اخبار > سخنرانی سفیر در مرکز عالی مطالعات دفاع ملی اسپانیا


  چاپ        ارسال به دوست

سخترانی

سخنرانی سفیر در مرکز عالی مطالعات دفاع ملی اسپانیا

سخنرانی جناب آقای فدایی فرد سفیر جمهوری اسلامی ایران در مادرید

در مرکز عالی مطالعات دفاع ملی اسپانیا- 1396/11/13

 

به دعوت سرلشکر رافائل سانچز اورتگا رئیس محترم مرکز عالی مطالعات دفاع ملی اسپانیا جناب آقای فدایی فرد سفیر جمهوری اسلامی ایران در مادرید در تاریخ 13 بهمن 1396 در جمع 120 تن از فرمانده هان، افسران نیروهای مسلح و دانشجویان خارجی حاضر در آن مرکز به ایراد سخنرانی پرداخت. در ابتدا جناب آقای فدایی فرد کلیاتی در خصوص سیاست و امنیت در نظام بین الملل مطرح و سپس مواضع سیاست خارجی و امنیتی جمهوری اسلامی ایران در موضوعات مهم منطقه ای و بین المللی را مورد اشاره قرار داد. در پایان نیز به سئوالات حاضرین در جلسه پاسخ داده شد.

جناب آقای فدایی فرد در بخشی از سخنان خود با اشاره به مباحث امنیت جهانی؛ امنیت اروپا را وابسته به امنیت خاورمیانه و شمال آفریقا دانست و بطور کلی نظم جهانی را وابسته به امنیت خاورمیانه قلمداد نمود. از این منظر، ایشان افزود: منطقه غرب آسیا یکی از صحنه‌های اصلی شکل‌گیری نظام آتی بین‌الملل است و بازیگران اصلی این منطقه قابل حذف از سیستم امنیت بین المللی و نادیده انگاشته شدن نیستند. امروز امنیت مقوله ای پیوسته و متقابل است که درآن امنیت ِیکی، در گرو امنیت ِدیگری است. عصر امنیت یکجانبه مدت هاست به پایان رسیده و این درسی است که تحولات عراق و سوریه و یمن و افغانستان به قدرت‌های مداخله‌گر و کشورهایی که درصدد ایجاد نا امنی و تهدید امنیت دیگران برای رسیدن به امنیت موهوم خود بودند آموخت. سفیر کشورمان راهکار برون رفت از این وضعیت را "همکاری همه برای امنیت همه" برشمرد.  

در ادامه سخنرانی مواضع جمهوری اسلامی ایران در مسائل مهم داخلی، منطقه ای و بین المللی ازجمله وضعیت توافق هسته ای، مواضع جمهوری اسلامی ایران با کشورهای حوزه خلیج فارس، توانمندی های موشکی کشور و نقش بازدارندگی آن، تحولات سوریه و عراق، تجاوز نظامی به یمن، وضعیت حزب الله لبنان و نقش آن در مبارزه با گروه های تروریستی از جمله داعش، اشغال سرزمین فلسطین توسط رژیم صهیونیستی به عنوان عامل بی ثباتی در منطقه، برای حاضرین در جلسه تشریح گردید.

متن کامل سخنرانی در صفحه اول پورتال سفارت جمهوری اسلامی ایران در مادرید در بخش سخنرانی های سفیر قابل رویت می باشد.


١٤:٥٧ - 1396/11/18    /    شماره : ٤٩٩٤٠٥    /    تعداد نمایش : ٢٢٣خروج
وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر