مصاحبه با روزنامه ال موندو 1397/2/21

مصاحبه روزنامه ال موندو با جناب آقای فدایی فرد

 سفیر جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا

 21 اردیبهشت 1397

سفیر ایران: تهران می تواند به غنی سازی بدون محدودیت اورانیوم بپردازد

(ال موندو): محمد حسن فدایی فرد در مصاحبه ای با ال موندو اظهار داشت که کشورش آمادگی دارد ظرف مدت دو یا سه روز برنامه هسته ای خود را از سر بگیرد.

فدایی فرد دست داشتن ایران در تبادل آتش میان اسرائیل و سوریه را تکذیب نمود.

محمد حسن فدایی فرد (متولد 1953) از سال 2014 بالاترین نماینده تهران در اسپانیاست. اوهمچنین نماینده ایران در سازمان ملل متحد بوده و با تحولات بین المللی که در ماه های اخیر کشورش را متاثر ساخته و نهایتا منجر به خروج آمریکا از توافق هسته ای شده کاملا آشناست. وی هرگونه تلاش کشورش برای دستیابی به بمب اتمی را قاطعانه رد کرد.

از سوی دیگر، وی نه تنها واشنگتن بلکه پایتخت های اروپایی را نیز مورد انتقاد قرار می دهد که علیرغم ماندن در توافق هسته ای "هیچ گونه نفوذی روی شریک امریکایی خود برای ممانعت از خروجش از برجام به عمل نیاودند". ایشان همچنین بدون نام بردن از اسرائیل و عربستان به عنوان دو متحد دولت ترامپ، "از کشورهایی که وضعیت خاورمیانه را بر هم می زنند تا فشار را بر ایران افزایش دهند" انتقاد نمود. سفیر ایران همچنین ادعای تل آویو که ایران را متهم کرده است موشک های خود را به بلندی های جولان از پایگاه هایش در سوریه شلیک کرده را رد کرد. فدایی فرد در مصاحبه ای با ال موندو از دفترش در مادرید گفت: "این درست نیست، این وضعیت هیچ ارتباطی با تهران ندارد".

اگر سه کشور اروپایی که توافق هسته ای را امضا کردند، مجبور شوند در نهایت آن را ترک کنند چه اتفاقی خواهد افتاد ؟

یکی از گزینه های ما این است که ما می توانیم غنی سازی اورانیوم را حتی بیشتر از میزان قبل از امضای برجام بدون محدودیت برای اهداف غیر نظامی در دستور کار قرار دهیم.

یعنی، غنی سازی بیش از 20 درصد [سطح غنی سازی ایران قبل از انعقاد توافق هسته ای در سال 2015]؟

دقیقا. حتی بیشتر. اما، همیشه برای اهداف غیر نظامی. اگر توافق هسته ای برهم خورد، محدودیتی نخواهیم داشت. ما تمام این محدودیت ها را به صورت داوطلبانه اعمال می کنیم. در چنین حالتی، دیگر چه محدودیتی وجود خواهد داشت؟ چرا ما باید توانایی های مان را برای غنی سازی اورانیوم یا افزایش سانتریفیوژها محدود کنیم؟ گزینه دیگر این است که از پیمان عدم اشاعه هسته ای (NPT) خارج شویم. اما تاکید می کنم که اینها تنها گزینه های موجود ما هستند و به این معنا نیست که تصمیم گرفته ایم آنها را اجرا کنیم.

چه جایگزینی وجود دارد؟

هر یک از این تصمیمات و یا تصمیمات دیگر. ولی البته هیچکدام از آنها ایالات متحده را خوشحال نخواهد کرد.

رئیس جمهور ایران، حسن روحانی، از رئیس سازمان انرژی هسته ای کشور یعنی علی اکبر صالحی خواسته است برای آغاز "غنی سازی صنعتی" آماده باشد. منظورشان چیست؟

یعنی چیزی که قبلا گفتم. غنی سازی صنعتی اورانیوم به معنای غنی سازی بدون محدودیت است، اما همیشه برای مقاصد غیر نظامی. اگر چه ما آماده هستیم که برنامه هسته ای خود را در دو یا سه روز از سر بگیریم.

اگر اروپا نتواند مزایای این توافق را برای تهران تضمین کند، آیا این وضعیت راه را برای ساخت سلاح اتمی باز می کند؟

ایران هرگز هیچ سلاح کشتار جمعی، نه هسته ای، نه شیمیایی و نه بیولوژیکی نداشته است. ایران هرگز این سلاح ها را نداشته و حتی اگر برجام تبدیل به کاغذ پاره شود هم قصد تولید چنین سلاح هایی ندارد. ما به سلاح هسته ای به عنوان یک ابزار دفاعی اعتقاد نداریم.

اگر بروکسل تنها به شرطی در برجام بماند که ایران از موشک های خود انصراف دهد، آیا تهران مایل به بحث در مورد برنامه موشکی و یا نفوذش در منطقه خواهد بود ؟

به هیچ وجه. ما نه یک کلمه به برجام اضافه می کنیم و نه یک کلمه از آن حذف می کنیم. بحث موشک های ایران بحث دفاع ملی کشور است. توانایی های دفاعی قابل مذاکره نیست. اما اگر اروپا حسن نیت نشان دهد و الزامات برجام را برآورده کند، تهران در زمینه بحث در مورد وضعیت منطقه تصمیم خواهد گرفت.

در مورد تبادل آتش بین اسرائیل و سوریه: رسانه های اسرائیلی به ایران به عنوان مقصر شلیک موشک به سوی بلندی های جولان اشاره کرده اند. درست است؟

این به هیچ وجه درست نیست. آنچه اتفاق افتاده این است که ابتدا اسرائیل به سوریه حمله کرده و سپس سوریه به عنوان یک کشور مستقل از خود واکنش نشان داده است. متاسفانه، اسرائیل به خود اجازه داده زمانی که دولت دمشق پیروز مبارزه با تروریست های مورد حمایت و تامین مالی ایالات متحده و اسرائیل می شود به سوریه حمله کند. اما، این وضعیت هیچ ارتباطی با ایران ندارد. البته ما این واقعیت را پنهان نمی کنیم که مستشاران ایرانی به درخواست این کشور در سوریه حضور دارند.

آخرین باری که اسرائیل به پایگاه هوایی ارتش سوریه حمله کرد، حتی رسانه های ایران عکس هایی از سربازان ایرانی که در این حملۀ هوایی جان باختند، منتشر کردند.

بله، درست است و سپس ایران هشدار داد که در زمان و مکان مناسب پاسخ این حمله را خواهد داد. اما رخدادهای بامداد پنجشنبه هیچ ارتباطی با ایران نداشت.

برگردیم به برجام و آینده آن: تهران چه انتظاری از انگلیس، فرانسه و آلمان دارد؟

تحولات اخیر به رهبران اروپا پیام می دهد که دولت فعلی آمریکا به هیج وجه قابل اعتماد نیست. توصیه می کنیم اروپا درک نماید که رفتار غیر مسئولانه دولت آمریکا در قبال معاهدات چند جانبه بین المللی به برجام خلاصه نمی شود و بر اساس شعار «اول آمریکا» به  عرصه های دوجانبه هم کشیده می شود و اروپا باید خود را برای هر وضعیتی مهیا کند و چه بهتر که از همین حالا شروع کند. انتظار داریم اروپا در رفتارش با ایران صادق باشد و برای باج دادن به آقای ترامپ بدنبال امتیازگیری از ایران نباشد و مطمئن باشد که چنین اتفاقی نخواهد افتاد. ایران شرافتمندانه مذاکره می کند، مسئولانه عمل می کند و مقتدرانه از منافعش دفاع می کند.

آیا نقض توافق هسته ای توسط واشنگتن یک پیام "احتیاط" را به کره شمالی در آستانه شکستن یخ روابط  با آمریکا ارسال خواهد کرد؟

مورد کره شمالی از ایران متفاوت است. کره شمالی یک کشور هسته ای است در حالی که ایران نیست. آنچه که پیونگ یانگ تصمیم می گیرد براساس منافع خود آنهاست. با این حال، روشن است که ایالات متحده قابل اعتماد نیست. نمی توان به قول واشنگتن اعتماد کرد.

اگر توافق هسته ای لغو شود، این وضعیت بیشتر ایران، اروپا یا ایالات متحده را متاثر خواهد ساخت؟

البته چنین وضعیتی یک سری پیامدهای منفی منافع کوتاه مدت برای جامعه ایران خواهد داشت. با این حال، در نهایت، غرب بیشتر از ایران متاثر از این وضعیت خواهد شد.

 

وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر