اخبار > نقش ایران در اقتصاد منطقه ای و دوجانبه با اسپانیا


  چاپ        ارسال به دوست

مصاحبه سفیر ایران با روزنامه الموندو فینانسیرو

نقش ایران در اقتصاد منطقه ای و دوجانبه با اسپانیا

سوال: اهداف تجاری که ایران در حال حاضر در روابط خود با اسپانیا مشخص نموده کدامند؟

مناسبات دوستانه ایران و اسپانیا از عمق 400 ساله برخوردار است. این روابط در ابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی، تجاری و فرهنگی به صورت متقابلا سودمند تداوم داشته و اغلب ایالت های اسپانیا از این مناسبات بهره برده اند. شرکت های اسپانیایی در دوران تحریم های ظالمانه نیز ایران را تنها نگذاشتند و برخی از آنها نیز متحمل خساراتی شدند. اسپانیا کشوری است که همواره از حل و فصل دیپلماتیک مناقشه هسته ای حمایت کرد و در هر سطحی موضع خود را به صراحت اعلام داشت. اعتماد و احترام متقابل دو ویژگی اصلی پیوند دهنده دو ملت و دو کشور طی چهارصد سال گذشته بوده و طرفین مصمم به تحکیم و بسط مناسبات همه جانبه هستند.   همواره طی دهه های اخیر توانمندی ها و نیازمندی های اقتصادی ایران و اسپانیا تا حد قابل توجهی مکمل یکدیگر بوده و به همین دلیل ظرفیت ها و فرصت های اقتصادی قابل توجهی پیش روی فعالان اقتصادی دو کشور برای همکاری وجود داشته است. همین امر باعث شده تا در بین کشورهای اروپایی، اسپانیا به یکی از شرکای بزرگ تجاری ایران تبدیل شود. اسپانیا با تولید ناخالص داخلی بیش از 1250 میلیارد یوور در سال 2016،  بعنوان چهاردهمین قدرت اقتصادی در سطح جهان و پنجمین اقتصاد در سطح اتحادیه اروپایی شناخته می شود. این کشور در حوزه های مختلف صنعتی، حمل و نقل ریلی، کشاورزی، خدماتی، علمی و فناوری و گردشگری از ظرفیت های قابل توجهی برخوردار می باشد و امکان بهره مندی از این توانمندی ها برای کمک به رشد و توسعه اقتصادی جمهوری اسلامی ایران فراهم می باشد. از طرف دیگر نیاز قابل توجه اسپانیا به منابع انرژی ایران از جمله نفت و گاز و همچنین محصولات پتروشیمی، خشکبار، شیلات، فرش، صنایع دستی، زعفران و دهها پروژه معظم اقتصادی در حوزه های مختلف صنعتی و کشاورزی، فرصت مناسبی برای توسعه تعاملات اقتصادی متقابل فراهم نموده است. به دنبال توافق هسته ای و لغو تحریم های بین المللی علیه جمهوری اسلامی ایران، احیای روابط سنتی ایران با اروپا از جمله اسپانیا که همواره تامین کننده منافع دو ملت بوده است در دستور کار دولتمردان دو کشور قرار گرفت و حجم مبادلات تجاری بین دو کشور از سال 2015 روند صعودی به خود گرفت به طوریکه حجم مبادلات تجاری که در سال 2014 به کمتر از پانصد میلیون یورو کاهش یافته بود در سال 2016 از مرز یک میلیارد یورو عبور کرد و با توجه به مذاکرات صورت گرفته بین شرکت های اسپانیایی و بخش های مختلف اقتصادی در جمهوری اسلامی ایران و توافقات حاصله و همچنین از سرگیری خرید نفت از ایران توسط شرکت های اسپانیایی، انتظار می رود حجم مبادلات تجاری مجددا به دوران اوج خود که فراتر از 5 میلیارد یورو بود باز گردد. قابل توجه است که طی یکسال گذشته سرمایه گذاران اسپانیایی برنده دهها پروژه اقتصادی ایران به ارزش بیش از 3 میلیارد یورو شده اند و دهها پروزه دیگر هم در دست مذاکره یا مطالعات امکان سنجی است که به معنی یک اوج گیری رویایی در مناسبات فیمابین است.

سوال: ویژگی های فعلی و عوامل اصلی رشد اقتصاد ایران در سطح بین الملل کدامند؟

دیپلماسی اقتصادی ج.ا.ایران برای باثبات سازی و استحکام اقتصادی در حوزه داخلی رویکرد اقتصاد مقاومتی و در عرصه بین المللی رویکرد تعامل سازنده را اتخاذ نموده است. در بعد داخلی، مبنای اقتصاد مقاومتی، تغییر ساختارهای اقتصادی موجود و بومی سازی آن بر اساس محدودکردن اتکاء اقتصاد به منابع نفتی و رهایی از اتکای اقتصاد کشور به خام فروشی نفت و متنوع نمودن اقتصاد بومی در بخش های مصرف داخلی و صادرات استوار است. واگذاری تسهیلات بانکی به کارآفرینان و رفع بوروکراسی دست و پاگیر در اخذ تسهیلات بانکی، معافیت های گمرکی و مالیاتی برای سرمایه گذاران وکارآفرینان، زمینه سازی جذب سرمایه گذاری ها و ایجاد بنگاه های تولیدی جدید، آموزش رشته های کاری جدید با هدف به تحرک درآوردن تولید برای حل معضل بیکاری عناوین اصلی فعالیت های اقتصادی کشور است. دولت ایران طی سال های اخیر برنامه های جامع اقتصادی را جهت بهبود شرایط اقتصادی کشور تدوین و اجرا نموده است. با به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای و رفع تحریم های بین المللی، محدودیت های پیش روی اقتصاد ایران جهت توسعه تعاملات بین المللی برداشته و فضا برای پیگیری برنامه های اقتصادی دولت بیش از پیش فراهم گردید. به واسطه پیگیری این سیاست ها رشد اقتصادی ایران در سال گذشته 6.4% بود و برای یک سال آینده پیش بینی رشد 5 درصدی شده است. همچنین با اجرای سیاست های مالی جامع، نرخ تورم طی سه سال گذشته از 40% به 9% کاهش یافته است که این تجربه ای کم نظیر در مقابله با تورم در سطح جهانی محسوب می شود. کاهش وابستگی کشور به درآمدهای نفتی و کاهش سهم نفت در بودجه کشور از 40% به 20% یکی دیگر از موفقیت های بزرگ اقتصادی دولت جناب آقای دکتر روحانی بوده است و به همین دلیل ایران جزء معدود کشورهای صادر کننده نفت بود که توانست اثر افت شدید قیمت نفت در سال 2014 را بر اقتصاد کشور کنترل کند. به طور خلاصه می توان محورهای اصلی برنامه های اقتصادی ایران در حال حاضر را موارد ذیل ذکر نمود:

تقویت بخش خصوصی و کاهش وابستگی اقتصاد کشور به درآمدهای نفتی. در خصوص انجام این تغییرات در نظام اقتصادی ایران در داخل کشور بین همه تصمیم گیران اجماع نظر وجود دارد.

ما قصد داریم با انجام اصلاحات اقتصادی و رعایت انضباط پولی و مالی، پیش بینی پذیری اقتصادی را افزایش داده و از این طریق زمینه ساز سرمایه گذاری بیشتر در اقتصاد کشور شویم.

بهبود فضای همکاری های اقتصادی از طریق دسترسی آسان تر به اطلاعات اقتصادی، ایجاد شفافیت، اجرای دقیق مقررات داخلی و بین المللی ضد پولشویی، رقابتی کردن اقتصاد و ...

جذب و افزایش سرمایه گذاری خارجی با تمرکز بر انتقال فناوری نوین و تأمین سرمایه

سوال: می توانید برخی از اقدامات ایران برای تشویق  سرمایه گذاری خارجی را ذکر کنید؟

جمهوری اسلامی ایران از سال ها پیش با درک ضرورت جذب سرمایه گذاران خارجی برای کمک به رشد و توسعه اقتصادی کشور اقدام به ایجاد سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی نمود و این سازمان به موجب قانون تنها نهاد رسمی تشویق سرمایه گذاری خارجی در کشور می باشد که به تسهیل ورود سرمایه، تامین حمایت قانونی و امنیت کامل برای سرمایه گذاریهای خارجی می پردازد. همچنین پارلمان ایران قانون جلب سرمایه گذران خارجی را تصویب نمود که یک قانون جامع برای حمایت از سرمایه گذاران می باشد. در نتیجه، سرمایه گذاران خارجی در حمایت دولت و قانون قرار می گیرند. اینجانب به برخی از رئوس این قانون اشاره می کنم و با توجه به گستردگی موضوع علاقمندان می توانند با مراجعه به سایت سازمان سرمایه گذاری خارجی ایران به آدرس www.investiniran.ir  هم با این قوانین آشنا شوند و هم از کلیه طرح های اولویت دار برای سرمایه گذاری خارجی در ایران آشنا شوند.

سرمایه گذاری در تمام زمینه های زیر ساختی و تولیدی که فعالیت بخش خصوصی در آنها مجاز است می تواند بدون هیچ محدودیتی صورت پذیرد.

سرمایه گذار حق دارد نسبت به نقل و انتقالات ارز مربوط به اصل سرمایه و سود مربوطه به خارج از کشور اقدام نماید.

سرمایه گذار می تواند با ثبت شرکت در ایران تا صد در صد سهام آن را در اختیار داشته باشد و یا با طرفهای ایرانی شریک شود.

شرکت های خارجی می توانند در ایران دفتر داشته باشند و یا مجوز افتتاح شعبه بگیرند.

مالیات بر درآمد خالص شرکت های خارجی همچون شرکت های ایرانی 25% است.

دولت اصل سرمایه و خروج سود متعلقه را تضمین می کند.

سرمایه گذار خارجی از تسهیلات برابر با تسهیلات سرمایه گذار داخلی استفاده خواهد کرد.

سرمایه گذاری می تواند به صورت نقدی و یا انتقال ماشین آلات، مواد اولیه و دانش فنی و خدمات تخصصی باشد.

سوال: موقعیت و نقش ایران در خاورمیانه چگونه است و چشم انداز آنرا برای سال های آینده چطور می بینید؟ ممکن است در مورد روابط ایران با کشورهای همسایه توضیح دهید؟

ایران کانون ثبات و امنیت در منطقه ای است که در آتش ناامنی و تروریسم می سوزد. همزمان، ایران عضو مسئول و متعهد جامعه بین المللی است و هیچگاه تهدیدی علیه هیچ کشوری نبوده است و تمام توان خود را برای مبارزه با تروریسم و بازگرداندن امنیت به منطقه بکار گرفته است. گسترش و تعمیق روابط با کشورهای همسایه، رکن اصلی سیاست خارجی ایران است. امروزه همه اذعان دارند که ایران موثرترین نیروی مبارزه با تروریسم داعش در سوریه و عراق است. ایران مهد تمدن، فرهنگ و هنر بوده و اسلام شیعی نماد همزیستی مسالمت آمیز ادیان و مخالف جدی تفاسیر افراطی و تروریستی از آموزه های اسلامی بوده است. بر این اساس، ایران در روابط دوجانبه خود با همسایگانش هیچ مشکلی ندارد، اگرچه در مورد راه حل مشکلات منطقه با برخی از بازیگران عدم توافق دارد و خوشبختانه صحت و استحکام واضع ایارن در خصوص بحران هیا منطقه بر همگان آشکار شده است. ایران یک بازیگر کلیدی و ذینفوذ در سیاست های منطقه است و البته هرگز بدنبال تنش آفرینی با هیچ کشوری و یا حذف سایر بازیگران منطقه ای نبوده است. نفوذ ایران؛ معنوی، فرهنگی و ذاتی بوده و اکتسابی نیست و نمی توان آن را با پول، سلاح و تبلیغات بدست آورد و یا جابجا کرد و هیچ کشوری توان از بین بردن چنین نفوذی را ندارد چون خاستگاه چنین نفوذی مبتنی بر تاریخ، تمدن و فرهنگ است و طی قرون متمادی شکل گرفته و در قلب ملت ها جای گرفته است. نفوذ جمهوری اسلامی در منطقه با رعایت و احترام به حاکمیت و استقلال کشورها و مداخله نکردن در امور دیگران، نفوذی گفتمانی و مبتنی بر قدرت نرم است. هدف اساسی جمهوری اسلامی ایران در منطقه حسن همجواری با همسایگان، افزایش ثبات و امنیت در منطقه، توسعه اقتصادی برای همگان، مبارزه با تروریسم، ایجاد صلحی فراگیر، محو جنگ‌طلبی و آثار مخرب آن است.

سوال: طرح های مهم در دست اجرای ایران که شرکت های اسپانیایی و غیر اسپانیایی بتوانند در آنها سرمایه گذاری نمایند کدامند؟

همانطور که اشاره کردم، دولت جمهوری اسلامی ایران به دنبال توافق هسته ای و برداشته شدن تحریم ها، برنامه های جامعی جهت توسعه زیرساختارهای اقتصاد کشور تدوین نمود که اجرای بخش قابل توجهی از این برنامه ها و پروژه ها که ارزشی بالغ بر 360 میلیارد دلار دارند، با مشارکت شرکت های خارجی امکان پذیر می باشد. با توجه به بهره مندی کشورهای اروپایی از دانش فنی بالا و همچنین با در نظر گرفتن روابط سنتی اقتصادی بین ایران و اروپا که در دوران قبل از تحریم ها شرکای اصلی تجاری ایران بودند، انتظار می رود در دوران جدید، شرکت های اروپایی نقش به سزایی در تحقق برنامه های مورد نظر دولت ایرانی برای توسعه زیرساختارهای اقتصادی کشور ایفا نمایند. در همین راستا، به برخی برنامه ها و پروژه های تدوین شده از سوی دولت ایران در حوزه های مختلف جهت مشارکت با سرمایه گذاران خارجی اشاره می کنم:

نفت و گاز: تعریف 50 پروژه مختلف به ارزش 185 میلیارد دلار برای 6 سال آتی از جمله ساخت تهیزات نفتی، نوسازی طرح های بالادستی، نوسازی و بازسازی پالایشگاه ها، افزای تولید چاه های نفت، ساخت پالایشگاه های جدید و گاز سوز کردن 200 هزار خودرو

پتروشیمی: 70 میلیارد دلار برای تجهیز صنعت پتروشیمی و سرمایه گذاری در بخش های مختلف.

معدن:  توسعه صنایع معدنی به ارزش 29 میلیارد دلار

انرژی تجدید پذیر: نصب 5 هزار مگاوات نیروگاه خورشیدی و بادی طی پنجسال آینده. جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر بزرگترین تولید کننده برق منطقه خاورمیانه بوده و به کشورهای همجوار (ترکیه ، عراق و آسیای میانه) برق صادر می کند. دولت جمهوری اسلامی ایران به دنبال توسعه انرژی های نو در ایران به ویژه انرژی بادی و خورشیدی، ساخت نیروگاههای آبی و خطوط انتقال برق می باشد و امتیازات ویژه ای برای سرمایه گذاران در این حوزه در نظر گرفته شده است که خرید تضمین برق تولیدی یکی از آنها می باشد. ساخت نیروگاه های آبی، بادی و خورشیدی و سیکل ترکیبی و ساخت سد در نقاط مختلف کشور از جمله این پروژه ها است.

زیر ساخت: 120 طرح زیر ساختی به ارزش 25 میلیارد دلار شامل، توسعه فرودگاه بین المللی امام خمینی، ساخت 6 فرودگاه جدید، نوسازی و بازسازی فرودگاه های فعلی، خدمات فرودگاهی، توسعه مترو تهران، احداث شهرک های جدید، راه آندازی قطار سریع السیر تهران-مشهد، تهران-اصفهان و تهران –همدان، برقی کردن قطار تهران مشهد (اینکو)، خرید لوکوموتیو

گردشگری: توسعه امکانات اقامتی و تاسیسات گردشگری، سرمایه گذاری در احداث 400 هتل 4 و 5 ستاره

شیلات، ماهیگیری و کشتی

کشاورزی: ایران در رتبه چهارم دنیا از حیت تنوع تولیدات کشاورزی با تولید بیش از 90 میلیون تن در سال قرار دارد. ایران نخستین تولیدکننده زعفران دنیا ( تولید سالانه 215 تن معادل 95% کل تولید جهانی این محصول) می باشد. با توجه به مشکل خشکسالی و کمبود منابع آب، وزارت کشاورزی ایران در صدد بهبود شرایط مدیریت منابع آبی و بهره مندی از آخرین فناوری های روز دنیا در این رابطه می باشد. در این زمینه با توجه به تجارب ارزشمند اسپانیا امکان همکاری های گسترده وجود دارد.

سوال: موقعیت فعلی حضور اسپانیا در ایران چگونه است؟

روابط اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و اسپانیا در سال 2011 با رسیدن به مرز 5 میلیارد یورو به نقطه اوج خود رسید تا اینکه با شروع تحریم های نا عادلانه علیه کشورمان به دلیل برنامه صلح آمیز هسته ای، این روابط روند نزولی به خود گرفت و در سال 2014 به کمتر از پانصد میلیون یورو کاهش یافت. با دستیابی به توافق هسته ای و برداشته شدن تحریم های بین المللی علیه جمهوری اسلامی ایران بار دیگر توسعه تعاملات اقتصادی بین ایران و اسپانیا مورد توجه دولتمردان و فعالان بخش خصوصی در دو کشور قرار گرفت گرفت و عزیمت هیات های متعدد اقتصادی از اسپانیا به جمهوری اسلامی ایران با سفر همزمان سه وزیر امور خارجه، اقتصاد و صنعت در راس یک هیات اقتصادی متشکل از نمایندگان بیش از 60 شرکت بزرگ اسپانیایی در مهر ماه 1394 شروع و به دنبال آن هیات های بزرگ اقتصادی متعددی از ایالت های مختلف اسپانیا به ایران سفر نمودند. دستاورد تحرکات جدید در تعاملات اقتصادی بین جمهوری اسلامی ایران از سر گیری روند صعودی افزایش حجم مبادلات تجاری دو کشور بوده به طوریکه در سال 2016 میلادی حجم مبادلات تجاری بین دو کشور از مرز یک میلیارد یورو عبور کرد. شکرت های اسپانیایی برنده دهها پروژه بزرگ اقتصادی ایارن بودند و در حال مذاکره یا مذاکرات امکان سنجی دهها پروژه دیگر نیز هستند که چشم انداز بسیار امیدوار کننده ای پیش روی تعاملات تجاری و اقتصادی دو کشور قرار می دهد. انتظار می رود که با توجه به مذاکرات صورت گرفته بین شرکت های اسپانیایی و بخش های مختلف اقتصادی در جمهوری اسلامی ایران و توافقات حاصله، در آینده شاهد رشد چشمگیر سرمایه گذاری و انتقال دانش فنی از سوی شرکت های اسپانیایی در ایران در حوزه های مختلف صنعتی، راه آهن عادی و سریع السیر، پتروشیمی، انرژی های بادی و خورشیدی، خودرو، کشاورزی، شیلات، سد، سرامیک و غیره باشیم. در پایان باید به این نکته مهم اشاره کنم که شرکت های اسپانیایی همواره از وجهه و اعتبار بسیار بالایی نزد مردم و فعالان اقتصادی ایران برخوردار بوده اند و در صورت جدیت از سوی شرکت های اسپانیایی فضا برای حضور بیش از پیش آنها در اقتصاد ایران فراهم می باشد.


١٣:٥٥ - 1396/01/09    /    شماره : ٤٤٦٩٧٥    /    تعداد نمایش : ١٨٧خروج
وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر