اخبار > به مناسبت سی و نهمین طلیعه فجر پیروزی انقلاب اسلامی ایران


  چاپ        ارسال به دوست

دهه فجر مبارک

به مناسبت سی و نهمین طلیعه فجر پیروزی انقلاب اسلامی ایران

  

بسم الله الرحمن الرحیم

به مناسبت سی و نهمین سال پیروزی انقلاب اسلامی 

 

روزها و لحظه های بهمن ماه، روزهای ماندگار و فراموش ناشدنی در تاریخ ملت بزرگ ایران است. پیروزی انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 به عنوان رساترین فریاد تاریخ معاصر به رهبری امام خمینی رحمت الله علیه در جهان ثبت گردید. انقلابی که مبتنی بر بینش عمیق توحیدی و الهام گرفته از انقلاب سرخ عاشورای حسینی بود، که در آن ملتی بزرگ، با اعتقادی راسخ، نیروهای باطل را شکست داده  و چشم قدرتمندان و صاحبان زر و زور و تزویر را به خود باوری و تحول عظیم مردم ایران خیره ساختند. با پای گذاردن در دایره معنویت و ایثار و شهادت بود که فرزانگان خاک، از این سرزمین پاک، به سوی افلاک، پر گشودند و تا نهایت تاریخ جاودانه شدند. یاد بنیانگذار فقید جمهوری اسلامی ایران و تمامی شهیدان انقلاب اسلامی، همیشه سبز و پاینده باد.

  ماه بهمن، یادآور حماسه پرشکوه و کم نظیر ملتی است که توانست تحت رهبری و هدایت بزرگ مردی فرزانه و روشن ضمیر و با بهره گیری از تعالیم دین مبین اسلام فصل جدیدی از حیات سیاسی و فرهنگی خویش را آغاز نماید و بار دیگر نقش تاریخی و بی مانند خود را در اعتلای فرهنگ و تمدن اسلامی تجدید نماید. این انقلاب عظیم و کم نظیر اسلامی در اندک زمان، با وارد کردن اسلام در صحنه سیاست بین الملل توانست، معادلات قدرت در جهان را تغییر داده و خود را به عنوان نیروی سیاسی و فرهنگی جدیدی، در مرکز توجهات جهانی قرار دهد.

پیروزی انقلاب اسلامی ایران، در زمانی به وقوع پیوست که جهان به دو قطب شرق و غرب تقسیم شده بود لذا عدم اتکای انقلاب به قدرت های جهانی بدون شک موجب شد تا خود را به عنوان معجزه  قرن  معرفی نماید  و چشم امید مظلومان و مستضعفان جهان را به خود خیره سازد. تأثیر سریع انقلاب اسلامی در منطقه و بیداری مردم مسلمان و حتی غیرمسلمانان در بسیاری از کشورهای تحت سلطه استعمار، گواه روشنی بر این مدعاست؛ زیرا در کمتر مقطعی از تاریخ، شاهد پیروزی و تأثیرگذاری قاطع جنبشی صرفا مردمی بوده ایم.

رمز پیروزی انقلاب اسلامی از دیدگاه امام خمینی رحمت الله علیه

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، طولی نکشید که پرتوهای معنوی این بارقه الهی مرزهای جغرافیایی را درنوردید و مسلمانان جهان را از خواب غفلت بیدار کرد و رستاخیز اسلامی را در سراسر جهان پدید آورد. زیرا این انقلاب، جنبه معنوی و دینی داشت و از این رو، توانست در کشورهای اسلامی نفوذ نماید و هزاران انسان را شیفته خویش سازد. امام خمینی(ره) در معرفی انقلاب اسلامی و بیان رمز پیروزی آن فرمودند: "... این قیام، قیام حق بر باطل بود، قیام عبودیت بر طاغوت بود، قیام انسانیت بر توحّش بود. رمز پیروزی ما در این بود که نهضت ما جنبه معنوی و اسلامی داشت... این هدیه غیبی بود که [خداوند] به ما داد. این استقلالی که خدای تبارک و تعالی به ما داده  و دست اجانب را کوتاه کرده، برای خاطر آن قدرت ایمان و وحدت کلمه بود".

تحولی شگفت انگیز

این رویداد شگفت انگیز چون انفجاری عظیم، جهان را به لرزه درآورد و ساکنان آن را در بهت و تحیّر فرو برد و تمامی تحلیل ها و برنامه ریزی های سیاست مداران و سازمان های جاسوسی و اطلاعاتی دنیای استکبار را دگرگون ساخت و راه تازه ای پیش روی حقیقت طلبان گشود. آنان که در گرداب ضلالت و مرداب مادی گرایی و رفاه طلبی فرو رفته بودند، با حساب و کتاب های دنیایی و تحلیل های ضعیف سیاسی خود نتوانستند از این رویداد معجزه آسا درک درستی یابند و به صراحت به درماندگی خود اعتراف نمودند. در بهمن ماه 57، جهان شاهد تحولی شگرف و انقلابی عظیم و مردمی در تاریخ بود. قیام ملتی مصمم و یکپارچه با قلب هایی سرشار از عشق و ایمان. در بهمن ماه، رهبر بزرگ و نستوهی، پس از 15 سال دوری از وطن، قدم بر خاک گلگون میهن گذاشت تا استقلال و آزادی را برای امتی خداجو به ارمغان آورد. امام آمد و عظمت، شرافت و افتخار به همراه آورد و به فرموده مقام معظم رهبری، حضرت آیت اللّه خامنه ای مدظله العالی، "امام آمد تا به نام خدا، سفینه نجات خلق را از میان لجّه ای خون به ساحل پیروزی رهنمون شود". 

بدین سان، بهمن 57 طلوع دوباره اسلام ناب محمدی صلی الله علیه و آله و سلم بود که تجدید حیات اسلام بدست مستضعفان و زمینه سازی ظهور حضرت ولی عصر، مهدی موعود عجل الله تعالی فرجه الشریف را نوید داد.

اهداف انقلاب اسلامی

استقلال طلبی و نفی سلطه بیگانگان، اصالت دادن به معنویت و ارزش های اخلاقی، احترام به کرامت انسانی، احیای تفکر عقلانی در حوزه معرفت دینی، طرح این اندیشه که دین از سیاست و علم از دین جدا نیست، بازگشت به هویت دینی و فرهنگی، احیا و اصلاح باورهای مذهبی، ایجاد وضع مناسب برای رشد مادی و معنوی انسان ها و سرانجام وحدت و عزت امت اسلامی از اصلی ترین اهداف انقلاب اسلامی است. در حقیقت وجه غالب انقلاب کوشش در راه احیای فرهنگ و تمدن اسلامی و تشکیل حیات طیبه در عصر حاکمیت کفر و الحاد است.

خوش آمدی

خورشید پر فروغ انقلاب اسلامی با گذشت چهار دهه از عمر پر برکت خویش، اینک سرافرازانه و پر شکوه تر از گذشته از پس قله پیروزی رخ می نماید. انقلابی که بزرگ ترین و عمیق ترین تحوّل ارزشی و فکری را در عصر حاضر به وجود آورد و معمار بزرگ آن و احیاگر قرن، امام خمینی(ره)، اسلام ناب محمدی را به صحنه های اجتماعی کشاند و با کنار زدن نظام طاغوتی، به اصلاح امور امت و تحکیم پایه های حکومت اسلامی در ایران و معرفی تعالیم اسلام به عنوان تنها راه سعادت  بشریت در جهان پرداخت. آنچه در این انقلاب انکارناپذیر و چشمگیر است تأثیر تعیین کننده اسلام، به عنوان محرک انقلاب و نقش سرنوشت ساز علمای آگاه به زمان، در بسیج و تمرکز بخشی توده ها، در پرتو اندیشه دینی است. هویت اسلامی انقلاب بود که امپریالیسم را در دو قالب شرقی و غربی اش، به چالش طلبید.

اینک در حالی آغاز سی و نهمین سال پیروزی انقلاب اسلامی را گرامی می داریم که کاروان انقلاب از سنگلاخ های عظیم در مسیر حرکت خود عبور کرده است و با اقتدار تمام بر مواضع اصولی و مکتبی خود، تأکید می ورزد. بی تردید در ادامه نیز با الهام از ارواح مقدس شهدا و رشادت های ایثارگران و با عنایات خداوند و تحت زعامت رهبر گرانقدرمان، موانع را رفع و نور امید را در دل  مستضعفان جهان روشن خواهیم کرد.

سلام بر تو ای مطلعِ فجر، ای سپیده سحر، خوش آمدی. خوش آمدی که با آمدنت زنجیرهای حقارت از گردنمان گسیخت، افتخار و سربلندی تاریخی مان بازگشت، در قلب های سوخته مان گل بوته های عشق و امید روئید و بر گونه های زردمان گل خنده های شادی نمودار شد. خوش آمدی که با مقدمت، عطر استقلال و آزادی در فضای میهن اسلامی مان پیچید و قفس ها شکسته شد. خوش آمدی ای فجر پیروزی. طلوع آزادی وطن، بارش مهتاب، ترانه عشق،  مقدمت را گرامی می داریم .

 سال روز  ورود  تاریخی امام خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران به میهن که طلیعه فجر انقلاب اسلامی ایران گشت و یوم الله  22  بهمن ماه ،  پیروزی انقلاب شکوهمند کشور عزیزمان را به ملت شریف ایران، به خصوص به هموطنان گرامی مقیم اسپانیا تبریک عرض می نمائیم. امیداوریم با حفظ همدلی و اتحاد و نیز آگاهی و بصیرت، از ارزش ها و دستاوردهای انقلاب اسلامی مردم ایران که با فداکاری و جانفشانی همه اقشار به ویژه جوانان به دست ما رسیده است، پاسداری نمائیم.  

سفارت جمهوری اسلامی ایران - مادرید 

 


١٤:٥٣ - 1396/11/11    /    شماره : ٤٩٨٤٢٠    /    تعداد نمایش : ٢٠٠خروج
وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر