مقاله منتشر شده در روزنامه ال موندو به مناسبت 22 بهمن 96

ایران؛ 39 سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی

 نویسنده: محمد حسن فدایی فرد، سفر فوق العاده و تام الاختیار جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا

منتشر شده در روزنامه ال موندو مورخ 23 بهمن 1396  برابر با  12 فوریه 2018

روز 11 فوریه میلیون ها نفر از مردم ایران در تمام شهرهای و روستاهای کشور با انجام راهپیمایی سی و نهمین سالگرد انقلاب اسلامی خود را جشن می گیرند. این راهپیمایی ها رأی اعتماد مجدد ملت ایران به نظام سیاسی برخواسته از انقلاب است. انقلاب اسلامی که همه تحلیلگران سیاسی را غافلگیر کرده بود با شعار «استقلال آزادی جمهوری اسلامی» به پیروزی رسید. جمهوری اسلامی از آن پس نه ژاندارم منطقه به عنوان حافظ منافع قدرت ها، بلکه خود تئوریسین نظم نوین منطقه ای شد که البته با مقاومت قدرت های مسلط و هم پیمانان منطقه ای آنها مواجه گردید. مخالفین جمهوری اسلامی کشورها و رژیم هایی بودند که استیلای منطقه ای و منافع نامشروع خود را در ایران از دست دادند و یا آموزه های های آزادی خواهانه و استقلال طلبانه انقلاب اسلامی را مغایر با اصول حاکمیت استبدادی خود می دانستند.

ملت ایران سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را در حالی گرامی می­دارند که نهال انقلاب اسلامی پس از گذشت چهار دهه، علیرغم تندبادهای شدید و ناملایمات پی­درپی، به درختی استوار و پربار تبدیل شده است. انقلاب اسلامی که حرکتی در جهت نفی استبداد داخلی و سلطه خارجی و تحقق آزادی­، عدالت و استقلال بود، توانست با برقراری نظام «جمهوری»، فصل جدیدی را بر مبنای مشارکت و آراء مردم در جهت تحقق اراده ملی آغاز کند كه تا كنون نيز ادامه یافته است.

کسب استقلال واقعی سیاسی و برقراری مردمسالاری، از مهمترین دستاوردهای نظام ج.ا.ایران است که در سایه آن توانسته است شاخص­های قابل توجهی را در رعایت و اجرای اصول مردمسالاری، اعطای حقوق سیاسی به شهروندان، حفظ عدالت جنسیتی از جمله افزایش سهم و نقش زنان در مشارکت­های اجتماعی، حفظ حقوق اقلیت­ها، رشد علمی در حوزه ­های مختلف پزشکی، نانوتکنولوژی، صنعت، رشد اقتصادی و فاصله گرفتن از اقتصاد تک محصولی وابسته به نفت، کاهش سهم نفت در بودجه دولتی، تقویت بخش خصوصی و حمایت از سرمایه­گذاری خارجی ثبت کند. ایران در حال حاضر و بر اساس شاخص­های جهانی اقتصاد، هجدهمین اقتصاد مؤثر جهانی است.

در همین چارچوب و در راستای برقراری و اجرای مردمسالاری، از جمله دستاوردهای ارزشمند ج.ا.ایران برگزاری انتخابات آزاد و توجه به اصل مهم چرخش قدرت با تکیه بر آراء مردم بود. در ایرانِ پس از انقلاب نزدیک به 40 انتخابات ملی آزاد با مشارکت گسترده واجدان شرایط رأی­دهی، برگزار شده است.

امضای «توافق هسته­ای» نه تنها گویاترین و مهمترین نمونه تأییدکننده سیاست تعامل­گرایانه ج.ا.ایران با نظام بین­الملل بود بلکه به خودی خود، نمونه موفقی از تعامل بین­المللی و دیپلماسی چندجانبه و دربرگیرنده منافع همه طرف­ها بود که حتی می­تواند به عنوان الگویی در جهت حلّ سایر بحران­های بین­المللی مورد توجه قرار گیرد. لازم است در اینجا بر این نکته تأکید شود که جمهوری اسلامی ایران حفظ «برجام» را ضرورتی برای تأمین منافع و امنیت جامعه بین­الملل و تضمین استمرار تعهدات بین­المللی می­داند و تصریحات مکرر آژانس بین­المللی انرژی اتمی و اتحادیه ها و کشورهای مختلف جهان نیز تأییدی قانونی و خدشه­ناپذیر در این زمینه می باشد.  

جمهوری اسلامی ایران علاوه بر ادامه سیاست تعامل­گرایانه خود با نظام بین­الملل، همچنان در تلاش است در جهت تعمیق روابط بین­الملل و حل مسائل پیچیده بین­المللی و منطقه­ای به ویژه در منطقه پرتنش غرب آسیا با مشارکت جمعی استفاده کند. مسائل و مشکلات جمعی، مشارکت جمعی را طلب می­کند و در دنیای به هم پیوسته کنونی و منافع به هم گره خورده کشورها، تحقق منافع یک کشور بدون درنظر گرفتن و تحقق منافع دیگر کشورها امکانپذیر نیست. یکی از مشکلات مهم منطقه ما معضل تروریسم است که طی سال­های گذشته منطقه غرب آسیا را وارد مرحله­ای پرخطر کرده است. اگرچه پروژه داعش ـ به عنوان مهمترین چهره تروریسم طی سال­های گذشته ـ رو به زوال گذاشته و شکست­های سختی را متحمل شده است اما «تروریسم» در قالب گروه­های مختلف افراط گرا، همچنان معضل امروز جامعه بین­المللی محسوب می­شود که دامنه آن به منطقه غرب آسیا محدود نمانده و خطر آن اروپا، آمریکا و شرق دور را هم تهدید می­کند. ایران نقشی اساسی در شکست این پدیده شوم ایفا کرد و بر تعهد خود به مبارزه با تروریسم همچنان پای­بند است.

بر این اساس، جمهوری اسلامی معتقد است حل معضل تروریسم نیازمند مشارکت جمعی و همکاری جدی و فراگیر با درنظرگرفتن منافع جمعی جامعه بین­المللی است. ما علاوه بر ایفای نقش مؤثر در مبارزه با تروریسم به ویژه کمک به دولت­های عراق و سوریه برای بیرون راندن تروریست­های تکفیری از شهرها و مناطق سرزمینی خود، معتقدیم بحران­های منطقه باید توسط کنشگران و دولت­های داخل منطقه حل و فصل شود و مداخله قدرت­های فرامنطقه­ای بدون درخواست کشورهای بحران­زده، معادلات را پیچیده تر و از مسیر حل و فصل دور می­کند.

روابط تاریخی و دوستانه 400 ساله ایران و اسپانیا از عمر بسیاری از کشورهای جهان عمیق تر است. مردم ایران برای دولت، ملت و فرهنگ اسپانیا ارزش و احترام زیادی قائلند. ایران اسپانیا را شریک پایدار سیاسی و اقتصادی خود در حوزه اروپا می داند و برای تحکیم و تعمیق مناسبات همه جانبه خود با اسپانیا ارزش فوق العاده ای قائل است. از اینرو شرکت های اسپانیایی برای حضور در بازار گسترده ایران در دوره پساتحریم در میان شرکای بین المللی خود پیشتاز بوده اند. ما در حال بازگشت به دوران طلایی مناسبات اقتصادی هستیم و به افق های بالاتر می اندیشیم.

وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر