مصاحبه با روزنامه اکسپانسیون 28 جولای 2018

سفیر ایران در اسپانیا: غرب باید رعایت حقوق اقلیت ها را از ایران بیاموزد

محمد حسن فدایی فرد سفیر جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا در مصاحبه با روزنامه سیاسی - اقتصادی اکسپانسیون در تاریخ 18 جولای 2018 با انتقاد از رفتار غیرحرفه ای رسانه های گروهی غرب در تبلیغ چهره غیر واقعی از جمهوری اسلامی ایران و جهت دهی به افکار عمومی توسط رسانه هایی که دوست ایران نیستند، تحولات سوریه و یمن را دو نمونه زنده تحریف واقعیت ها و گمراه کردن افکار عمومی دانست. فدایی فرد گفت ایجاد یک داستان بی اساس در مورد حمله شیمیایی آوریل گذشته در دوما (سوریه) و تبلیغات گسترده در مورد آن و هم زمان، بی توجهی به کشتار هزاران زن و کودک بیگناه در یمن نشان از تعمد رسانه های زنجیره ای غرب برای گمراه کردن افکار عمومی در مسیر منافع قدرت ها دارد. سفیر کشورمان افزود تصویر مخدوشی که از ایران به معرض نمایش گذاشته می شود به حدی است که وقتی اتباع دیگر کشورها به ایران سفر می کنند با تصویری کاملا متفاوت از آنچه که در ذهن آنها ساخته شده، به کشورهای خود بر می گردند و این موجب بی اعتباری رسانه های دروغ پرداز است.  

فدایی فرد در پاسخ به سوالی در مورد اتهامات رژیم صهیونیستی در خصوص برنامه هسته ای مخفیانه ایران اظهار داشت: این ادعاهای بی اساس تداوم همان ادعاهای 15 سال قبل یعنی زمانی است که برنامه هسته ای ایران آغاز شد و سناریوهایی بی ارزش و مسخره است که دنیا به بی اعتباری آن پی برده است. سفیر کشورمان خروج عهدشکنانه ترامپ از توافق هسته ای در ماه مه گذشته را ناشی از تسلیم شدن آمریکا در مقابل فشار مخالفان ایران در داخل و خارج از آمریکا دانست.   

 

سفیر کشورمان در اسپانیا با یادآوری تفاوت های ارزشی و فرهنگی میان دو جامعه ایران و غرب، این  تصور را که ارزش های غربی باید در ایران به اجرا گذاشته شود کاملا اشتباه و غیرعملی خواند و گفت در کشوری 80 میلیونی که اکثریت قاطع آنرا مسلمانان تشکیل می دهند، مردم به رعایت و تکریم ارزش های اسلامی پایبندند و از اینرو نه تنها فرهنگ و جامعه بلکه سیاست نیز بر اصول شریعت استوار است. فدایی فرد اظهار داشت در ایران در حوزه های مختلف حقوق بشر و از جمله رعایت حقوق اقلیت ها ارزش هایی وجود دارد که دنیای غرب باید از آن بیاموزد. وی افزود آزادی دینی در ایران بیشتر از اروپا است کما اینکه در ایران حدود 600 هزار مسیحی و یهودی و زرتشتی دارای 5 نماینده در مجلس هستند و از امتیازات ویژه قانونی برخوردارند در حالیکه در هیچ کشور اروپایی چنین حقوقی به اقلیت های مذهبی داده نشده است. سفیر کشورمان احترام به ارزش های یکدیگر را پیش نیاز همزیستی مسالمت آمیز فرهنگ ها و ملت ها دانست.

 

وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر