سخنرانی کاردار موقت در همایش بزرگداشت ابن سینا 1397/7/17

بسم الله الرحمن الرحیم

 

سخنرانی جناب آقای کاشانی کاردار موقت سفارت جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا

در همایش بزرگداشت ابن سینا در دانشگاه آتونومای مادرید 1397/717

 

عالی جنابان، حضار محترم، خانم ها و آقایان؛

- ابتدا از جناب آقای رافائل گارِسه رئیس محترم دانشگاه آتونوما مادرید، سرکار خانم کارملا کالِس معاون محترم بین الملل دانشگاه و خانم پاتریسیا مارتینز رئیس دانشگده فلسفه بخاطر برپایی این رخداد وزین و به خاطر همه همکاری هایشان قدردانی می کنم؛

- از جناب آقای مسجد جامعی وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاون محترم شورای شهر تهران و همکارانشان برای سفر به اسپانیا و حضور در این رخداد فرهنگی سپاسگزاری می نمایم؛

- از جناب آقای اسماعیلی رایزن محترم فرهنگی سفارت که به منظور اجرایی شدن این پروژه تلاش چشمگیری داشتند تشکر می کنم؛

- از حضور در جمع شما حضار گرامی بسیار مفتخرم.

 

خانم ها و آقایان؛

ابوعلی حسین ابن عبدالله ابن سینا (دانشمند بلند آوازه ایرانی که امروز سردیس اش نماد پیوند سپهر علمی ایران و اسپانیا گردید) حکیم، فیلسوف، ریاضی دان، پزشک، منجم، شاعر، فقیه، عارف و سیاستمدار بزرگ زمانه خود بود و جهان اندیشه را تحت تاثیر عقاید و دانش خود قرار داد. ابو علی سینا بزرگ مردی بود که عملا دیوار کشیدن بین کشورها و ملت ها را نکوهید و با گسترش فرامرزی دانش خود، منادی اتحاد و ائتلاف بین فرهنگ ها و کشورها و ملت ها بود و بین ملت ها پلی از دانش استوار ساخت. او بر نقش و رأی فرزانگان و فرهیختگان در شناخت حقیقت و ترویج علوم تأکید داشت، با بیمارانش بی اندازه مهربان بود، با زیردستان بشدت فروتن بود و با دانشمندان برخوردی احترام آمیز داشت.

من در میان فرهیختگان و اندیشمندان ایرانی و اسپانیایی کسی را سراغ ندارم که مدافع تفکرات نژاد پرستانه باشد و همانند برخی از سیاستمداران بی تجربه کنونی جهان، به دنبال نفع خود و ضرر دیگران باشد.

آثار فرهیختگان علمی اسپانیا سروانتس، لورکا، کِبِدو، ماچادو، رامون ای کاخال مملو از عشق و بالندگی است. دانشمندان ما صلح، ثبات، امنیت، رفاه و توسعه را برای همه می خواستند. ابن سینا هرگز به آپارتاید علمی باور نداشت. او هم از دانش دانشمندان شرق و غرب بهره گرفت و هم حاصل دانش و تجارب خود را به عنوان میراث جهانی در اختیار بشریت قرار داد و امروز دانشگاه های ایران و اسپانیا مسئول حفظ میراث ماندگار دانشمندان و تسهیل ارتباطات و تعاملات علمی و پژوهشی دو کشور در همه علوم و فنون هستند.

ما امروز با سردیس دانشمند بزرگ ایرانی ابوعلی سینا به این دانشگاه معتبر جهانی آمده ایم تا بگوئیم اگر اسپانیا به دنبال گشودن بازوهایش بسوی کانون های علمی جهان و بین المللی کردن دانشگاه های خود است، ایران با تاریخ غنی و افتخار آمیزش و با گنجینه آثار مشاهیر و فرزانگانش و با ظرفیت های عظیم علمی و نسل جوان تحصیلکرده اش از شما استقبال می نماید.  

                                  متشکرم

وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر