اخبار > نگاهی به روابط ایران و اسپانیا در سال 1395


  چاپ        ارسال به دوست

خبرگزاری ایرنا منتشر کرد

نگاهی به روابط ایران و اسپانیا در سال 1395

نگاهی به روابط ایران و اسپانیا در سال 1395

مادرید- ایرنا- سال 1395 شمسی‌ همزمان با چهارصدمین سال روابط دیپلماتیک ایران و اسپانیا را می توان نقطه عطفی در روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دو کشور برای بازگشت به دوران قبل از تحریم های ناعادلانه علیه کشورمان دانست.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، روابط دوستانه دو کشور جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی اسپانیا در سال 1395 تحولات مثبتی را پشت سر گذاشت که بازگشت تدریجی روابط به دوران ماقبل تحریم ها و روی آوردن شرکت های معظم اسپانیایی به بازار ایران، یکی از شاخصه های روابط دو کشور است.
در این سال شرکت های اسپانیایی برای عقب نماندن از رقبای اروپایی، علاقه بیشتری به بازارهای ایران نشان دادند. اسپانیایی ها قبل از توافق برجام با اعزام یک هیأت بلندپایه که در سنت سیاسی این کشور کم سابقه است با اعزام وزرای خارجه، صنعت و عمران همراه با یک هیأت بزرگ اقتصادی به تهران (سپتامبر 2015) علامت راهبردی مهمی به ایران ارسال کرده و حمایت همه جانبه خود را از پیشرفت مذاکرات هسته ای و گشایش بازارهای ایران اعلام کردند.
با توافق برجام، مادرید مقصد اولین سفر اروپایی وزیر خارجه کشورمان بود. دکتر ظریف در این سفر (فروردین 1394) در دیدار با نخست وزیر، وزیر خارجه، رئیس پارلمان و با حضور در یک نشست ویژه با حضور برجسته ترین چهره های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و رسانه ای و مدیران شرکت ها، آمادگی کشورمان را برای گسترش همه جانبه روابط با اسپانیا اعلام داشت.
از این زمان بود که تجارت و سرمایه گذاری بین دوکشور با هدف بازگشت به دوران گذشته حرکت بالنده خود را آغاز کرد.
بر اساس آخرین آمارهای رسمی، حجم مبادلات دو کشور طی یکسال گذشته از مرز یک میلیارد یورو فراتر رفته و شرکت های اسپانیایی در بسیاری از پروژه های مختلف کشورمان سرمایه گذاری انحصاری یا مشترک داشته اند و برای پروژه های دیگری با ارزش چند میلیارد یورو نیز در حال مذاکره یا مطالعات امکان سنجی می باشند.
نفت، پتروشیمی، انرژی های تجدید پذیر، قطعات خودرو، ماشین آلات سنگین، الکترونیک، محصولات کشاورزی و دامی، راه آهن، هتل سازی و صنایع فولاد و کاشی و سرامیک، مهمترین بخش های تعاملات دو کشور در دوره پسابرجام می باشد.
روابط تجاری و اقتصادی دو کشور با سفرهای دوجانبه مقامات و هیات های دوکشور ادامه یافت که از جمله آن می توان به سفر قائم مقام وزارت اقتصاد اسپانیا به تهران، سفر بخش های مختلف تجاری اسپانیا به ایران و همچنین سفر هیات های اقتصادی ایرانی از جمله شرکت های دانش بنیان، نفت، گاز و پتروشیمی و.. به اسپانیا اشاره کرد.
در این سال همایش و سمینارهای مختلف آشناسازی صنایع و سرمایه گذاران اسپانیایی با ظرفیت های اقتصادی کشورمان در همه ایالت های اسپانیا برگزار شد و رسانه ها نقش مهمی در معرفی توانمندی ها و ظرفیت های اقتصادی کشورمان ایفا کردند.
یکی دیگر از بخش های مهمی که در سال 1395 از پویایی خوبی برخوردار شد، ورود شرکت های تجاری و اقتصادی مناطق و ایالت های مختلف اسپانیا در روابط با جمهوری اسلامی ایران بود. در این راستا شرکت ها و اتاق های بازرگانی ایالت ها و مناطق مختلف مانند ایالت خودمختار بارسلونا، باسک، والنسیا، مورسیا و.. در برنامه های اقتصادی ایران مشارکت کردند.
این موضوع که با تلاش های سفیرجمهوری اسلامی ایران طی سفر به استانهای مختلف و شرکت در مجامع اقتصادی و تجاری آنها مطرح شد، اکنون به مرحله خوبی رسیده و اغلب ایالت های اسپانیا را در بازسازی روابط اقتصادی با کشورمان فعال کرده است.
در این سال دو کشور توافق کردند گفتگوهای سیاسی برای بررسی همه ابعاد روابط و یافتن راه حل مشکلات پیش رو تشکیل شود. از این رو آقای «تخت روانچی » معاون اروپا و آمریکای وزارت خارجه کشورمان در سفر به مادرید اولین دور گفتگوهای سیاسی دو کشور را با دبیرکل وزارت خارجه اسپانیا برگزار کرد.
همچنین مدیرکل غرب اروپای وزارت خارجه کشورمان در سفری به مادرید و دیدار با مقامات مختلف سیاسی و اقتصادی، دومین دور گفتگوها را برگزار کرد و مقرر شد سند یادداشت تفاهم گفتگوهای سیاسی دو کشور منعقد شود. در این سال برخی مقامات سیاسی اسپانیا نیز به کشورمان سفر داشتند که سفر مدیرکل سیاست خارجی و امنیت بین الملل وزارت خارجه اسپانیا از آن جمله است.
این درحالی است که کشور اسپانیا تا آذر ماه سال 95 دولت رسمی نداشت و به صورت موقت اداره می شد که بر مدیریت روابط خارجی آن کشور شامل سفرها و انعقاد توافقنامه ها تأثیر بازدارنده گذاشته بود.
دیدار وزرای خارجه دو کشور در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ را می توان دیگر رخداد سیاسی دو کشور در سال 1395 دانست. «آلفونسو داستیس» وزیر خارجه اسپانیا و «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران در این دیدار با اشاره به روابط خوب تهران – مادرید بر این امر تاکید کردند که زمینه های متنوعی برای گسترش روابط میان ایران و اسپانیا وجود دارد افزون بر اینکه بر حفظ و دفاع از توافق هسته ای ایران تاکید داشتند.
داستیس پس از این دیدار، در صفحه توییتر خود نوشت: جلسه خوبی‌ با دوست ایرانی خود داشتم، برای تحکیم توافق هسته ای تلاش خواهیم کرد.
در بهمن ماه 1395 همزمان با سالگرد اعزام اولین سفیر پادشاه اسپانیا به دربار شاه عباس صفوی ( 1816 ) همایش بزرگداشت چهارصدمین سال روابط ایران و اسپانیا با همت وزارتخانه های خارجه دو کشور و در مشارکت و همکاری مرکز اسناد و تاریخ دیپلماسی کشورمان، مرکز اسناد تاریخی اسپانیا و رایزنی فرهنگی‌ کشورمان برگزار شد.
در این همایش که مقامات دوکشور، سفیران، دیپلمات ها، ایران شناسان و هموطنان ایرانی مقیم حضور داشتند، سخنرانان بر سابقه تاریخی و دوستانه روابط دو ملت و دو کشور تأکید و از توافق هسته ای و بازگشت ایران به مدار تجارت آزاد بین المللی ابراز خرسندی و حمایت نمودند.
در حاشیه این همایش، نمایشگاهی از اسناد تاریخی روابط دو کشور برگزار شد که مورد توجه مشتاقانه بازدید کنندگان قرار گرفت.
روابط فرهنگی دوکشور که برگرفته از فرهنگ غنی مردم بزرگ ایران و اسپانیا می باشد در سال 1395از بالندگی و شایستگی فراوانی برخوردار بوده است. در طول سال 1395 برنامه های متنوع و مختلفی اجرا گردید که شامل سمینارها، همایش ها، نمایشگاهها، کنسرت های موسیقی، نقالی خوانی، جشنواره فیلم و.. می گردد.
از جمله این برنامه ها می توان به برگزاری جشن نوروز 95، همایش مسیونرهای دوره صفویه، کنگره ایرانشناسان اسپانیا، بزرگداشت سعدی و سمینار عمرخیام، گرامیداشت هنر قدسی، نمایشگاه جهانگردی و گردشگری تحت عنوان فیتور، نمایشگاه کالاهای حلال، هفته فیلم ایران، نمایش فیلم های متنوع و متعدد مانند شیار 141، جشنواره موسیقی سنتی و محلی، نمایشگاه هنر ایرانی اسلامی اشاره کرد که بخشی از کارهای بزرگ فرهنگی در اسپانیا است.
در این راستا توافقنامه های مختلف با سازمان ها و نهادهای اسپانیا برای گسترش روابط فرهنگی به امضاء رسیده که می تواند تسهیل کننده اقدامات و برنامه های آینده باشد.
روابط پارلمانی دو کشور در این سال از تحرک خوبی برخوردار بود و چند هیإت پارلمانی از پایتخت های دو کشور دیدار و با همتایان خود تبادل نظر کردند. در این راستا «حسن قشقاوی» معاون امور پارلمانی و کنسولی وزارت امورخارجه طی سفری به اسپانیا و دیدار با مقامات سیاسی و پارلمانی، راههای گسترش روابط و رفع مشکلات حقوقی و کنسولی دو کشور را مورد تبادل نظر قرار داد.
روابط تجاری ایران و اسپانیا امروزه وضعیتی فعال و پویا دارد و بسرعت در حال بازگشت به دوران ماقبل تحریم است. طرفین نگاهی راهبردی و بلند مدت به روابط دارند و تجار و سرمایه گذاران را مورد حمایت های قانونی و تشویقی قرار می دهند.
یافتن مزیت های نسبی دوکشور و حضور سرمایه ای و فن آورانه اسپانیایی ها در بازار ایران از جمله مواردی است که مسئولان اقتصادی بدنبال آن می باشد.
یکی از این مزیت ها، صنعت گردشگری و هتل سازی اسپانیاست که در طول نمایشگاههای گردشگری در اسپانیا و ایران و حضور گردشگران دو کشور و فعالین صنعت گردشگری دو کشور قابل مشاهده است.
اکنون طرف اسپانیایی با علاقه و اشتیاق آماده ارائه تجربیات خود به طرف ایرانی است و کشور ما نیز با توجه به جذابیت های میراثی و تاریخی خود، مکانی مناسب برای جذب گردشگران و تعامل سازنده با صنعت گردشگری اسپانیا است.
مهمترین دستاورد روابط تجاری ایران و اسپانیا در سالهای پس از تحریم، عبور حجم روابط تجاری دوکشور از مرز یک میلیارد یورو و حضور سرمایه گذاران اسپانیایی با حمایت دولت و بانک های این کشور در بازار کشورمان است. اسپانیا اکنون بعنوان یکی از بزرگترین مشتریان نفت ایران در اروپا محسوب می شود و می تواند یک کشور پیشتاز اروپایی در همکاری های اقتصادی دوره پسابرچام قلمداد شود.


١٢:٤٥ - 1395/12/25    /    شماره : ٤٤٥٢٢١    /    تعداد نمایش : ٢٣٥خروج
وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر