مصاحبه با شبکه تلویزیونی آنتنا 3

بسمه تعالی

مصاحبه شبکه تلویزیونی Antena 3  با جناب آقای فدایی فرد

سفیر جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا

1397/3/31

1- اهمیت حضور ایران در جام جهانی روسیه چیست؟

ایران با حضور درجام جهانی به دنیا پیام می دهد که زندگی مردمش در تمام عرصه ها با امید و انگیزه ادامه دارد. به دنیا پیام می دهد ورزش قهرمانی در عرصه های فوتبال، فوتسال، والیبال، کشتی، ورزنه برداری همانند حوزه های مختلف علوم و فناوری فارغ از مناقشات سیاسی به روند پیشرونده و توسعه ای خودش ادامه می دهد. پیام می دهد که باید به دنبال اصول بازی جوانمردانه در همه صحنه های سیاسی، اقتصادی و ورزشی باشیم و جهان با صلح و دوستی و جوانمردی جهان بهتری خواهد بود.

2- ایران در صدر جدول گروهی قرار دارد که اسپانیا و پرتغال نیز در آن می باشند. بنظر شما آیا می توانید به مرجله بعدی صعود کنید؟

ایران برای تصاحب صدر گروه بی جوانمردانه جنگیده است و طبیعتا آنرا به راحتی واگذار نمی کند. با توجه به سرعت، قدرت، تکنیک، کار گروهی و بازی حرفه ای تیم اسپانیا، قطعا رویا پردازی نمی کنیم اما برای حفظ اعتبار فوتبال ایران در آسیا و جهان می جنگیم. ایران به عنوان مدعی و شگفتی ساز وارد زمین می شود. 

3- چه اخباری از ایران بعد از پیروزی بر مراکش به شما رسیده است؟

بعد از پیروزی مقابل مراکش شاهد انفجار شادی، روانه شدن صدها هزار نفر به خیابانها در سراسر کشور، حرکت کاروان شادمانی خودروها و مووترها در خیابانها و برپایی جشنی مردمی و خودجوش بودیم که ساعت ها ادامه داشت. جمعه شب گذشته حال ایران خوب بود.

4- بنظر شما بازی با اسپانیا چطور خواهد بود؟ اعتماد به  پیروزی دارید؟

جذابیت فوتبال به غیرقابل پیش بینی بودن آن است. جوانان ایران برای رفتن به تورنمنت روسیه جوانمردانه مبارزه کرده اند و طبیعتا از اعتبار فوتبال ایران دفاع می کنند. ایران به عنوان مدعی و شگفتی ساز وارد زمین می شود.  باور دارم جوانان ایران با کسب اعتبار و احترام برای فوتبال و فرهنگ ایران، زمین مسابقه را ترک خواهند کرد.

5- در ایران کدام بازیکنان تیم اسپانیا بیشتر شناخته شده اند؟

مردم ایران نسبت به تاریخ، فرهنگ، ادبیات، هنر و ورزش در اسپانیا احترام خاصی قائلند. فوتبال اسپانیا و ورزشگاران شما برای مردم ایران شناخته شده هستند. کاستا، سیلوا، پیکه، کوکه، ایسکو، راموس، اینیستا، بوسکتس، آلبا، دخیا، ناچو و دیگران برای فوتبال دوستان ایران و بخصوص برای تیم ایران و مربی آن شناخته شده هستند.

6-   نگاه یک ایرانی نسبت به مسابقه فوتبال چیست؟ عادات و رسوم دیدن بازی؟ آیا فوتبال پرطرفدارترین ورزش در ایران است ؟

فوتبال، فوتسال، والیبال، کشتی، ورزنه برداری از ورزش های مورد توجه مردم است اما فوتبال در صدر قرار دارد. فوتبال یک ورزش پرطرفدار در ایران است مردم ایران همانند اسپانیا هم طرفدار تیم های محلی خود هستند و هم طرفدار تیم های برتر لیگ بخصوص در پایتخت هستند. همان فضایی که بین طرفداران تیم های رئال مادرید، اتلتیکو مادرید و بارسلونا وجود دارد بین طرفداران تیم های فوتبال برتر ایران هم وجود دارد.  

7- در ایران چند استادیوم مهم وجود دارد ؟

در همه شهرهای ایران مجموعه های ورزشی شامل استادیوم های فوتبال وجود دارد اما شاید حدود ده استادیوم فوتبال با استاندارهای جهانی در پایتحت و شهرهای مختلف داشته باشیم. 

8-  آیا این واقعیت دارد که تنها مردان می توانند به استادیوم بروند؟ چرا؟

در حالیکه برای حضور بانوان در سالن های ورزشی فوتسال، کشتی و والیبال بعلت جمعیت محدود بازدید کنندگان تدابیری اندیشیده شده است، اما در خصوص حضور بانوان در استادیوم های فوتبال بدلایل مراعات مسائل دینی و اخلاقی و باورهای اجتماعی که غالبا بخاطر حفظ حریم خانواده و عفت عمومی در جامعه است مشکلاتی وجود دارد. در ایران نهضت بالنده ای به راه افتاده است تا با کمک همه عناصر تصمیم گیرنده و طبقات مختلف جامعه و با احترام به قوانین و هنجارهای اجتماعی و آموزه های دموکراتیک برای این مشکل راهکاری پیدا شود. من به یافتن راه حل بسیار امیدوارم.  

9-  نتیجه بازی ایران و اسپانیا را حدس بزنید

یقین دارم که ملت های ایران و اروپا برنده بازی روز چهارشنبه خواهند بود. تیم ایران در بازی مقابل اسپانیا قطعا به عنوان مدعی وارد زمین می شود. باور دارم جوانان ایران با کسب اعتبار و احترام برای فوتبال و فرهنگ ایران، زمین مسابقه را ترک خواهند کرد. امیدوارم همکاری های ورزشی بخصوص در حوزه فوتبال بین ایران و اسپانیا در سطوح ملی و باشگاهی پس از جام جهانی شتاب بگیرد.

10- اگر ایران جام جهانی را نبرد، چه تیمی دوست دارید برنده شود؟

با توجه به معیارها و استاندارهای فوتبال حرفه ای و برتر جهان، تصور می کنم اسپانیا صلاحیت پیروزی نهایی در جام جهانی 2018 روسیه را دارد. حداقل علاقه و آرزوی من این است.  

 

 

 

 

وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر