر به زبان فارسی بوده و زیر نویس دارند، انعکاسی از فرهنگ ما در سینما می باشند.

از پیوندهای دو کشور و روابط خوب آن ها گفتید، اسپانیا و ایران از بیش از شش قرن پیش با یکدیگر در ارتباط هستند. اما روابط کشورهای اتحادیه اروپا و ایران پس از برقراری مجازات ها علیه کشور شما در چند سال قبل دچار افت شدید شدند.

ما هیچ گونه مشکلی با اتحادیه اروپا نداریم. جدای از روابطی که با هر یک از اعضای اتحادیه اروپا داریم، با اتحادیه اروپا به عنوان یک مجموعه، روابط بسیاری داریم.

اسپانیا چه نقشی در این روابط دارد؟

این که در اتحادیه اروپا کشور دوستی داشته باشیم بسیار مهم است و اسپانیا کشور دوست ایران در اتحادیه اروپا به شمار می رود. در هر حال این مجازات ها در اتحادیه اروپا پس از پیگیری مجازات های تصویب شده توسط آمریکا عواقبی را در بر داشتند و پس از برداشته شدن مجازات ها روابط به حالت عادی خود بازگشتند. این عادی سازی برای اتحادیه اروپا، کلیه اعضای آن ازجمله اسپانیا و برای ایران خوب بوده است زیرا ما منافع و نگرانی های مشترکی داریم.

چند روزی است که سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در کشور شما برگزار شد. چه چیزی در این مدت تغییر کرده؟ ظاهرا بازگشایی بیشتری در کشور شما به وجود آمده است.

معتقدم که این بازگشایی در همه زمینه ها رخ داده است. ما سه شعار داشتیم:  استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی. استقلال به این مفهوم است که ما تسلط خارجی را بر کشورمان نمی پذیریم. با پیروزی انقلاب اسلامی ایران به وضعیتی که پیش از آن داشت یعنی کنترل حکومت توسط آمریکا که خود، شاه را آورده بود، پایان داد. آمریکا 40 هزار مشاور داشت و می خواست 20 هزار مشاور دیگر به آن ها اضافه نماید و این رقم را به 60 هزار برساند. آزادی به این معناست که ما دیکتاتوری را نمی پذیریم. شاه نماینده دیکتاتوری در ایران بود. او هر کاری را که می خواست انجام می داد چون خود را قانون می دانست و آن چه انجام می داد مخالف با خواسته های مردمی بود. جمهوری اسلامی هم به معنای برقراری دولتی بر اساس آرای مردم بود. بر همین اساس، رفراندمی برای تغییر قانون اساسی صورت گرفت که در آن 98.1% جمعیت به این تغییر رای آری داد.

آیا به همه این اهداف دست یافته اید؟

استقلال برای ما بسیار گران تمام شد چون برخی کشورها مانند ایالات متحده می خواستند که ایران ژاندارم منطقه خاورمیانه باشد. به همین دلیل از آن زمان تاکنون توطئه هایی را با هدف شکست انقلاب و جایگزینی آن با دولتی که منافع آن ها را تامین کند، به اجرا در آورده اند. ما از همه کشورهایی که بخواهند روابطی در شرایط مساوی برقرار کنند، استقبال کرده ایم. انقلاب اسلامی هیچ گونه محدودیتی در روابط با کشورهای دیگر برقرار نساخت. در همین زمینه باید اشاره کنم که این آمریکا بود که  روابط سیاسی خود را با ایران قطع کرد و ما این کار را انجام ندادیم.

با وضعیتی که در خاورمیانه موجود است آیا شما راه حلی را برای این کشمکش می بینید؟

اشاره دقیق شما به چه مسئله ای است؟

به وضعیت جنگ مداومی که از چند دهه پیش گریبانگیر منطقه بوده اشاره می کنم. می خواهم بدانم شما یک گفتگوی واقع گرایانه و صمیمانه را میان دو طرف ممکن می دانید؟

کدام دو طرف؟ افغانستان مشکلات خود را دارد، سوریه و عراق نیز هر یک مشکلات خود را دارند. آیا منظور شما از دو طرف خاورمیانه و غرب است؟ این وضعیت به خاورمیانه تحمیل شده است.

منظور شما این است که آمریکا و اسراییل جنگ را به خاورمیانه تحمیل کردند؟

60 سال پیش و با به وجود آمدن اسرائیل این وضعیت در خاورمیانه آغاز شد. آنجا آغاز شد و پس از آن اساس منازعات همان است اما به اشکال گوناگون ظاهر شده است. تا زمانی که حقوق افراد پایمال شوند، وضعیت به همین منوال باقی خواهد ماند. در فلسطین به طور مثال تمام آنهایی که به سرزمین فلسطین متعلق هستند از مسیحی و مسلمان و یهودی باید آن جا بمانند، اشغالگران باید از این سرزمین خارج شوند و افرادی که به کشورهای دیگر رفته اند به سرزمین خود بازگردند و در فلسطین بمانند. سپس همگی درباره دولتی که باید در این کشور حکومت کند تصمیم بگیرند.

مشکل تروریسم از کجا ناشی شده؟

در حال حاضر در عراق و سوریه مشکل تروریسم داریم. اما تروریسم از کره ماه نیامده است. بلکه بر اساس منافع برخی و با هدف محقق نمودن این اهداف به وجود آمده است. ایجاد بهارعربی در سوریه با هدف سرنگونی دولت مشروع در این کشور یکی از کارهایی است که در این راستا انجام دادند. اساسا باید گفت که استفاده از تروریسم به عنوان یک ابزار سیاسی بسیار خطرناک می باشد.

می توانید مثال هم بزنید؟

بله. یک مثال آن تروریسمی است که در خاورمیانه وجود دارد. این که با سرمایه و لجستیک از جنگجویان تروریسم حمایت می شود.... اروپا نیز چه در زمینه تروریسم و چه در حوزه مهاجرت عواقب این وضعیت را متحمل شده است. از سوی بسیاری از کشورهای اروپایی از تروریسم در منطقه حمایت شد، ولی در نهایت مردم سوریه و عراق از خود مقاومت نشان دادند و از حمایت جمهوری اسلامی ایران برخوردار شدند.

بدترین عواقب چه بوده اند؟

یکی از آن ها تخریب زیر بناهای کشور بوده است. نتیجه ناگوار دیگر فرار و پناهندگی چند میلیون نفر که بسیاری از آن ها به اروپا آمده اند و برخی از ایشان نیز آموزش نظامی دیده اند، می باشد. این موضوع دلیل برخی سوء قصدهای تروریستی در اروپا بوده است. این ها عواقب تصمیمات اشتباه هستند.

راه حلی برای این اتفاقات که در طول این مدت طولانی ادامه داشته اند، متصور است؟

راه حل این معضل قطع حمایت لجستیک و سیاسی از این گروه ها می باشد. همچنین باید تعهدی برای عدم استفاده از تروریسم برای تحقق اهداف سیاسی وجود داشته باشد. وقتی که گروه های تروریستی در محاصره قرار می گیرند، نیروهای آمریکایی با هلیکوپتر برای نجات آن ها اقدام می کنند. نتیجه این کار چیست؟ این است که مشکل از یک نقطه به نقطه دیگر منتقل می شود، به لیبی، به افغانستان، به کشورهای دیگر خاورمیانه. و وقتی می گویم باید کمک به تروریسم قطع شود، منظور من قطع این کمک در خاورمیانه و در کل دنیاست.

ایران به عنوان کشور گردشگری چه مزایایی دارد؟

ایران اماکن باستانی با 7 هزار سال قدمت دارد که در جای جای سرزمین آن که سه برابر مساحت اسپانیاست، قرار گرفته اند. وقتی که بازنشسته شوم، برای بازدید از این اماکن اقدام خواهم کرد...(خنده). در این عکس (عکسی را از موبایل خود به ما نشان داد) وزیر خارجه اسپانیا را همراه با گروهی از توریست های اسپانیایی می بینید...در مجموع از این که این امکان فراهم شد که به آلمریا بیایم تشکر می کنم و به همه شهروندان توصیه می کنم که از نمایشگاه هنر و فرهنگ ایرانی در موزه آلمریا بازدید به عمل آورند (لا وس د. آلمریا ).

 

وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر