اخبار > رونمایی از تندیس ابو علی سینا در دانشگاه آتونومای مادرید


  چاپ        ارسال به دوست

رونمایی از تندیس ابو علی سینا در دانشگاه آتونومای مادرید

رونمایی از تندیس ابو علی سینا در دانشگاه آتونومای مادرید


بسمه تعالی

 

رونمایی از تندیس ابو علی سینا در دانشگاه آتونومای مادرید

و برگزاری همایش بزرگداشت

 

روز سه شنبه 17 مهرماه 1397 طی مراسمی با حضور ابوالفضل کاشانی کاردار موقت سفارت جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا، احمد مسجد جامعی معاون شورای شهر تهران، برزین ضرغامی رئیس سازمان زیبا سازی شهر تهران، سید مجتبی موسوی معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهر تهران و علیرضا اسماعیلی رایزن فرهنگی سفارت کشورمان در اسپانیا، نیم تنه ای از ابوعلی سینا به منظور معرفی مفاخر پرآوازه ایرانی و برای شناساندن فرهنگ و تمدن غنی جمهوری اسلامی ایران در محوطه دانشگاه آئوتونامای مادرید نصب و رونمایی شد.

در این مراسم ابتدا پروفسور رافائل گارسه رئیس دانشگاه آتونوما، خانم کارملا کالس معاون بین الملل و خانم پاتریسیا مارتینز رئیس دانشگاه فلسفه و ادبیات دانشگاه از هیأت ایرانی در حوزه ریاست استقبال نمودند و در حضور جمع کثیری از اساتید، دانشجویان، ایران شناسان و علاقمندان به تاریخ و فرهنگ ایران زمین از سردیس ابو علی سینا در مرکز دانشگاه آتونوما پرده برداری شد. پروفسور رافائل گارسه در این مراسم با ابراز خرسندی از حضور هیات ایرانی در مادرید،  معرفی حکیم ابوعلی سینا به عنوان یکی از بزرگترین دانشمندان ایران و جهان را فرصت ارزشمندی دانست و گفت: نصب این نیم تنه می تواند فرصت شناخت مشاهیر ایرانی برای دانشجویان و اساتید و علاقه مندان را فراهم کرده و موجب تعمیق همکاری های بیشتر فرهنگی-دانشگاهی بین دوکشور ایران و اسپانیا شود

 

پس از مراسم رونمایی، همایش بزرگداشت ابو علی سینا در محل سالن اصلی همایش های دانشگاه آتونوما با حضور اساتید اسپانیایی از دانشگاه های مختلف برگزار شد. در این همایش ابوالفضل کاشانی کاردار موقت سفارت کشورمان در اسپانیا طی سخنانی گفت: ابو علی حسین ابن عبدالله ابن سینا دانشمند بلند آوازه ایرانی، حکیم، فیلسوف، ریاضی دان، پزشک، منجم، موسیقی دان، شاعر، فقیه، عارف و سیاستمدار بزرگ زمانه خود بود و جهان اندیشه را تحت تاثیر عقاید و دانش خود قرار داد. ابو علی سینا بزرگ مردی بود که عملا دیوار کشیدن بین کشورها و ملت ها را نکوهید و با گسترش فرامرزی دانش خود، بین ملت ها پلی از دانش استوار ساخت. کاشانی افزود: من در میان فرهیختگان و اندیشمندان ایرانی و اسپانیایی کسی را سراغ ندارم که مدافع تفکرات نژاد پرستانه باشد و همانند برخی از سیاستمداران بی تجربه کنونی جهان، به دنبال نفع خود و ضرر دیگران باشد.

آثار فرهیختگان علمی اسپانیا سروانتس، لورکا، کِبِدو، ماچادو، رامون کاخال و اوچوا مملو از عشق و بالندگی است. دانشمندان ما صلح، ثبات، امنیت، رفاه و توسعه را برای همه می خواستند. ابن سینا هرگز به آپارتاید علمی باور نداشت. او هم از دانش دانشمندان شرق و غرب بهره گرفت و هم حاصل دانش و تجارب خود را به عنوان میراث جهانی در اختیار بشریت قرار داد و امروز دانشگاه های ایران و اسپانیا مسئول حفظ میراث ماندگار دانشمندان و تسهیل ارتباطات و تعاملات علمی و پژوهشی دو کشور در همه علوم و فنون هستند.

احمد مسجد جامعی طی سخنانی به تشریح تاریخ تعاملات دانشمندان ایران و اسپانیا پرداخت و با اشاره به مهاجرت زریاب موسیقی دان ایرانی به اسپانیا که موجب تبادل دانش موسیقی بین دو کشور گردید، ترجمه آثار دانشمندان اسپانیایی مانند سروانتس و لورکا در عرصه علم و هنر ایران، وجود هزاران نسخه خطی از دانشمندان شرقی و ایرانی در کتابخانه های اسپانیا، وجود نسخ منحصر بفردی از آثار پیکاسو در موزه های ایران، ترجمه آثار نویسندگان و هنرمندان معاصر ایرانی مانند دولت آبادی، صادق هدایت، کیارسمتی و اصغر فرهادی به زبان اسپانیایی و ترویج آموزش زبان اسپانیایی در دانشگاه های ایران، خاطرنشان ساخت عرصه علم و هنر ایران و اسپانیا یک پیوند دیرینه تاریخی دارند. آقای مسجد جامعی افزود از میان شعرا و اندیشمندان ایرانی که جهان اندیشه را تحت تأثیر خود قرار داده اند، ابوعلی سینا چهره ای برجسته است که با تسلط در دوازده عرصه علم و هنر زمانه خود برای همیشه نامی ماندگار خواهد بود. معاون شورای شهر تهران افزود ابو علی سینا بر حکمت و عقلانیت در وجود انسان تأکید داشت که باور داشت که دانشمندان باید بر دانش های مرتبط با عالم صغیر (انسان) و عالم کبیر (جهان) مسلط شوند و آنرا استغناء بخشند، از این رو خود از یکسو به علم اخلاق، موسیقی و طب و از سوی دیگر به علوم جغرافیا، ریاضی، منطقه و فلسفه احاطه یافت و از این رو ابو علی سینا یک چهره برجسته گفتگوی تمدنی است و ارج گذاری به مقام علمی ابن سینا، ارج نهادن به تاریخ علم و اندیشه بشری است.


در ادامه مراسم علی رضا اسماعیلی رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران با اشاره به سابقه دیرینه روابط فرهنگی و علمی بین دو کشور ایران و اسپانیا، گفت: ابوعلی سینا به عنوان جهانی ترین دانشمند پرآوازه ایرانی در اروپا در حوزه پزشکی و فلسفه، تاثیرات عمیقی بر متفکران این دو حوزه در اروپا به ویژه در اسپانیا داشته است. رایزن فرهنگی ایران در اسپانیا ادامه داد:  نصب این سردیس در محوطه دانشگاه آتونومای مادرید می تواند نقطه عطفی در گسترش تبادلات علمی و فرهنگی میان دو کشور باشد. وی به نامگذاری سال های 1959 و 1980 به عنوان سال جهانی بو علی سینا از سوی یونسکو اشاره نمود و افزود: ترجمه کتاب قانون بو علی سینا در شهر تولدوی اسپانیا در قرن 15 میلادی را موجب شهرت این دانشمند ایرانی در مغرب زمین دانست. در ادامه این مراسم پنج نفر از اساتید دانشگاه های اسپانیا و ایران شناسان ایم کشور ابعاد علمی و شخصیتی حکیم ابوعلی سینا را از مناظر مختلف مورد بررسی قرار دادند.

 

 


١٥:٠٧ - 1397/07/18    /    شماره : ٥٣٩٥٣٨    /    تعداد نمایش : ١٦٧خروج
وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر